خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷, 23rd of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۳/۰۳ ساعت ۱۴:۲۳:۰۹

    خانه  > slide, فرهنگی, گزارش تصویری  >  سی و سه پل؛ رها شده در مرگی تدریجی / گزارش تصویری

سی و سه پل؛ رها شده در مرگی تدریجی / گزارش تصویری

خبرگزاری هرانا – سی و سه پل اصفهان یکی از معروف‌ترین آثار باستانی ایران در سایه سوء مدیریت، بی‌توجهی و خشکسالی در خطر تخریب روزافزون قرار دارد. ترک‌های دیواره‌ها و ستون‌های پل بزرگ‌تر و عمیق‌تر شده و انحنای دیواره‌های آن همچنان این اثر تاریخی را تهدید می‌کنند و در حال حاضر هیچ تلاشی برای مرمت و تعمیر این پل دیده نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سی و سه پل اصفهان از مشهورترین آثار باستانی ایران در سایه تداوم بی توجهی و سوءمدیریت به صورت تدریجی در حال تخریب است.

این در حالی است که در منشور حقوق شهروندی، در بخش حق دسترسی و مشارکت فرهنگی، دولت حسن روحانی بر روی حفظ آثار باستانی تاکید می‌کند؛ “دولت مکلف به حفظ و حراست از میراث تمدنی و فرهنگی و حفظ آثار، بناها و یادبودهای تاریخی، صرف نظر از تعلق آن‌ها به گروه‌های مختلف فرهنگی است.”

بنا بر مشاهدات گزارشگران هرانا، وضعیت سی و سه پل به صورتی است که هر شاهد عینی و گردشگری به راحتی می‌تواند نه تنها ترک‌‌های روی دهنه‌ها و تخریب آجرهای آن را ببیند بلکه همچنان انحنای هر دو بدنه غربی و شرقی این پل قابل مشاهده هستند.

تنها تلاشی که تا کنون در این زمینه صورت گرفته اضافه کردن دو ستون بتونی در دو سمت سی و سه پل است که از انحنای بیشتر و تخریب بیشتر پل جلوگیری کند. دو ستون سیمانی که نه تنها شباهتی با ظاهر پل ندارند و با بدسلیقگی ساخته شده‌اند بلکه تنها عاملی بازدارنده بوده و به رفع مشکل کمکی نکرده‌اند. با گذشت زمان به نظر می‌رسد شهروندان اصفهان باید این تهدیدها را مانند خشکی زاینده رود بخشی از شهر و میراث فرهنگی خود بدانند.

بر اساس نظر کارشناسان زمین‌شناسی و میراث فرهنگی، مصالح پایه و فونداسیون این پل به گونه‌ای طراحی شده که استحکام آن تنها در رطوبت است و خشکی ادامه‌دار رودخانه در درازمدّت امکان خطر برای سی‌وسه‌پل را بسیار فراوان می‌نماید.

در پی خشکسالی طولانی مدت زاینده رود، سی و سه پل اصفهان به علت داشتن بستر ماسه‌ای دچار آسیب شدید شد و ترک‌هایی بر روی آن پدیدار شد.

در آن زمان بسیاری از مسئولین سعی داشتند این مساله را امری عادی جلوه داده و آن را به مرور زمان نسبت دهند اما با گذشت زمان تغییرات در سی و سه پل محسوس‌تر از آن بود که بتوان آن را پنهان کرد. در حالی که مردم اصفهان نگران وضعیت خشکی زاینده رود و تاثیر آن بر سی و سه پل بودند، در دوران ریاست حمید بقایی بر سازمان میراث فرهنگی، مترو اصفهان و اشتباه محاسباتی در حفر تونل زیر سی و سه پل ضربه اساسی را بر پیکر این پل وارد کرد و باعث شد انحنای بزرگی ابتدا در بدنه غربی پل و سپس در بدنه شرقی پل به وجود آید.

با روی کار آمدن دولت حسن روحانی بسیاری از فعالین حوزه میراث فرهنگی و شهروندان اصفهانی امیدوار بودند که نه تنها سی و سه پل از خطر تخریب نجات یابد بلکه آب نیز به بستر زاینده رود بازگردد. اما بر خلاف وعده‌های کابینه حسن روحانی هیچ وقت این اتفاق‌ها نیفتاد و سی و سه پل حالا بیش از پیش در معرض تخریب قرار دارد.

می‌توان ادعا کرد از دید شهروندان اصفهانی، زاینده رود و پل‌های آن فراموش شده‌اند و مسئولین ترجیح می‌دهند به جای برخورد اصولی با معضلی که ابنیه تاریخی اصفهان با آن روبرو هستند به پاک کردن صورت مساله بپردازند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید