خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۷, 13th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۱/۱۸ ساعت ۱۵:۰۸:۲۷

    خانه  > اقلیت های ملی  >  امام جمعه اهل سنت آزادشهر؛ ترازو و میزان در آرم قوه قضاییه و نیروی انتظامی وجود دارد پس باید عدالت را به نحو احسن اجرا کنند

امام جمعه اهل سنت آزادشهر؛ ترازو و میزان در آرم قوه قضاییه و نیروی انتظامی وجود دارد پس باید عدالت را به نحو احسن اجرا کنند

خبرگزاری هرانا – مولانا گرگیج در خطبه های نماز جمعه ۱۷ فروردین شهرستان آزادشهر از کشته شدن عبدالواحد رئیسی، شهروند بلوچ توسط نیروی انتظامی انتقاد کرد. وی در ادامه از وضعیت عماد الدین ریگی انتقاد کرده و گفت “اگر وی مجرم هست باید مشخص شود و اگر هم بی گناه است نباید بر اساس توهمات ذهنی برایش حکم صادر شود؛ قوه قضاییه بر اساس قانون عدل الهی حکم صادر کند، ترازو و میزان در آرم قوه قضاییه و نیروی انتظامی وجود دارد پس باید عدالت را به نحو احسن اجرا کنند تا بیش از این موجب نگرانی خانواده آنان نشوند”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مولانا گرگیج، مولوی گرگیج در خطبه نماز جمعه روز گذشته گفت: “همانطور که در خبرها مشاهده کردیم علمای بلوچستان، امام جمعه ساربوگ و مردم بلوچ نسبت به کشته شدن یک جوان در ساربوگ سیستان و بلوچستان که به خاطر همراه داشتن پنج کیسه برنج هدف شلیک ماموران نیروی انتظامی قرار گرفت اعتراض کردند”.

امام جمعه اهل سنت آزاد شهر افزود: “چرا باید به خاطر حمل پنج کیسه برنج در مناطقی که دچار خشکسالی و فقر است جان یک انسان به خطر بیفتد و زن و فرزندانش بی سرپرست شوند؟! افرادی که بی محابا به سوی شهروندان شلیک می کنند باید طبق قوانین دادگاه عدل الهی محاکمه شوند تا بار دیگر شاهد چنین اتفاقات ناگوار و گستاخی‌هایی نباشیم”.

وی با انتقاد از وضعیت نامطلوب اقتصادی مردم سیستان و بلوچستان تصریح کرد: “جای تاسف است که مردم با کارت پیله‌وری برای امرار معاش به آن سوی مرزها می‌روند، امسال که این مناطق دچار خشکسالی شده‌اند و کشاورزی نیز کم رونق شده و تجارت هم این‌گونه محدودیت دارد مردم برای گذران زندگی روزمره خود عاجز شده‌اند”.

امام جمعه اهل سنت آزادشهر در ادامه گفت: “اگر چند کیسه برنج حمل کنند مورد هدف تیراندازی ماموران نیروی انتظامی قرار می‌گیرند، شهروندان هنگام مشاهده ماموران انتظامی باید احساس امنیت کنند نه اینکه دچار استرس شوند و احساس ترس کنند”.

مولوی گرگیج در عین حال تاکید کرد: “برخی اوقات، شهروندان را به خاطر حمل چند کیسه مواد غذایی دستگیر می‌کنند که جریمه آن به مراتب بیشتر از ارزش چند کیسه هست پس این افراد مجبور به فرار می‌شوند، دولت باید در این خصوص چاره اندیشی کند، در کردستان یک کولبر مُسن برای یک حقوق ناچیز بارهای سنگین را حمل می‌کند و از کوه‌های صعب‌العبور می‌گذرد تا از این روش امرار معاش کند”.

امام جمعه اهل سنت آزادشهر در ادامه خطبه نماز جمعه خطاب به مسئولین گفت: “مسئولین باید برای شهروندان بی‌بضاعت راه حلی جهت امرار معاش بیندیشند، به فرموده آیت‌الله خامنه‌ای، مبارزه با قاچاق کالا در واقع مبارزه با چند کولبر کُرد و بلوچ نیست که کالاهای مجاز حمل می‌کنند، با یک شهروندی که چند کیسه برنج حمل می‌کند برخورد می‌شود اما در خصوص مفقود شدن کشتی‌های عظیم باری هیچ گروهی پاسخ‌گو نیست، حتی اخیرا شنیده شده است که افراد خاصی کارت‌های پیله‌وری را سازماندهی می‌کنند که سهمی از فروش کالاها بگیرند و این بسیار فاجعه بزرگی است”.

وضعیت پرونده عمادالدین ملازهی هرچه سریع‌تر مشخص شود

امام جمعه اهل سنت آزادشهر در ادامه به پرونده عمادالدین ملازهی و وضعیت نامشخص وی اشاره کرد و گفت: “خانواده عمادالدین ملازهی برای بنده نامه نوشتند که نسبت به بی اطلاعی از وضعیت وی نگران هستند و از علما خواسته‌اند این موضوع را پیگیری کنند، اگر وی مجرم هست باید مشخص شود و اگر هم بی گناه است نباید بر اساس توهمات ذهنی برایش حکم صادر شود”.

ایشان سپس به تشریح جزییات پرونده عمادالدین پرداختند و خاطرنشان ساختند: “بر اساس شنیده‌ها عمادالدین یک بار تبرئه شده است اما بار دیگر پرونده وی به جریان می‌افتد و قاضی دیگری علیه وی حکم صادر می‌کند و پس از آن به مکان نامعلومی منتقل می‌شود که هنوز وضعیت آن مشخص نیست، بنده از جزییات پرونده عمادالدین آگاهی کافی ندارم اما تاکید می‌کنم پرونده‌ای که یک قاضی آن را تبرئه کند و قاضی دیگری با همان پرونده علیه شخص حکم صادر کند و زیر شکنجه و آزار و اذیت از وی اعتراف گرفته شود از نظر شرعی و قوانین جمهوری اسلامی اعتبار ندارد”.

مولانا گرگیج ضمن تاکید بر مشخص شدن وضعیت زندانیان بلاتکلیف در زندان‌های کشور تصریح کرد: “باید حقوق همه شهروندان رعایت گردد و وضعیت زندانیان بلاتکلیف هرچه زودتر مشخص شود تا خانواده زندانیان که اکثرا مستضعف هستند از نگرانی دربیایند، این خانواده‌ها نامه‌های بسیاری برای مسئولین و حتی بنده نوشته‌اند و خواسته‌اند که این موضوع را پیگیری کنم تا وضعیت بلاتکلیفی زندانیان آنان مشخص شود”.

وی در پایان افزود: “قوه قضاییه بر اساس قانون عدل الهی حکم صادر کند، ترازو و میزان در آرم قوه قضاییه و نیروی انتظامی وجود دارد پس باید عدالت را به نحو احسن اجرا کنند تا بیش از این موجب نگرانی خانواده آنان نشوند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید