خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵, 13th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۲/۲۷ ساعت ۲:۲۱:۲۷

    خانه  > اقلیت های ملی, اندیشه و بیان, فرهنگی  >  دو نفر از متهمان تخریب مجسمه سردار بختیاری دستگیر شدند؛ امام جمعه جونقان: کار ما نیست

دو نفر از متهمان تخریب مجسمه سردار بختیاری دستگیر شدند؛ امام جمعه جونقان: کار ما نیست

خبرگزاری هرانا ـ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال وبختیاری گفت که هم اکنون دو نفر از متهمان تخریب مجسمه سردار اسعد بختیاری دستگیر و به مقامات قضایی تحویل داده شده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، بهمن عسگری سوادجانی روز یکشنبه در جمع تعدادی از دوستداران فرهنگی شهر جونقان که نسبت به تخریب بخشی از مجسمه حاج علیقلی خان معروف به سردار اسعد بختیاری گلایه داشتند افزود: “با متهمان برخورد می شود”.

وی ضمن محکوم کردن تخریب بخشی از مجسمه سردار اسعد بختیاری اظهار داشت: “هم اکنون دو نفر از متهمان این تخریب دستگیر و به مقامات قضایی تحویل داده شده اند”.

عسگری سوادجانی افزود: “تا آخر هفته جاری مجسمه سردار اسعد بختیاری مرمت و در داخل قلعه نصب می شود”.

یک منبع آگاه گفت: “روز جمعه دو نفر با ورود به قلعه سرداراسعد بختیاری با تیشه بخشی از مجسمه این مشروطه خواه را تخریب کردند”.

قلعه سردار اسعد بختیاری به عنوان موزه مشروطیت نامگذاری شده است و مصوبه شورای فرهنگ عمومی استان را دارد و قرار بود در هفته میراث فرهنگی افتتاح شود.

انقلاب مشروطه بخشی از تاریخ معاصر ایران است که قوم بختیاری نیز در این جنبش، نقش آفرینی کرد و بخشی از سرآغاز قیام علیه استبداد قاجار، از دامنه کوه های بختیاری رخ داده است.

کتیبه های پیرغار در روستای ده چشمه و قلعه سردار اسعد بختیاری در شهر جونقان، از توابع شهرستان فارسان، مهمترین آثار به جای مانده از انقلاب مشروطه است.

انقلاب مشروطه در دوره مظفرالدین شاه قاجار و سپس در دوره محمدعلی شاه قاجار، برای تبدیل حکومت استبدادی به حکومت مشروطه رخ داد که در نهایت به تشکیل مجلس شورای ملی و تصویب نخستین قانون اساسی ایران انجامید.

قلعه سردار اسعد بختیاری یا قلعه مشروطه، مربوط به دوران قارجار در شهر جونقان پنجم دی ۱۳۵۶ به شماره ۱۵۴۸ به عنوان یک اثر تاریخی ثبت ملی شد.

بنا به گزارش‌ها ویرانی تندیس سردار اسعد به فاصله دو روز پس از گشایش موزه مشروطه بختیاری در این شهر رخ داده است. منابع محلی مهاجمان و عاملان حادثه را دو تن از منسوبان دفتر امام جمعه معرفی کرده‌اند.

اعتراضات سبب شد که امام جمعه جونقان، که یک روز پیش از این حمله در خطبه‌های نماز جمعه گفته بود مجسمه ظلم را وسط شهر جونقان نصب کردند و بابت آن شادی می‌کنند، در واکنش به اعتراضات مردم منطقه هرگونه دخالت در آسیب به مجسمه را انکار کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید