خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی صدها کارگر شاغل در هشت واحد تولیدی-خدماتی

معوقات مزدی صدها کارگر شاغل در هشت واحد تولیدی-خدماتی

خبرگزاری هرانا – صدها کارگر شاعل در شرکتهای تولیدات دامی ایلام، صدها کارگر شهرداری امیدیه و دهها تن از کارگران شرکت کیسون ماهها معوقات مزدی طلب دارند. عدم پرداخت حقوق کارگران که در بعضی مواقع به ۱۲ ماه نیز رسیده است زندگی این کارگران دشوار کرده و آنان را به اعتراض واداشته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کیهان مورخ ۲۱ مهر ۱۳۹۶، حدود ۱۰۰ کارگر شرکت کیسون ۱۲ ماه حقوق معوقه داشته و خیلی از کارگر‌ها با مشکل مالی مواجه شده بودند، که به همین دلیل مجبور به اعتراض شدیم.

پس از این سه ماه حقوق عقب‌افتاده را به ما دادند اما بعد از آن عذر حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ نفر کارگر را خواستند، چرا وقتی عده‌ای کارگر برای گرفتن حقشان اعتراض می‌کنند این‌گونه با آنها برخورد می‌شود خیلی از کارگرهای کیسون به‌خاطر پرداخت نشدن حقوق‌شان خسارت‌های جانی، مالی و معنوی متحمل شدند و چه خانواده‌هایی که ازهم نپاشید.

یکی از همین کارگرها فرزندش را به علت مضیقه مالی از دست داد.

چرا باید با کارگر و قشر زحمتکش جامعه که به صورت کاملا مسالمت‌آمیز برای رساندن صدای خود به گوش مسئولین بالادستی و گرفتن حقشان تجمع کرده‌اند این‌گونه برخورد شود؟ وقتی یکسال حقوق به ما ندادند از کجا خرج خانواده‌مان را تامین کنیم؟

معوقات ۹ ماهه‌ی کارگران پنج شرکت تولیدات دامی در ایلام

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان مورخ ۲۱ مهر ۱۳۹۶، با وجود وعده‌ی پیگیری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام اما حقوق کارگران ۵ شرکت پیمانکاری تولیدات دامی ایلام همچنان تضییع می‌شود.

از ۹ ماه پیش حقوق و مزایایی شغلی بیش از ۳۰۰ کارگر شاغل در ۵ شرکت خدماتی تولیدی دامی استان ایلام، به عناوین مختلف تضییع می‌شود.

مدیران این شرکت‌های خدماتی به کارگران خود ماهیانه بسیار کمتر از دستمزد مصوب پرداخت کرده و با آنان قراردادهای موقت یک تا ۸ ماهه منعقد می کنند. این در حالی است که پیشتر «علیرضا زرگوش» مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام گفته بود: «کلیه‌ی پیمانکاران و شرکتهای خدماتی استان برای پرداخت حقوق کارگران و نیروهای خود بیشتر از ۳ ماه نبایستی تأخیر داشته باشند و برای همین منظور کمیته ای متشکل از کارشناسان اطلاعات، نیروی انتظامی، کار، تأمین اجتماعی و … بر فعالیت شرکت های پیمانکاری نظارت می کنند.»

«علی غیاثی» دبیر اجرایی خانه کارگر استان ایلام هم با تاکید بر این که ده‌‏ها شرکت خدماتی پیمانکاری در سطح استان فعالیت دارند که حقوق هزاران کارگر شاغل در این شرکتها تضییع می‌‏شود، گفته است‏: «در برخی از این شرکتها کارگران به دستور غیر قانونی کارفرمایان و مدیران بیش از ساعت کاری مقرر و به میزان ۱۰ تا ۱۲ ساعت کار کرده و همان حقوق ناچیز ۹۰ هزار تومانی را دریافت می‌‏کنند.»

مطالبات مزدی کارگرانِ شهرداری امیدیه هنوز پرداخت نشده است

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۷/۲۲، مشکل پرداخت نشدن دستمزد معوقه نزدیک به ۲۶۰ کارگر شهرداری امیدیه در استان خوزستان هنوز ادامه دارد.

منابع کارگری در شهرداری امیدیه گزارش دادند، این کارگران که در شهرداری امیدیه و سازمان‌های وابسطه به آن به صورت پیمانی، قراردادی و روزمزدی مشغول کارند. ۳تا ۵ماه حقوق معوقه طلب دارند.

کارگران با بیان اینکه مهم‌ترین عامل پرداخت نشدن مزد آن‌ها کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی است، در ادامه افزودند: “از مجموع ۲۶۰ کارگر شاغل در مجموعه شهرداری امیدیه حدود ۳۰ نفر به صورت روزمزدی مشغول کارند که دست‌کم ۵ ماه از مطالبات مزدی آنها به تاخیر افتاده است، مابقی کارگران که به صورت قرار دادی و پیمانی در بخش خدمات و فضای سبز و سایر سازمانهای وابسطه به شهرداری امیدیه مشغول کارند نیز ۳ماه مزد معوقه طلبکارند”.

برپایه اطلاعاتی که به نقل از این کارگران شهرداری امیدیه در اختیار خبرنگار ایلنا قرار گرفته است؛ جدا از معوقات مزدی کارگران روزمزی، این دسته از کارگران فاقد قرارداد کار مشخص بوده و بیمه تامین اجتماعی هم ندارند.

همچنین طبق اظهارات کارگران شهرداری امیدیه؛ این تعداد از کارگران به دلیل عدم پرداخت حقوق و دستمزد در دست‌کم ۳ ماه گذشته با مشکلات مالی و خانوادگی روبرو شده‌اند.

آنها همچنین اعلام کردند؛ بار‌ها از شهردار و شورای شهر درخواست کرده‌اند حقوق معوقه را پرداخت نمایند ولی مسئولان تنها قول می‌دهند و در عمل کاری انجام نمی‌شود.

از قرار معلوم علاوه بر تاخیر۳ تا۵ ماهه در پرداخت دستمزد ۲۶۰ کارگر، پیمانکار سابق بخش خدماتی و فضای سبز شهرداری امیدیه در پرداخت حق سنوات سال ۹۲ به همراه حق مرخصی و یک ماه حقوق فروردین ماه سال ۹۳ را به ۶۴ کارگر بدهکار است و کارگران در این زمینه به مراجع قضایی شکایت کرده‌اند.

به گفته کارگران با وجود آنکه مراجع قضایی خوزستان حکم به پرداخت مطالبات کارگران از سوی کارفرمای شرکت پیمانکاری داده است اما پیمانکار سابق توجهی به این موضوع نداشته است.

عضو شورای اسلامی شهر امیدیه با تایید این معوقات مزدی، کمبود منابع مالی را علت به تاخیر افتادن دستمزد کارگران عنوان کرد.

«بهنام منجی» افزود: “موضوع مطالبات معوقه کارگران شهرداری را از بدو شروع کار از طریق شورا و شهرداری با برخی نهادهای دولتی مستقر در استان و سازمان همیاری‌های شهرداری‌ها پیگیری کردیم و امیدواریم به نتیجه قابل قبولی برسد”.

عضو شورای اسلامی شهر امیدیه همچنین اظهار داشت: “کاهش درآمد شهرداری امیدیه باعث بروز مشکلاتی ناشی از کمبود منابع مالی شده است به همین دلیل هم‌اکنون کارگران ماه‌هاست که معوقات مزدی طلب دارند”.

به گفته وی، بخش دیگری از مشکلات شهرداری امیدیه مربوط به بدهی‌های مالی آن به برخی نهادهای دولتی و خصوصی است.

به نقل از این عضو شورای شهر امیدیه گفته می‌شود؛ دست‌کم میزان بدهی‌های مالی شهرداری امیدیه حدودا به ۲۰ میلیارد تومان می‌رسد.

به گفته وی، از بدو آغاز فعالیت شورای جدید (شهریور ماه) موجودی حساب شهرداری امیدیه ۲۵۰ میلیون تومان بود که این رقم در مقایسه با طلب کارگران بسیار ناچیز است.

بهنام منجی در پایان سخنان خود تاکید کرد: در حال حاضر این شهرداری سرپرست دارد و تلاش‌هایی برای تامین بودجه در حال انجام است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید