خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵, 7th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۵/۲۳ ساعت ۱۶:۴۹:۱۹

    خانه  > slide, اعدام  >  علیرغم تکذیب مقام استانی، در ارومیه قطعا اعدام صورت گرفته

علیرغم تکذیب مقام استانی، در ارومیه قطعا اعدام صورت گرفته

خبرگزاری هرانا – در حالی که خانواده ۷ زندانی از جمله محمد عبدالهی، برای آخرین ملاقات به زندان ارومیه فراخوانده شده بودند و در سحرگاه سه شنبه مورخ ۱۹ مردادماه اسامی ۵ اعدام شده به خانواده های حاضر در مقابل زندان از جمله خانواده عبدالهی اعلام شد و حتی دست کم ۴ جسد به خانواده ها تحویل داده شد، امروز رئیس سازمان زندانهای استان آذربایجان غربی اعدام “شش” زندانی در این زندان را تکذیب کرد، با این تکذیب که اساسا مشخص نیست شمار اعدام شدگان یا کلیت اجرا تکذیب میشود خانواده محمد عبدالهی در بهت و سردرگمی فرو رفته اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در آخرین ساعات روز یکشنبه به خانواده های ۷ زندانی منتقل شده به سلول انفرادی، از جمله محمد عبدالهی، زندانی سیاسی اطلاع داده شد که به زودی بستگان آنها اعدام خواهند شد از این رو هر چه زودتر برای آخرین ملاقات به زندان مراجعه کنند.

در ساعات اولیه صبح دوشنبه ۱۸ مرداد ماه هفت زندانی شامل شش زندانی با اتهامات مربوط به مواد مخدر و یک زندانی سیاسی جهت اجرای حکم اعدام به سلول‌های انفرادی زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند.

درهمان روز خانواده‌های هفت زندانی منتقل شده برای آخرین ملاقات فراخوانده شده و پس از پایان آخرین ملاقات‌ها وسایل شخصی این زندانیان به خانواده‌هایشان تحویل داده شد. در حالی که خانواده ها و جمع کثیری از مردم در مقابل زندان ارومیه تجمع کرده بودند، جمله «تجمع نکنید بعدا تماس میگیریم بیایید جنازه هایشان را ببرید» یکی از مسئولین زندان موجب تنش میان خانواده زندانیان و ماموران زندان شد که درپی آن شماری از اعضای خانواده‌ها بازداشت شدند. حتی بنابر اطلاع گزارشگران هرانا تعدادی از این خانواده ها مورد ضرب و شتم نیز قرار گرفتند.

ساعاتی بعد در سحرگاه روز سه‌شنبه اجرای احکام اعدام شش زندانی مرد از جمله محمد عبدالهی با خواندن اسامی آن‌ها در مقابل زندان اجرای احکام به خانواده‌های زندانیان اطلاع داده شد و اجساد چهارتن از این زندانیان به خانواده‌هایشان تحویل گردید.

اما با گذشت چند ساعت از صبح روز سه‌شنبه، مشخص شد دو تن از زندانیان به نام‌های توحید پورمهدی و خانم پریسا حاتمی (آقایی) با تعویق اجرای حکم روبه رو شده و به بندهای خود بازگشتند. با این احتساب شمار اعدام شدگان به ۵ زندانی کاهش یافت.

    جبرئیل کنعانی اهل ارومیه با اتهامات مربوط به مواد مخدر / یکی از اعدام شدگان زندان مرکزی ارومیه

جبرئیل کنعانی اهل ارومیه با اتهامات مربوط به مواد مخدر / یکی از اعدام شدگان زندان مرکزی ارومیه

اگرچه اجساد ۴ زندانی غیرسیاسی به نام‌های کامران پورفت (پور رفعت)، امیر عزیزی، جهانگیر رضوی زاده و جبرئیل کنعانی به خانواده ها تحویل داده شد، اما صبح همان روز یعنی سه‌شنبه رئیس زندان به خانواده محمد عبدالهی گفت “ما جسد را به بیمارستان امام خمینی فرستادیم و بروید از آنجا تحویل بگیرید”. بعد از مراجعه خانواده عبدالهی، بیمارستان هم به آن‌ها می گویند باید مجوز داشته باشید. وقتی به دادگاه مراجعه می کنند به شعبه ای نامشخص هدایت می شوند. در آن جا به آن‌ها می گویند حکم محمد اجرا شده و بروید برایش مراسم بگیرید اما در هیچ مسجدی حق ندارید مراسم بگیرید فقط در خانه خودتان. جنازه فرزندتان را هم تحویل نمی‌دهیم.

خانواده عبدالهی با توضیحات مسئولان زندان به منزل بازگشتند و به عزاداری و برگزاری مراسم ختم مشغول شدند.

اما روز جاری، رئیس سازمان زندان‌های استان آذربایجان غربی طی سخنی بسیار کوتاه صرفا “اعدام ۶ زندانی در ارومیه” را تکذیب کرده است، با توجه به این‌که گزارش اولیه هرانا از اعدام ۶ زندانی حکایت داشت اما در مراحل بعدی مشخص شد توحید پورمهدی نیز از اعدام مصون مانده بود و این کاهش شمار اعدام شدگان در همان روز توسط هرانا اطلاع رسانی شد. بنابراین اساسا مشخص نیست آیا منظور این مقام مسئول صرفا بر کمتر یا بیشتر بودن شمار اعدام شدگان که هرانا پیش تر آن را “۵ نفر” خوانده بود تکیه دارد یا کلیت اعدام ها را تکذیب می کند. از سخنان او هیچ اطلاعاتی در مورد سرنوشت محمد عبدالهی که بطور خاص مورد توجه سازمان های مدافع حقوق بشر است حاصل نمی شود.

اظهار نظر پر ابهام این مقام مسئول در حالی است که هرانا و سایر سازمان های مدافع حقوق بشر در سایه عدم اطلاع رسانی و شفافیت دستگاه قضایی، سالهاست بصورت مستقل و مستمر از اعدام های صورت گرفته در این استان گزارشگری می کنند، با اینحال به ندرت مورد مشابهی پیش آمده که مقام مسئولی در صدد شفاف سازی یا پاسخگویی به این گزارشات برآید. از این رو این شائبه قوت میگیرد که هدف اظهار نظر پرابهام صورت گرفته ابهام سازی عمدی و ایجاد اخلال در روند اطلاع رسانی و واکنش های بین المللی صورت گرفته باشد.

مصطفی احمدیان، وکیل مدافع محمد عبدالهی روز جاری در گفتگو با گزارشگر هرانا با “پیچیده” خواندن شرایط پیش آمده گفت “خانواده موکل او پس از تکذیب صورت گرفته در شرایط استیصال به سر می برند”. وی اظهار امیدواری کرد این تکذیب درست باشد و شامل موکل او نیز بشود.

پیش از این نیز در همین زندان موضوع اعدام شش زندانی سیاسی از جمله سامان نسیم که برای اجرای حکم منتقل شده بودند دستخوش چنین رفتاری شد و با سکوت طولانی دستگاه قضایی و بی خبر نگاه داشتن تعمدی کنشگران حقوق بشری و خانواده زندانی باعث سردرگمی بیش از پیش شدند و بعد از هفته ها در نهایت نیز مشخص شد که تنها سامان نسیم و یونس آقایان از جمع زندانیان منتقل شده از اعدام در امان مانده اند.

رویه مشابهی را نیز اکنون در زندان رجایی شهر کرج در مورد زندانیان سنی مذهب کرد شاهد هستیم که علیرغم گذشت بیش از ۹ روز از زمان انتقال ۳۶ محکوم به اعدام به سلول های انفرادی و اعلام تلویحی اجرای ۲۰ حکم توسط دادستان کشور، هنوز از سرنوشت دست کم ۱۱ تن از منتقل شدگان اطلاعی حاصل نشده است و مشخص نیست چه کسانی اعدام شده اند و کدام زندانیان هنوز در قید حیات هستند. هرانا توانسته است تنها در این مورد از انتقال پنج تن از آنان به بند عمومی در همان شب اعدام اطلاع کسب کند.

عدم شفافیت دستگاه قضایی و عدم پذیرش مسئولیت اطلاع رسانی در سایه فقدان اجازه فعالیت به نهادهای مستقل مدافع حقوق بشر وضعیت قربانیان نقض حقوق را بیش از پیش در ایران بغرنج می کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید