خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  فاجعه زیست‌محیطی در زمین‌های چند هکتاری جنوب تهران

فاجعه زیست‌محیطی در زمین‌های چند هکتاری جنوب تهران

خبرگزاری هرانا – مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران به اعضای شورا گفت قسمتی از بافت شهری جنوب تهران به شبکه فاضلاب متصل نیست، فاضلاب این خانه ها در کوچه‌ها جاری است و نهایتا به مزارع کشاورزی حاشیه شهر می‌ریزد. به‌واسطه این فاضلاب، چندین هکتار از مزارع کشاورزی با فاضلاب خام آبیاری می‌شود و این یک فاجعه زیست‌محیطی است.

به گزارش هرانا به نقل از شهروند، داستان مزارع پرحاشیه پایتخت به شهرک رسالت رسید؛ شهرکی که به گفته رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران، «فاضلاب خانه‌هایش در کوچه‌ها جاری است و نهایتا به مزارع کشاورزی حاشیه شهر می‌ریزد. به‌واسطه این فاضلاب، چندین هکتار از مزارع کشاورزی با فاضلاب خام آبیاری می‌شود و این یک فاجعه زیست‌محیطی است.» چندماهی می‌شود که رحمت‌الله حافظی نسبت به آبیاری مزارع کشاورزی جنوب تهران با فاضلاب شهری هشدار می‌دهد. هشدارهایی که از سوی سایر مسئولان شهری و بهداشتی تایید و تکذیب نشده و طوری با آن برخورد شده که گویی هشدار و نگرانی در کار نبوده. این هشدار دیروز از سوی رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر، جدی‌تر مطرح شد و حافظی این‌بار با آدرس دقیقی از مزارع آلوده جنوب تهران به جلسه شورای شهر آمد.

او دیروز پس از گزارشی که مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران به اعضای شورا داد، با بیان این‌که چندین هکتار از مزارع کشاورزی جنوب تهران توسط فاضلاب خام آبیاری می‌شود و این فاجعه زیست‌محیطی است، گفت: «در جنوب بزرگراه آزادگان، غرب اتوبان بهشت‌زهرا و شرق اتوبان شهید کاظمی، مجموعه مسکونی به نام رسالت وجود دارد. در این شهرک ١۵‌هزار نفر از شهروندان زندگی می‌کنند که به شبکه آب شهری متصل نیستند و فاقد شبکه فاضلاب است.»

رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با اشاره به این‌که چاه‌های فاضلاب این محدوده جذبی است، ادامه داد: «آب شرب این محله از چاه‌های عمیق تامین می‌شود و این نگرانی وجود دارد که در برخی از ماه‌های‌ سال میزان نیترات آب این چاه‌ها از حد استاندارد بیشتر شود که این موضوع تهدید‌کننده است.»

حافظی با بیان این‌که بخشی از فاصلاب منازل این محله از کوچه‌ها جاری و در مزارع کشاورزی که در حاشیه آن قرار دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: «چندین هکتار از مزارع کشاورزی با فاضلاب خام آبیاری می‌شود و این یک فاجعه زیست‌محیطی است. وزارتخانه‌های بهداشت و درمان، جهاد کشاورزی، نیرو و سازمان محیط‌زیست مسئول هستند و انتظار داریم در این زمینه پاسخگو باشند.»

وزارت بهداشت کیفیت آب سد ماملو را تایید کرد

دیروز شورای شهر تهران روز شلوغی را پشت سر گذاشت. هم مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران، گزارشی از عملکرد این شرکت ارایه کرد و هم شورایاران منطقه ١۶ گزارشی از مشکلات شهری این منطقه را به اعضای شورا دادند. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران در پاسخ به نگرانی‌هایی که درباره کیفیت آب سد ماملو مطرح بود، اعلام کرد که وزارت بهداشت کیفیت آب این سد را تایید کرده است، «چند روز پیش نیز وزارت بهداشت طی نامه‌ای به مدت ٢ ماه آب این سد را مورد پایش قرار داد و نهایتا تایید کرد که کیفیت آب این سد در وضع خوبی قرار دارد و امیدواریم بتوانیم وضع کیفیت آب سد را به حد پایدار برسانیم.» محمد پرورش با بیان این‌که در ٣٠‌سال گذشته شاهد رشد ٣‌درصدی مصرف آب در تهران بوده‌ایم، گفت: «سرانه مصرف آب در تهران نسبت به سرانه مصرف آب در کشورهای دیگر بسیار بالا است و حتی در روزهای گرم ٣‌میلیون و ۴٠٠‌هزار مترمکعب که به اندازه یک دریاچه است، آب در تهران مصرف می‌شود.»

او با بیان این‌که پیشنهاد می‌شود کمیسیونی در شورا تشکیل شود تا بر روند اجرای پروژه‌های آب و فاضلاب پایتخت نظارت کند، ادامه داد: «پیشنهاد می‌شود شهرداری پساب را برای آبیاری فضای سبز از سازمان بخرد و این موضوع را طی مکاتبه‌ای به اطلاع شورای شهر رساندیم تا وضع فاضلاب‌ها تعیین تکلیف شود اما هنوز این مهم رخ نداده ولی دقت داشته باشید که برج‌های بلندی که در تهران ساخته می‌شود، نیازمند سیستم فاضلاب است و باید این سیستم زودتر تکمیل شود.»

پرورش در ادامه با اشاره به هشدار حافظی درباره آبیاری مزارع با فاضلاب گفت: «این مربوط به اداره آب و فاضلاب روستایی است اما این موضوع را می‌توانیم بررسی کنیم.»

بخش عمده‌ای از فاضلاب تهران، آب باران است

پس از این گزارش، مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران نخستین نفری بود که به گزارش ارایه شده از سوی پرورش واکنش نشان داد و گفت: «فاضلاب تهران را درحالی به نام فاضلاب می‌شناسیم که بخش عمده‌ای از آن را آب باران تشکیل می‌دهد. آب باران فاضلاب نیست. با این حال با جاری شدن باران، آب به شبکه فاضلاب وارد می‌شود و با مخلوط شدن با فاضلاب، دیگر قابل استفاده نیست.»

۶٠‌درصد تهران تحت پوشش شبکه فاضلاب سراسری

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در حاشیه نشست دیروز و در جمع خبرنگاران با تاکید بر سرعت پیشرفت شبکه فاضلاب سراسری شهر تهران گفت: «درحال حاضر ۶٠‌درصد شهر تهران زیر پوشش این شبکه قرار گرفته ‌است.»

چمران با اشاره به این‌که پیش‌بینی می‌کنیم اگر شبکه فاضلاب شهر تهران با سرعت فعلی پیش برود، ظرف سه‌سال آینده این شبکه به اتمام می‌رسد، ابراز امیدواری کرد که «به‌محض تکمیل این شبکه شهروندان به شبکه فاضلاب سراسری متصل شوند.»

نگرانی از کیفیت آب سد ماملو که پرورش اعلام کرد وزارت بهداشت آن را تایید کرده است، موضوعی بود که دنیامالی به آن اشاره کرد: «درست است که در دوران کم‌آبی مجبور به تزریق آب چاه‌ها در شبکه شدیم اما امسال با توجه به بارش‌ها پیشنهاد می‌شود که کیفیت آب ماملو مورد پایش دقیق قرار گیرد چراکه نگرانی‌هایی درباره کیفیت آب این سد وجود دارد.»

چه کسی از شهرداری تشکر کرد؟

خبر تشکر اعضای شورای شهر تهران از شهرداری بابت شهر آفتاب، با گلایه احمد حکیمی‌پور، رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران روبه‌رو شد. او با گلایه از تیتر یکی از روزنامه‌های صبح که از تشکر اعضای شورای شهر تهران از شهرداری خبر داده بود، پرسید: «اعضای شورای شهر تهران از شهرداری بابت شهر آفتاب تشکر کردند اما درخواست می‌شود هیأت‌رئیسه نام افراد امضا‌کننده را از پشت تریبون اعلام کند که چه کسانی آن را امضا کرده‌اند؟»

او با بیان این‌که ما درباره پروژه شهر آفتاب بحث‌های زیادی داریم، ادامه داد: «ما در مورد هزینه‌هایی که در شهر آفتاب شده بحث داریم و نباید به‌گونه‌ای تیتر زده شود که مردم فکر کنند در شورای شهر جشن گرفته شده است.»

در ادامه این نشست؛ سرخو، رئیس کمیته حمل‌ونقل شورا با بیان این‌که پیشنهاد می‌شود کمیته سه‌جانبه شامل شورا، شهرداری و سازمان آب و فاضلاب ایجاد شود تا برنامه‌های ٢٠‌سال آینده شهر را طرح‌ریزی کند، گفت: ما با بحران آب به‌طور قطع روبه‌رو خواهیم شد و از حالا باید برای ٢٠‌سال آینده برنامه‌ریزی کنیم.»

کار شبکه فاضلاب در برخی مناطق پایتخت قفل شده

کار شبکه فاضلاب در برخی مناطق پایتخت قفل شده است؛ این گلایه رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران بود. محمد سالاری با اشاره به این‌که مشکلات مربرط به اجرای شبکه فاضلاب یکی از مهم‌ترین چالش‌های پایتخت است، گفت: «متاسفانه برخی مناطق کار فاضلاب را قفل کرده‌اند که این کار نیز جزو منویات شورا و شهرداری نیست و مدیر و شهردار منطقه به‌صورت سلیقه‌ای تصمیم‌گیری می‌کنند که این در اصل قفل کردن کار مردم است. درست است که مردم از کندن خیابان‌ها گلایه دارند اما این کاری است که بالاخره باید انجام شود.»

او با اشاره به عمر ۴٠ساله لوله‌های فاضلاب ادامه داد: «عملیات شبکه فاضلاب تهران از‌ سال ٧٣ آغاز شده و تاکنون که ٢٢‌سال گذشته، ۶٠‌درصد آن انجام شده است. اگر کار با این روند پیش برود بعد از تکمیل مجددا می‌بایست لوله‌ها عوض شود.»

او در ادامه درباره کم‌آبی پایتخت یادآوری کرد: «اکنون اگر شهر تهران را از بالا رصد کنیم از نظر زیست‌محیطی قبلا شمال شهر تهران بسیار شاداب و سرسبز بود، در صورتی که الان جنوب شهر این وضع را دارد و شمال به لحاظ کم‌آبی وضع بدی پیدا کرده است. اکنون که شرکت آب و فاصلاب فرصتی را در اختیار شهر تهران قرار داده، شهرداری می‌بایست از این فرصت استفاده و حتی سرمایه‌گذاری کند.»

سالاری در ادامه خواستار تشکیل کارگروهی برای بررسی موضوعات مربوط به آب و فاضلاب شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید