خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز جمعه ۱۹ شهریور ۱۳۹۵, 6th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۶/۱۹ ساعت ۲۰:۱۰:۱۶

    خانه  > اندیشه و بیان  >  لغو سخنرانی فاضل میبدی در یزد به خواست نهادهای امنیتی

لغو سخنرانی فاضل میبدی در یزد به خواست نهادهای امنیتی

خبرگزاری هرانا ـ محمدتقی فاضل میبدی، از اعضای ارشد مجمع محققین و مدرسین از لغو شدن سخنرانی خود در یزد پس از تماس تلفنی و نامه ی چند نهاد از جمله دادگاه ویژه روحانیت و اداره اطلاعات استان یزد خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از انصاف نیوز، متن یادداشت آقای فاضل میبدی در این باره در پی می آید:

به دستور دادگاه ویژه روحانیت و اداره اطلاعات استان یزد برنامه ی سخنرانی این جانب در مسجد «زاویه»ی یزد انجام نشد. برنامه ی مراسمی به عنوان شهادت امام باقر ع و بزرگداشت مرحوم دکتر شاهی که از پزشکان نامدار و خیّر و خدوم استان یزد بود، در پنجشنبه ١٨ شهریور ماه با سخنرانی حقیر – فاضل میبدی – اعلام شد.

ظهر پنجشنبه از دادگاه ویژه استان تماس گرفتند. فردی که با رعایت ادب و احترام با من سخن می گفت و نام خود را اعلام نکرد، اظهار داشت برنامه ی شما ممکن است امشب با حواشی همراه باشد، لهذا بهتر است انجام نشود. گفتم برای چه؟ گفت بحث های شما خیلی خوب و علمی است، ولی باعث سوء استفاده ی عوام می شود. گفتم کجا چنین شده؟ گفت شما در جلسه ای که اخیرا در یزد داشتی و خیلی خوب صحبت کردی، گفته اید: «امامانی هستند که مردم را به سوی آتش و عذاب می کشانند»، این در کجاست؟ گفتم این آیه ی قرآن است در سوره ی قصص، آنجا که درباره ی فرعون می فرماید: واستکبر هو وجنوده … فرعون و اطرافیانش استکبار ورزیدند، بعدا می گوید “وجعلناهم ائمه یدعون الی النار.

آن برادر مودب و محترم قبول کرد. گفتم من این آیه را در کنار دو آیه ی دیگر، یکی: وجعلناهم ایمه یهدون بامرنا … و آیه: واجعلناللمتقین امام … به بحث گذاشتم. چون موضوع بحث امامت در قرآن بود. در جواب گفت امام که می گویی دعوت به آتش می کند، شاید ذهن مردم به جایی دیگر رود. گفتم من قدرت ذهن خوانی را ندارم و ثانیا ذهن برخی خراب است تقصیر من چیست. خلاصه بعد از بحث و گفتگو از من خواست تا جلسه را خودم لغو کنم، نپذیرفتم.

زمانی نگذشت تلفن با شماره no caller id که شماره ی مخصوص اطلاعات و یا نهادهای امنیتی است، زنگ زد و خود را از اداره ی اطلاعات معرفی کرد. مودبانه و دوستانه خواهش کرد تا جلسه ی شب را لغو کنم. گفتم بر اساس کدام توجیه قانونی چنین کاری از من می خواهی؟ گفت دستور دادگاه ویژه. گفتم چنین نامه ای به دست من نرسیده، لذا نپذیرفتم. گفتم در مراسم شرکت می کنم. در آخر گفتم شما خیال می کنی این کار به نفع نظام است که این سخرانی را لغو کنی؟

گفتگو با این برادر گمنام تمام شد. نزدیک غروب که آماده ی رفتن به مراسم بودم، زنگ تلفن برای بار سوم به صدا درآمد. متولی مسجد بود؛ ضمن اظهار لطف و نگرانی، خواست تا در جلسه ی شب شرکت نکنم و گفت نامه ای به تاریخ پنجشنبه با امضای دادستانی ویژه ی اصفهان به دست من رسیده که فاضل میبدی امشب در این مکان صحبت نکند. و از من خواست که امشب نیایم و گفت الان که وقت نماز است عده ای آمده اند و پیداست که برنامه دارند. باز هم نپذیرفتم و تصمیم داشتم تا در جلسه شرکت کنم. آخرین تلفن که به صدا درآمد، بانی و دعوت کننده ی جلسه بود. با پوزش فروان خواست تا از سخنرانی امشب صرف نظر کنم، پذیرفتم.

شما قضاوت کنید کجای نظام با سخرانی من که موضوع آن اخلاق و عقلانیت در مکتب امام باقر بود، بهم می ریخت؟ آیا دوستان خیرخواهی که مانع این سخنرانی شدند از عقل هراس داشتند یا از اخلاق؟ انشاءالله که از هیچکدام. امیدوارم فقط اشتباه کرده باشند. برادران امنیتی استان که قطعا دلسوز نظام هستند، بدانند که چنین برخوردهایی برخلاف شرع و قانون است و جز تضعیف نظام و بدبین کردن جوانان چیز دیگری در پی ندارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید