خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام  >  دو زندانی به حکم دادگاه کیفری استان تهران به اعدام و شلاق محکوم شدند

دو زندانی به حکم دادگاه کیفری استان تهران به اعدام و شلاق محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – پرونده پنج مرد و یک زن متهم به قتل که در پرونده‌هایی جداگانه متهم به ارتکاب قتل و محاکمه شده‌ بودند، منجر به صدور رأی شد. در دو مورد متهمان به اعدام و در موارد دیگر به حبس و شلاق محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شرق، در یکی از پرونده‌ها متهمان به دلیل شبه‌عمدبودن قتل به حبس، تبعید، کار اجباری در خانه سالمندان و پرداخت دیه محکوم شدند اما در دیگر پرونده‌ها متهمان به قصاص، حبس و پرداخت دیه محکوم شدند.

در نخستین پرونده که در شعبه دهم دادگاه کیفری استان تهران مورد رسیدگی قرار گرفت، مردی ٢٣ساله معروف به گوش‌بر پس از محاکمه به سه بار قصاص محکوم شد.

او دو مرد و یک زن را به قتل رسانده و گوش‌های زن را بریده بود. چهارم مردادماه سال ٩٣ مأموران از کشف جسد یک راننده آژانس در شهرک ولی‌عصر باخبر شدند.

آنها پس از تحقیقات متوجه شدند این مرد آخرین‌بار با مردی ٢٣ساله به نام هوشنگ دیده شده است.

مدتی بعد مأموران هوشنگ را دستگیر و یک قوطی حاوی الکل و دو گوش بریده‌‌شده انسان داخل آن کشف کردند. هم‌زمان با آن مأموران جسد زن ٢۴ساله‌ای را که گوش‌هایش بریده شده بود، در یافت‌آباد کشف کردند.

هوشنگ در بازجویی‌ها به قتل راننده آژانس و زن جوان اعتراف کرد و گفت: “به راننده آژانس مبلغی پول بدهکار بودم و چون نمی‌توانستم بدهی‌ام را به او پرداخت کنم، او را به قتل رساندم. با آن زن جوان نیز مدتی رابطه داشتم و به همین دلیل همسرم با من اختلاف پیدا کرد. برای همین پس از آنکه او را به قتل رساندم، برای اینکه وفاداری‌‌ام را به همسرم ثابت کنم، گوش‌‌های آن زن را بریدم و در آشپزخانه گذاشتم اما همسرم با دیدن آنها ترسید. چند روز پس از اعترافات این مرد، همسرش به اداره پلیس مراجعه و راز قتل سوم همسرش را فاش کرد. این مرد پس از جلسه دادگاه و ارائه دفاعیات به سه بار قصاص محکوم شد و دیوان عالی کشور نیز رأی را تأیید کرد”.

در دومین پرونده پسر نوجوانی که مرتکب قتل شده‌ بود به حبس محکوم شد.

او جلوی در مدرسه یکی از دانش‌آموزان را به قتل رساند. چهارم اردیبهشت سال ٩۵ مأموران از یک نزاع منجر به قتل در جلوی یک مدرسه پسرانه باخبر شدند.

آنها پس از حضور در محل و بررسی ماجرا متوجه شدند یکی از دانش‌‌آموزان در درگیری با ضربه چاقو به قتل رسیده است. مأموران پس از بررسی‌های بیشتر نوجوان ضارب را دستگیر کردند و مورد بازجویی قرار دادند.

او به جرم خود اعتراف کرد و به‌ آنها گفت: “قصد کشتن او را نداشتم. مقتول مرا تهدید کرده بود. من موضوع را با ناظم مدرسه در میان گذاشتم اما او جلوی این دعوا را نگرفت. متهم سپس در شعبه هفتم دادگاه کیفری محاکمه شد. پس از ارائه دفاعیات متهم با اعمال ماده ٩١ قانون مجازات اسلامی به پنج سال نگهداری در کانون محکوم شد”.

در سومین پرونده، پدر و پسری که در یک نزاع پسری را به قتل رساندند، به قصاص و حبس محکوم شدند.

این پرونده ٢٠ آبان‌ماه سال ٩٢ با اعلام مرگ یک پسر ٢٢ساله در دستور کار پلیس قرار گرفت.

مأموران با حضور در محل حادثه متوجه شدند پدر و پسر پس از درگیری از محل متواری شده‌اند اما مأموران پس از یک سال آنها را شناسایی و دستگیر کردند. پس از اعتراف متهمان، کیفرخواست علیه آنها صادر شد و پرونده برای رسیدگی در اختیار شعبه چهارم قرار گرفت.

با پایان دفاعیات متهمان، متهم ردیف اول به قصاص با پرداخت تفاضل دیه محکوم شد و پسرش به دلیل اینکه زمان حادثه زیر ١٨ سال داشت، براساس ماده ٩١ قانون مجازات اسلامی به پنج سال نگهداری در کانون و پرداخت نصف دیه محکوم شد.

در چهارمین پرونده زن و مرد جوانی که متهم به قتل زن کارتن‌خواب با ضربات متعدد به سرش بودند، از قتل عمد تبرئه شدند.

٢۴ آبان‌ماه سال ٩٣ مأموران از مرگ مشکوک یک زن در بیمارستان لقمان باخبر شدند.

آنها پس از حضور در محل متوجه شدند مهرناز با ضربات متعدد به سرش جان خود را از دست داده‌ است.

در ادامه تحقیقات مأموران از زن و مرد جوانی‌ به نام عباس و فاطمه که مهرناز را به بیمارستان منتقل کرده بودند، تحقیق کردند.

آنها که ابتدا منکر قتل این زن جوان شدند، با ارائه مستندات از سوی پلیس راز این قتل را فاش کردند.

آنها به مأموران گفتند با مهرناز درگیر شدند اما قصد کشتن او را نداشتند.

پس از اعتراف این دو متهم کیفرخواست علیه آنها صادر شد و پرونده برای رسیدگی در اختیار شعبه دهم دادگاه کیفری استان تهران قرار گرفت.

دادگاه پس از ارائه دفاعیات، آنها را از قتل عمد تبرئه و هرکدام را به ٩٩ ضربه شلاق به جرم رابطه نامشروع و پرداخت دیه به دلیل قتل شبه‌عمد و عباس را به دو سال تبعید و فاطمه را به چهار سال کار اجباری در خانه سالمندان محکوم کرد.

میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید