خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۴, 20th of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۶/۱۸ ساعت ۱۸:۰۴:۵۲

    خانه  > اصناف, زندانیان  >  علی مطهری: قوه قضاییه درباره بازداشت اعضای کانون صنفی معلمان توضیح بدهد

علی مطهری: قوه قضاییه درباره بازداشت اعضای کانون صنفی معلمان توضیح بدهد

خبرگزاری هرانا ـ علی مطهری در مورد بازداشت تنی چند از اعضای کانون صنفی معلمان طی مدت کمتر از ده روز و در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید گفت که قوه قضاییه باید درباره بازداشت آن ها توضیح بدهد، اگر ما یک مجلس زنده داشتیم، مقامات مسئول به موقع اطلاع‌رسانی می‌کردند و پاسخگو بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جارپرس، در آستانه ماه مهر و آغاز سال تحصیلی جدید شاهد موجی از بازداشت ها در کانون صنفی معلمان از سوی نهادهای امنیتی هستیم، به این ترتیب که طی ۹ روز گذشته سه تن از فعالان صنفی معلمان بازداشت شدند.

روز نهم شهریور ماه محمد رضا نیک‌نژاد و مهدی بهلولی و همچنین پانزدهم شهریور ماه محمود بهشتی لنگرودی سخنگوی کانون صنفی معلمان بازداشت شدند.

این در حالی است که محمدرضا نیک‌نژاد و مهدی بهلولی پیش از دستگیری، با فانی وزیر آموزش و پرورش دیدار داشته‌اند، همچنین محمود بهشتی لنگرودی یک روز پیش از بازداشت طی دیداری با محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت به بیان مشکلات معلمان پرداخته بود و در مجموع به این نتیجه رسیدند که نوبخت دیدار های منظم هفتگی با اعضای کانون صنفی داشته باشد.

از سوی دیگر رسول بداقی، اسماعیل عبدی و علی اکبر باغانی از گذشته همچنان در زندان بسر می برند.

علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی، روز سه شنبه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه خواسته این افراد عمدتا صنفی می باشد و آیا کمیسیون فرهنگی مجلس برای اینگونه اتفاقات اقداماتی را مد نظر دارد یا خیر، گفت” “این موضوع به کمیسیون فرهنگی مجلس ارتباط ندارد بلکه به کمیسیون آموزش و تحقیقات مربوط است؛ اما به هر حال هر نماینده ای در مقابل این موضوع مسوولیت دارد”.

وی ضمن اظهار بی اطلاعی از اتهامات و دلایل بازداشت این افراد، تصریح کرد: “مطلب مهم این است که قوه قضاییه باید درباره علت بازداشت آن ها توضیح بدهد”.

مطهری اضافه کرد :” اینکه افرادی بازداشت بشوند و هیچ توضیحی به مردم داده نشود کار درستی نیست. مردم باید در جریان امور قرار بگیرند و این طور نباشد که خبر آن را از رسانه‌های خارجی دریافت کنند”.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در پاسخ به این که حکم بازداشت بهشتی لنگرودی مربوط به تاریخ پنجم مرداد ماه بوده است که تا زمان دستگیری وی یعنی دقیقا یک روز پس از دیدار با نوبخت معلق نگه داشته شده است و نیک‌نژاد و بهلولی نیز شرایط نسبتا مشابهی داشته‌اند که در آستانه ماه مهر دستگیر شده‌اند، دلیل این امر چیست، عنوان کرد: “این سوال را باید از مسوولان قضایی یا امنیتی و اطلاعاتی بپرسید، بنده نمی‌توانم پاسخ بدهم، اما به طور کلی وقتی کسی بازداشت می شود، باید از طرف مراجع مسوول در اسرع وقت لااقل به خانواده‌اش توضیح داده شود که به چه اتهامی و در کجا بازداشت شده است، این از حقوق متهم است و در قانون آمده است”.

علی مطهری در پاسخ به اینکه آیا با اینگونه حرکت ها موافق است که حکم صادره برای بازداشت در تاریخ پنجم مرداد آنقدر معلق می ماند تا یک روز پس از دیدار با نوبخت اقدام شود، گفت: “عرض کردم، اینها را باید از مسئولان مربوط بپرسید”.

وی در پایان تصریح کرد: “متاسفانه مجلس در این گونه حوادث اساسا وارد نمی شود و عکس‌العمل نشان نمی‌دهد؛ اگر ما یک مجلس زنده داشتیم، مقامات مسوول به موقع اطلاع‌رسانی می‌کردند و پاسخگو بودند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید