خبرگزاری هرانا
امروز سه‌شنبه 6 مارس 2018, 21st of November 2019      آخرين بروز رسانی در 2018/03/06 ساعت 21:01:02

    خانه  > اندیشه و بیان  >  سخنگوی قوه قضاییه؛ محدودیت خاتمی بر مبنای مصوبه شورای امنیت ملی و دستور دادستان است

سخنگوی قوه قضاییه؛ محدودیت خاتمی بر مبنای مصوبه شورای امنیت ملی و دستور دادستان است

خبرگزاری هرانا – محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه در واکنش به ادعای وزارت علوم که می‌گوید چیزی درباره ممنوع‌التصویری خاتمی به ما ابلاغ نشده است گفت که محدودیت خاتمی بر مبنای مصوبه کمیته شورای امنیت ملی و دستور دادستان است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به اینکه چرا وقتی احمدی‌نژاد نظام را زیر سوال می‌برد محدودیت برای خاتمی پیش می‌آید، گفت: “درباره محدودیت‌های خاتمی صحبت کرده‌ام و دیگر تکرار نمی‌کنم، اما در مورد احمدی‌نژاد باید گفت که در آینده قوه قضائیه در زمان مقتضی به آن رسیدگی می‌کند”.

وی در پاسخ به پرسش دانشجویی مبنی بر اینکه وضعیت ممنوع‌التصویری خاتمی چگونه است و وزارت علوم می‌گوید چیزی درباره ممنوع‌التصویری خاتمی به ما ابلاغ نشده است نیز گفت: “رئیس‌جمهور اول گفت درباره حصر مصوبه‌ای نیست اما بعد قبول کرد که وجود دارد، در شورای امنیت ملی کمیته‌ای تشکیل شده که در دبیرخانه است و در آنجا تصمیمی گرفته شد و دادستان هم چنین تصمیمی گرفت؛ از مقررات اختصاصی داخل دانشگاه خبر ندارم اما این محدودیت بر مبنای مصوبه کمیته شورای امنیت ملی و دستور دادستان است”.

ظاهرا آقای اژه‌ای از گفتن جمله‌ی “درباره محدودیت‌های خاتمی صحبت کرده‌ام و دیگر تکرار نمی‌کنم” منظور خاصی داشته و اشاره به جمله‌ی “تکرار می‌کنم” آقای خاتمی در فیلم‌هایی که در زمان انتخابات از وی منتشر شده است، دارد.

آقای خاتمی در چند دوره انتخابات گذشته با انتشار پیام‌هایی با تاکید بر عبارت «تکرار می‌کنم»، مردم را به حضور در انتخابات و رای دادن به نامزدهای اصلاح‌طلبان تشویق کرده بود.

دستگاه قضایی در سال‌های اخیر انتشار تصویر و اخبار محمد خاتمی را نیز ممنوع کرده است؛ اقدامی که با اعتراض مقام‌های دولتی همراه شد اما علیرغم این اعتراضات همچنان ادامه یافت.

فعالان داخلی و گروه های بین‌المللی مدافع حقوق بشر این قبیل اقدامات دستگاه قضایی جمهوری اسلامی را ناقض حقوق اولیه شهروندان، سلیقه‌ای و فراقانونی می‌دانند.

سیدمحمد خاتمی (زادهٔ ۲۱ مهر ۱۳۲۲- اردکان یزد) محقق، روحانی، سیاست‌مدار اصلاح طلب و پنجمین رئیس‌جمهور ایران طی دو دوره بین سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ این مسئولیت را عهده‌دار بود، وی پیش از این از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۷۰ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را بر عهده داشت.

محمد خاتمی در طول چند روز دو اظهارنظر متفاوت درباره‌ی اعتراضات سراسری داشت و در آخرین واکنش خود گفته بود “اینها اعتراض داشتند؛ «آشغال» و «آشوب طلب» نبودند بلکه جوانانی بودند که احساساتشان غلبه کرده”

وی در نخستین اظهارنظر خود در این باره به گونه‌ای دیگر سخن گفته و با انتقادات شدیدی مواجه شده بود، چند روز پس از آغاز تظاهرات سراسری در ایران، مجمع روحانیون مبارز به ریاست او بیانیه‌ای صادر و عناصر “فرصت‌طلب و عوامل آشوبگر” را به ایجاد آشوب و ناامنی متهم کرد.

او همچنین بر نقش عوامل خارجی در اعتراضات سراسری دیماه دست گذاشته است: “آمریکا و اسراییل و آن‌هایی که دستشان به خون مردم با ترور آغشته است و آن‌هایی که مردم با انقلاب آنها را بیرون راندند، در این جریان آمدند وسط صحنه و سوءاستفاده کردند و این سبب شد که اکثریت جامعه ناراضی ما خودشان را کنار بکشند».

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید