خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  تذکر مطهری به وزیر اطلاعات درباره وضعیت هنگامه شهیدی، خبرنگار بازداشتی

تذکر مطهری به وزیر اطلاعات درباره وضعیت هنگامه شهیدی، خبرنگار بازداشتی

خبرگزاری هرانا ـ در دقایق پایانی جلسه علنی امروز مجلس تذکر کتبی علی مطهری به وزیر اطلاعات در مورد دستگیری یک خبرنگار قرائت شد. مطهری به محمود علوی وزیر اطلاعات در مورد علت بازداشت طولانی مدت هنگامه شهیدی فعال رسانه‌ای که منجر به اعتصاب غذای وی شده است، تذکر داد و خواهان رسیدگی به این موضوع شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خبرآنلاین، علی مطهری به محمود علوی وزیر اطلاعات در مورد علت بازداشت طولانی مدت هنگامه شهیدی فعال رسانه‌ای که منجر به اعتصاب غذای وی شده است، تذکر داد و خواهان رسیدگی وزیر اطلاعات به این موضوع شد.

پیش از این نیز، علی مطهری، مصطفی کواکبیان، محمود صادقی، غلامرضا حیدری و علیرضا رحیمی، در جلسه ۱۵ فروردین مجلس، در قالب تذکر کتبی از وزیر اطلاعات سئوال کرده بودند: چرا ۱۲ کانال تلگرامی پرمخاطب در روزهای آخر سال ۹۵ مسدود و مدیران آن ها بازداشت شدند؟

هرانا پیشتر گزارش کرده بود، هنگامه شهیدی روزنامه نگار و فعال سیاسی شامگاه پنج شنبه ۱۹ اسفند در منزل یکی از بستگانش در مشهد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. وی از لحظه بازداشت دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده است.

پس از چند روز بی خبری، مورخ ۲۲ اسفندماه، مصطفی ترک همدانی وکیل وی اعلام کرد مرجع دستگیری خانم شهیدی شعبه دوم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه تهران است که پس از دستگیری او در مشهد، به تهران منتقل شده است. به گفته وی، خانم شهیدی با اتهامات امنیتی بازداشت شده و ممنوع الملاقات است.

از این روزنامه نگار نامه ای منتشر شده که تاریخ نگارش آن به روزهای منتهی به بازداشت وی باز می گردد. او در این نامه بازداشت روزنامه نگاران را حاصل همکاری مشترک وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه می خواند و از حسن روحانی، رئیس جمهوری می خواهد تا نسبت به دفاع از حقوق شهروندی و قانون سالاری گام بردارد.

گزارشگران بدون مرز روز پانزدهم فروردین در بیانیه ای با تاکید بر خطر جانی برای هنگامه شهیدی روزنامه نگار زندانی «در اعتصاب غذا»، از رفتار غیر مسئولانه مقامات حکومت ایران را محکوم کرد.

هم‌چنین در این روز، پارلمان اروپا طی بیانیه ای خواستار اقدام سریع برای آزادی هنگامه شهیدی شد.

روز چهارشنبه هفته گذشته، (شانزدهم فروردین)، خانم شهیدی در تماس تلفنی به مادرش خبر داد که یک روز قبل «بدون داشتن وکیل» از زندان اوین به دادستانی منتقل شده و از آنجا دوباره به زندان اوین بازگردانده شده است.

در تاریخ هفدهم فروردین سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای نسبت به وضعیت این فعال سیاسی در اعتصاب غذا هشدار داد.

در بیانیه سازمان عفو بین‌الملل که در شهر لندن مستقر است اشاره می‌شود که «بازداشت و حبس بی‌دلیل و مدرک» هنگامه شهیدی گواه دیگری است بر نقض حقوق بشر در ایران.

این سازمان در ادامه خواستار آزادی «فوری و بی قید و شرط» خانم شهیدی از زندان شده است.

خانم شهیدی ۴۱ ساله از ناراحتی قلبی رنج برده و در سلول انفرادی نگهداری و بازجویی می شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید