خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷, 21st of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۳/۱۲ ساعت ۱۵:۲۱:۵۴

    خانه  > سایر گروهها  >  آزادی دو شهروند بازداشت شده در سلماس با تودیع وثیقه

آزادی دو شهروند بازداشت شده در سلماس با تودیع وثیقه

خبرگزاری هرانا – دو شهروند اهل سلماس که در رابطه‌ با برگزاری مراسمات نوروزی بازداشت شده بودند، با تودیع وثیقه آزاد شدند. اتهام مطروحه علیه این افراد «تبلیغ به نفع احزاب کرد مخالف نظام» عنوان شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۷، دو تن از شهروندان اهل سلماس به نام‌های «محمود جباری» و «امین جداری» پس از گذشت نزدیک به دو ماه و نیم با تودیع وثیقه آزاد شدند.

یک منبع مطلع در این رابطه گفت: «آزادی آنها پس از اتمام مراحل بازجویی به صورت موقت تا هنگام برگزاری جلسه‌ی دادگاه صورت گرفته و اتهام مطروحه علیه آنها تبلیغ به نفع احزاب کرد مخالف نظام از طریق برگزاری مراسمات نوروزی بدون هماهنگی ارگان‌های امنیتی بوده است.»

روز ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ امین جداری و محمود جباری در سلماس از سوی ارگان‌های امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شدند. این افراد چند روز قبل از آن هم احضار و از برگزاری مراسمات نوروزی برحذر داشته شده بودند.

آنها تا قبل از درخواست صدور قرار وثیقه، از حق تماس با دنیای خارج از بازداشتگاه، ملاقات با خانواده و یا دسترسی به وکیل محروم بوده‌اند.

در ایران، برگزاری مراسمات نوروزی و استقبال از این‌ جشن کهن ممنوعیت قانونی ندارد اما به علت حساسیت‌های سیاسی در کردستان، شهروندان کرد همواره در برگزاری این مراسم‌ها با محدودیت‌هایی روبرو بوده و گاها در این رابطه با بازجویی و‌ بازداشت هم مواجه می‌شوند.

سلماس یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی است.

بر اساس گزارش سالیانه منتشر شده مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در طول سال ۱۳۹۶، ۶۸۸۳ شهروند در ایران به علت عقیدتی یا سیاسی بازداشت شدند. از این میان ۱۲۸۱ شهروند در ایران به‌صورت انفرادی به دلایل عقیدتی، سیاسی یا امنیتی بازداشت شدند.

از جمله مهم‌ترین موارد بازداشت می‌توان به ۶۶ مورد از بازداشت فعالین رسانه‌ای، ۱۴ مورد از بازداشت فعالین محیط‌زیست، ۲۲۲ مورد از بازداشت اقلیت های مذهبی (به غیر از موضوع گلستان هفتم)، ۱۱۴ مورد از بازداشت زنان معترض و فعالین حقوق زنان، ۶۰ مورد از بازداشت کارگران و فعالین کارگری اشاره داشت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید