خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی, زندانیان  >  اعمال محرومیت های فراقانونی بر زندانیان سنی مذهب رجایی شهر

اعمال محرومیت های فراقانونی بر زندانیان سنی مذهب رجایی شهر

خبرگزاری هرانا – قاضی ناظر بر زندان با حضور در جمع زندانیان سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج به آنان اعلام کرد بر اساس صلاحدید و اعلام وزارت اطلاعات هیچگونه حق یا امتیازی از جمله مرخصی، آزادی مشروط یا انتقال به زندان های محل سکونت برای آنان اعمال نخواهد شد. محروم کردن جمعی زندانیان از حقوق قانونی خود و نیز حق برخورداری از فرصت برابر برای بهره مندی از امتیازات قانونی با سایر زندانیان یک تبعیض آشکار و نقض حقوق بشر تلقی میشود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه مورخ ۳ آذرماه نصیری‌پور قاضی ناظر بر زندان به بند زندانیان سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج مراجعه کرد و در جمع زندانیان حاضر در محل اعلام کرد به خواست وزارت اطلاعات مقرر شده به هیچکدام از شما (زندانیان سنی مذهب سالن ۲۱) هیچ حق یا امتیاز قانونی از جمله مرخصی، آزادی مشروط، عفو موردی یا انتقال به زندان شهرستان تعلق نگیرد.

این مقام قضایی در پاسخ به اعتراض زندانیان موکدا اشاره کرده است به درخواست نهاد امنیتی “شما از امتیازاتی که سایر زندانی‌ها برخوردارند، محروم هستید.”

پیش تر نیز مسئول حفاظت زندان رجایی شهر کرج در پاسخ به درخواست های زندانیان سنی مذهب «صراحتا» به آنان گفته بود “در سوریه از نفرات ما به دست هم‌دینان شما کشته می‌شوند، آن‌وقت انتظار آزادی از ما دارید؟”

محروم کردن جمعی زندانیان از حقوق قانونی خود و نیز حق برخورداری از فرصت برابر برای بهره مندی از امتیازات قانونی با سایر زندانیان بخصوص به خاطر باورهای مذهبی آنان یک تبعیض آشکار و نقض حقوق بشر تلقی میشود.

لازم به یادآوری است درحال حاضر حدود ۵۰ زندانی سنی‌مذهب در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجایی‌شهر کرج نگهداری می‌شوند.

حکومت ایران معمولا آنان را به ارتباط با گروههای سلفی یا بنیادگرا متهم می کند، با این حال عمده زندانیان مورد اشاره این اتهام را رد می کنند و دلایل بازداشت خود را مرتبط با فعالیت های مذهبی و تبلیغ دیدگاههای دینی خود می دانند.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید