خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  استان هرمزگان؛ مرگ ملوان ماهیگیر بر اثر سوختگی ناشی از تیراندازی ماموران دریابانی

استان هرمزگان؛ مرگ ملوان ماهیگیر بر اثر سوختگی ناشی از تیراندازی ماموران دریابانی

خبرگزاری هرانا – در پی تیراندازی ماموران دریابانی بندر کرگان در استان هرمزگان به لنج ماهیگیری و آتش گرفتن لنج، یک ملوان ماهیگیر بلوچ به نام ولید ملاحی دچار سوختگی شد و جان خود را از دست داد. طی این اقدامات اخیرا یک شهروند دیگر نیز در همین رابطه کشته و تعدادی دیگر زخمی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از کمپین فعالین بلوچ، صبح امروز ۱۹ بهمن‌ماه ۹۷، ولید ملاحی ملوان لنج ماهیگیری که در جریان تیراندازی نیروهای دریابانی در کرگان دچار آتش سوزی و سوختگی ۹۰ درصد شده بود جان خود را از دست داد.

این ملوان بلوچ بر اثر آتش گرفتن لنج در پی حمله نیروهای دریابانی، دچار سوختگی شده و به بخش فوریت های پزشکی بندرعباس و نهایتا به یزد اعزام شده بود.

بر اساس این گزارش نیروهای دریابانی چهارم و دهم بهمن ماه سال جاری با تیراندازی به طرف چندین لنج در بندر کرگان، موجب کشته، زخمی و سوختگی تعدادی از ملوانان بلوچ شدند.

پیشتر یکی از شاهدان عینی گفته بود که ماموران هر ساله به بهانه مبارزه با قاچاق سوخت به بندر کرگان حمله کرده و تنها وسیله امرار معاش مردم را که قایق و لنج است را توقیف و خسارت‌های سنگینی بر مردم وارد می‌کنند.

طبق این گزارش اسحاق علی ملاحی نیز اخیرا بر اثر اصابت گلوله به گردن کشته و عبدالله ملاحی، اسماعیل ملاحی، اصغر (تبعه کشور بنگلادش)، عارف ملاحی، مراد ملاحی، غلام ملاحی و غفور ملاحی در اثر اصابت گلوله مجروح و یا دچار سوختگی شده‌اند.

لازم به ذکر است که سالیانه ده‌ها نفر از شهروندان بلوچ در استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان در تیراندازی ماموران کشته می‌شوند، عمده این افراد کسانی هستند که به کار فروش و جا‌به‌جایی سوخت یا ماهیگیری مشغول‌اند که حکومت ایران آن را قاچاق می‌نامد.

پیگیری‌های بستگان افراد کشته شده به نتیجه لازم منجر نمی‌شود و این ماموران بخاطر نوعی مصونیت و با نوشتن کروکی‌های نادرست زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کنند.

مردم بندر کرگان از توابع میناب پیرو اهل سنت و بلوچ هستند و مشاغل آنها وابسته به دریاست اما سختگیری‌های سال‌های اخیر به نام “مبارزه با قاچاق کالا” مشکلات معیشتی زیادی برای مردم ایجاد کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید