خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  احضار مدیر کل روابط عمومی صدا و سیما به دادسرا در پی پخش اعترافات مائده هژبری

احضار مدیر کل روابط عمومی صدا و سیما به دادسرا در پی پخش اعترافات مائده هژبری

خبرگزاری هرانا – در روزهای اخیر شبکه یک صدا و سیما ویدئویی از اعترافات چند دختر بازداشت شده ازجمله یک نوجوان رقصنده به نام “مائده هژبری” را پخش کرد، پخش این برنامه واکنش‌های انتقادی زیادی را در قبال عملکرد صدا و سیما در جامعه ایران برانگیخت. صبح دیروز و در حالی که هیچ نهادی مسئولیت پخش مستند “بیراهه” را نمی‌پذیرد، مدیر روابط عمومی صدا و سیما در ارتباط با همین موضوع به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایران، شنیده‌های خبرنگار «ایران» حاکی از آن است که مدیر روابط عمومی صدا و سیما در ارتباط با همین موضوع صبح دیروز پنج‌شنبه ۲۱ تیرماه ۱۳۹۷ به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده است.

پاسخ های صداوسیما به انتقادها از پخش مستند «بیراهه» و آنچه اعتراف یک دختر ۱۷ ساله خوانده شد، نه تنها افکار عمومی و کارشناسان و رسانه ها را قانع نکرده که به ابهامات هم افزوده است. بخصوص که ادعاهای مدیر روابط عمومی این سازمان درخصوص مجوز قضایی برای پخش اعتراف مائده هژبری هم با تکذیب برخی منابع آگاه قضایی روبه رو شده است.

روز گذشته یک منبع آگاه قضایی در گفت وگو با «ایران»، ضمن تکذیب ادعای رنجبران برخی زوایای پشت پرده این ماجرا را روایت کرد.

این منبع آگاه ادعای رنجبران مبنی بر درخواست مقام قضایی برای پخش این اعتراف ها را کذب محض دانست و از او خواست برای اثبات ادعایش، یک نسخه از سند درخواست دستگاه قضایی از وی را به قوه قضائیه ارسال کرده و یک نسخه را نیز در اختیار رسانه ها قرار دهد.

وی همچنین درخصوص شایعات درباره بازداشت مائده هژبری به «ایران» گفت که: «خانم م. ﻫ یک شب هم در بازداشت نبوده است.»

بر اساس گفته های وی، مائده هژبری صبح روز شنبه ۲۹ اردیبهشت ماه یعنی حدود سه هفته پیش از سوی پلیس فتا دستگیر می شود؛ اما بعدازظهر همان روز پلیس با این استدلال که «وی هنوز به ۱۸ سال نرسیده است»، او را به دادسرای اطفال می‌فرستد و فرد یاد شده همان روز با قرار کفالت آزاد می شود.

این مقام مطلع با تاکید بر اینکه «رسیدگی به این پرونده هنوز به پایان نرسیده و همچنان ادامه دارد» مدعی شد که اصلاً اعترافی از این خانم گرفته نشده و اظهاراتی که از سوی او مطرح شده، تنها اظهار پشیمانی از اقداماتش بوده است که از سوی سیما به عنوان اعتراف پخش شده است.

توضیحات این منبع آگاه در قوه قضائیه ابعاد تازه ای به موضوع مستند جنجالی صدا و سیما داد؛ مستندی تحت عنوان «بیراهه» که در آن اعترافات مائده هژبری دختر ۱۷ ساله ای که فیلم رقصش را در اینستاگرام منتشر کرده بود، به روی آنتن رفت و بلافاصله موجی از اعتراض های داخلی و خارجی را به وجود آورد.

تنها مقام صدا و سیما که در مقام پاسخ به این انتقادها برآمد، محمدحسین رنجبران مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی بود که ضمن دفاع از عملکرد سازمان متبوعش، توپ را به زمین دستگاه قضایی انداخت و با بیان اینکه «بیراهه» محصول معاونت اجتماعی نیروی انتظامی بوده است، عنوان کرد: «براساس صحبتی که امروز (سه شنبه ۱۹ تیر) با مسئولان ناجا داشتم، برای این افراد حکم قضایی صادر شده بوده و حتی مقام قضایی درخواست کرده بود تا موضوع این افراد حتماً رسانه ای شود.» رنجبران در ادامه دفاعیاتش نه تنها پخش چنین برنامه هایی را درخواست مردم دانست بلکه وعده داد: «مستندهای فراوانی در آینده روی آنتن خواهد رفت.»

اگرچه مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی اصرار زیادی داشت که مردم از ما «بیراهه» خواستند؛ اما پیوستن چهره ها و جراید اصولگرا به معترضین برنامه اخیر صدا و سیما همچنین توضیحاتی که برخی مقام های قضایی مطرح کردند، حکایت از این دارد که صدا و سیما خود به «بیراهه» رفته است؛ چنانکه رسانه ملی دیروز ناچار شد سخنان یک منبع آگاه قضایی درباره ادعای مطرح شده از سوی رنجبران را روی آنتن بفرستد که: «قاضی پرونده از پلیس فتا و معاونت اجتماعی ناجا خواسته بود پیش از پخش این اعترافات حتماً جزئیات آن به اطلاع قاضی برسد که بدون توجه به نظر قاضی این اعترافات در این مجموعه مستند پخش شده است.»

یک منبع مطلع قضایی دیگر به ایسنا خبر داد: «پخش این مستند با هماهنگی دستگاه قضایی نبوده است و دستگاه قضایی اوایل هفته آینده در این زمینه اطلاع رسانی لازم را خواهد کرد.»

در این میان تنها کسی که می توانست در این باره توضیح دهد، خود رنجبران بود اما او و دفترش تماس های روزنامه «ایران» را بی پاسخ گذاشت. بخصوص که شنیده های خبرنگار «ایران» حاکی از آن است که مدیر روابط عمومی صدا و سیما در ارتباط با همین موضوع صبح دیروز به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده است.

شکایت از صدا وسیما و بررسی قصور ناجا و پلیس فتا

اما این تمام ماجرای دیروز نبود؛ در شرایطی که صدا و سیما درگیر پاسخ یافتن برای این سوال مقام های قضایی بود که بر اساس کدام دستور اعتراف دختر ۱۷ ساله را پخش کرده، حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهوری و شماری از نمایندگان مجلس از جمله اعضای ناظر مجلس در شورای نظارت بر صدا وسیما، از برخورد با مسببان و مقصران برنامه ساز در صدا وسیما خبر دادند. در همین رابطه حسام الدین آشنا از ورود شورای نظارت بر صدا وسیما درخصوص مستند پخش شده از دختران نوجوان خبر داد و گفت: بزودی این مساله در جلسه هیات نظارت بر صدا و سیما مطرح و مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

غلامرضا کاتب یکی از اعضای ناظر مجلس در شورای نظارت بر صدا وسیما نیز با «غیرقانونی» و «غیراخلاقی» دانستن مستند صدا وسیما خبر داد: «شکایت های متعددی توسط انجمن حمایت از کودکان و گروه های اجتماعی گوناگون از صدا وسیما به شورا رسیده است که در نوبت رسیدگی است.»

وی همچنین تاکید کرد: «در نشست شورای نظارت بر صدا وسیما حتماً به قصور نیروی انتظامی و اشتباه پلیس فتا به دلیل در اختیار گذاشتن جزئیات اعترافات (م. ﻫ) رسیدگی خواهد شد.» چرا که به گفته وی، «بازجویی های ناجا اگر محرمانه باشد، نباید در اختیار صدا وسیما قرار می گرفت.»

سیداحسان قاضی زاده، دیگر عضو هیات نظارت بر صدا وسیما نیز از شاکیان برنامه های صدا وسیما خواست شکایت خود از رسانه ملی را به شورای نظارت اعلام کنند. او با اشاره به استدلال صدا وسیما مبنی بر سفارشی بودن برنامه، تاکید کرد توصیه به رسانه ملی به هیچ عنوان نافی مسئولیت صدا وسیما نیست و چه بسا دقت بیشتری می طلبید.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی هم پخش اعترافات یک دختر نوجوان در صدا وسیما بدون دریافت حکم از دادگاه صالح و بدون اجازه متهم را مصداق ارتکاب جرم از سوی این سازمان عنوان کرد و گفت: «کسانی که در این ماجرا حق شان ضایع شده است، می توانند از طریق شورای نظارت بر سازمان صدا وسیما شکایت کنند تا بر اساس ماده واحده مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام به آنها فرصت داده شود تا دو برابر زمانی که به ضرر آنها صحبت شده است، از خود دفاع کنند.»

نایب رئیس مجلس در عین حال یادآور شد: «البته صدا وسیما ید طولایی در این رویه دارد. پخش صحنه هایی از زندگی خصوصی مرحوم سیدامامی فعال محیط زیست که متهم به جاسوسی بود یا پخش دادگاه های معترضان انتخابات سال ۸۸ در حالی که هنوز اتهام آنها ثابت نشده بود، مشتی از خروار است.»

واکنش دولت

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نخستین فرد از کابینه بود که به پخش اعترافات دختر ۱۷ ساله واکنش نشان داد و در توئیتر خود با یادآوری این نکته که «پخش اعترافات در تلویزیون نیازمند مقررات تقنینی است»، تاکید کرد: «سلیقه یک قاضی یا مجری پخش نباید معیار باشد.» به اعتقاد او «اتفاقات مکرر، نیاز به قانون را جدی تر می کند.»

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اما از زاویه ای دیگر به این موضوع نگریست و در گفت وگوی تلفنی با یک برنامه رادیویی، مطرح شدن شایعه فیلتر اینستاگرام و پیش کشیدن موضوع دختر نوجوان را حاصل تصمیم «اتاق فکر» هایی دانست که منافع شان از موضوع ‎«شفاف سازی ارزی» به خطر افتاده است.

او با تاکید بر اینکه «به نظرم این زمزمه های اخیر یک بحث انحرافی برای منحرف کردن افکار عمومی از موضوع شفاف سازی بود» در عین حال گفت که منظورش این نیست صدا وسیما یا مسئولی که در این رابطه مصاحبه کرده است، اتاق فکر هستند.

به اعتقاد وی، «وقتی فضای کشور روی مطالبه شفاف گرایی قرار گرفته تا تکلیف ارزهایی که گرفته شده مشخص شود، یک باره خانمی تبدیل به سوژه خبری بزرگی می شود که کل دنیا شروع به صحبت کردن درباره او می کنند که به نظر من طبیعی نیست.»

اعتراض کیهان به تدوینِ اعتراف ها!

هر چند واکنش دولتمردان، اصلاح طلبان و اعتدالگرایان و حتی شماری از روحانیون در مذمت پخش اعتراف تلویزیونی یک دختر ۱۷ ساله خیلی دور از انتظار نبود، اما کمتر کسی انتظار داشت دو روزنامه «کیهان» و «جوان» یا اعضای مجلس خبرگان رهبری به این موضوع اعتراض علنی داشته باشند؛ هر چند اعتراض شان جنسی دیگر داشت!

صدا وسیما روی صندلی داغ

بعید است بحث ها بر سر پخش اعترافات تلویزیونی مائده هژبری در یکی دو روز آینده فروکش کند، اما خیلی بعید نیست که صدا وسیما باز هم تمام انتقادات را از یک گوش گرفته، از گوش دیگر رد کند.

درست است مباحثی نظیر اینکه آیا صدا وسیما به دستور مقام قضایی این برنامه را روی آنتن فرستاده یا فقط قصد «خوش خدمتی» برای دیگرانی خارج از مجموعه رسانه ملی داشته که دنبال تحدید فضای مجازی هستند، حائز اهمیت است اما آنچه از «قصور ها»، «تقصیرها»، «سفارش ها» ،«کج سلیقگی ها» و حتی «غرض ورزی» ها حیاتی تر است، غفلت رسانه ای که پسوند «ملی» دارد، از شرایط ویژه کشور است.

آیا صدا وسیما و مسئولان آن می توانند ادعا کنند در جریان اعتراض های پراکنده یکی دو ماه گذشته در تهران و شماری از شهرها بر سر مسائلی مانند «آب» یا یک تقسیمات ساده کشوری در یک شهر نیستند؛ یا از نارضایتی هایی که دی ماه گذشته به کف خیابان کشیده شد، خبر ندارند؛ یا اساساً به موضوعی که شبانه روز از آن سخن می گویند یعنی تلاش برخی کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای برای بحران آفرینی در داخل کشور اعتقادی ندارد.

همین سه ماه پیش بود که عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور بعد از تحقیقات جامع میدانی و بررسی گزارش نهادهای اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی از اعتراض های دی ماه سال گذشته، هشدار داد نارضایتی های انباشته در لایه های مختلف جامعه و تغییر سبک زندگی جوانان و مطالبات مردم واقعیت هایی است که نادیده گرفتن آن می تواند به بحران هایی عمیق تر و گسترده از آنچه هفت ماه پیش رخ داد، بینجامد.

همین دو روز پیش بود که خبرگزاری تسنیم اذعان کرد بعد از مسدود کردن تلگرامی که حداقل ۴۰ میلیون نفر در آن عضویت داشتند، تنها حدود ۱۰ درصد دیگر از این شبکه اجتماعی مغضوب استفاده نمی کنند؛ به عبارت ساده تر تصمیمی اتخاذ شده که حداقل ۳۶ میلیون نفر با آن مخالفند و در برابر آن مقاومت نشان داده اند. درست در چنین شرایطی است که عنوان می شود نه تنها درخواست رفع فیلتر توئیتر بایگانی شده بلکه اینستاگرام هم زیر تیغ فیلتر قرار دارد و «شاخ» های آن احضار می شود و صدا و سیما هم برای آنکه به تعبیری «زهر چشم» بگیرد، دختر ۱۷ ساله ای را جلوی دوربین می نشاند که ابراز ندامت کند.

روز گذشته محمود صادقی نماینده تهران در گفت وگو با «ایران» عنوان کرد: «به نظر می رسد به صورت سیستماتیکی داریم جامعه را عصبانی و مایوس می کنیم» و حال سوال اینجاست سهم صدا وسیما از این «ناراضی سازی» چیست؟

سرخطی از واکنشها به پخش اعترافات مائده هژبری

محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید: “این کار صدا و سیما نهایت بی‌تدبیری بود و این موضوع در شورای عالی امنیت ملی مطرح خواهد شد”.

سارا باقری وکیل انجمن حمایت از حقوق کودکان: “انجمن حمایت از حقوق کودکان به دنبال نمایش اعترافات دختری ۱۷ ساله از صدا و سیما اعتراض کتبی خود را به شورای نظارت بر صدا و سیما تقدیم کرده و درصدد است از طریق دادسرای رسانه‌ پیگیری‌های قضایی را انجام دهد”.

سیدهاشم بطحایی گلپایگانی عضو مجلس خبرگان رهبری: “برای ترویج فرهنگ دینی ستارالعیوب بودن خداوند را نیز درنظر بگیریم. کار صدا و سیما در پخش مستند «بیراهه» از نظر اخلاقی کار درستی نبود. ما در کشور مسائل و بحث‌های مهم‌تری داریم که رسانه ملی می‌تواند به آنها بپردازد”.

محمدعلی وکیلی، عضو هیأت رئیسه مجلس: “من در عجبم از اینکه همواره در زمان بحران اعتماد مردم به جای اینکه آبی بر آتش بپاشیم، بنزین بر آتش بی‌اعتمادی می‌ریزیم و کار اخیر صدا و سیما در پخش اعترافات تلویزیونی یک دختر جوان مصداق بنزین ریختن بر آتشی است که در جامعه شعله‌ور شده است”.

پروانه سلحشوری، رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی: “در جایی که نیاز به برخورد جدی با اخلالگران اقتصادی و مفسدان اقتصادی است تا مردم قدری التیام پیدا کنند، شاهد اعتراف‌گیری از دختر بچه نوجوانی هستیم که حتی اعتراض برخی علما را در پی داشته است”.

نعمت احمدی وکیل دادگستری: “طبق ماده ۹۶ قانون آیین دادرسی کیفری این روش اعتراف‌گیری ممنوع بوده و خلاف قانون است”.

هوشنگ پوربابایی، وکیل دادگستری: “اگر مقام قضایی دستور انتشار چنین تصویری را داده باید مجوز قانونی آن بررسی شود”.

روز گذشته هم پلیس فتا با انتشار اطلاعیه‌ای مدعی شد احضار و مصاحبه با “مائده هژبری” از سوی این مرجع انتظامی صورت نگرفته است.

همچنین دیده‌بان حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای ضمن اشاره به اینکه “کشیدن یک نوجوان جلوی دوربین تا بابت رقصیدن عذرخواهی کند، همان‌قدر نقض حقوق است که شرم‌آور است، و حضیض جدیدی برای مقامات ایرانی است” از مقامات ایران خواست تا بازداشت همه افرادی که به دلیل استفاده از حق آزادی بیان بازداشت شده‌اند را متوقف کند. این سازمان حقوق بشری همچنین اعلام کرد که مقامات ایران باید آزار و پیگرد زنان برای استفاده از حق آزادی بیانشان از جمله در فضای مجازی را متوقف کنند و قوانین تبعیض‌آمیزی مثل پوشش اجباری برای زنان را لغو کنند.

لازم به اشاره است که نرگس محمدی، نائب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر که اینک دوران محکومیت خود را در زندان اوین می‌گذراند با نوشتن نامه‌ای سرگشاده به پخش اعترافات این دختر رقصنده از شبکه یک صداوسیما اعتراض کرد. او گفت “اقدام صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در پخش اعترافات شهروندان، محکوم، و مسئولان آن موظف به عذرخواهی هستند و می بایست در تدارک پاسخی مدنی در تحریم ملی این بخش از رسانه و مسئولان امنیتی- قضایی آن بود.”

همینطور حسین احمدی نیاز، وکیل دادگستری در واکنش به بازداشت مائده هژبری، نوجوانی که چندی پیش به علت انتشار ویدیوهای رقص خود در اینستاگرام بازداشت و اعترافاتی از وی در تلویزیون ایران پخش شد، نامه‌ای خطاب به حسن روحانی نوشته و در مورد لزوم پایبندی رییس جمهور نسبت به اجرای مفاد منشور حقوق شهروندی برای مائده هژبری گفته است.

گفتنی است که پیشتر سرهنگ تورج کاظمی رییس پلیس فتا تهران با بیان اینکه بیش از ۳۰ درصد پرونده‌های مربوط به چهره های شبکه های مجازی یا به زعم او “شاخ‌های اینستاگرام” مربوط به تهران است، از برخورد این نهاد انتظامی با این افراد خبر داد.

شبکه یک تلویزیون ایران از چند نفر که ویدئوی رقص در اینستاگرام منتشر می‌کردند اعترافاتی پخش کرده است. این اعترافات در برنامه‌ای با عنوان “بیراهه” پخش شده و معاونت اجتماعی نیروی انتظامی ایران در ساخت آن نقش داشته است.

مقام‌های قضایی ایران رسما درباره کسانی که در اینستاگرام رقصیده‌اند و بازداشت احتمالی یا اتهاماتشان اطلاع‌رسانی نکرده‌اند.

قوه قضاییه ایران دو سال پیش با همکاری پلیس و سپاه موجی از برخورد با مدل‌های اینستاگرامی را در سراسر ایران دنبال کرد. به تازگی معاون دادستان کل ایران گفته است که قوه قضاییه به دنبال مسدود کردن کل اینستاگرام است.

گفتنی است که پیشتر در اینستاگرام شاداب، الناز قاسمی، مائده هژبری و تعدادی دیگر نوشته شده بود که “این صفحه حسب دستور مقام محترم قضایی به علت انتشار محتوای مجرمانه مسدود گردید.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید