خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۴, 6th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۱۲/۲۳ ساعت ۱۱:۲۷:۱۳

    خانه  > اعدام  >  بخشش و گذشت از قصاص پانزده پرونده درکهگیلویه وبویراحمد

بخشش و گذشت از قصاص پانزده پرونده درکهگیلویه وبویراحمد

خبرگزاری هرانا ـ معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت که ۱۵ پرونده قتل در دو سال گذشته با گذشت و بخشش اولیای دم، در نقاط مختلف استان، به صلح و سازش منجر شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، فتاح محمدی افزود: “پرونده ۱۳مورد از این تعداد به طور کامل بسته شده و اعلام رضایت شاکیان و اولیای دم در دستگاه قضائی به ثبت رسیده و متهمان نیز آزاد شده اند”.

وی بیان کرد: “در دو مورد دیگر مقدات لازم برای ثبت و اعلام رضایت کامل خانواده ها انجام شده و ظرف هفته جاری و قبل از نوروز ۹۵ نیز آیین بخشش از سوی دو طرف و با همکاری معتمدان و بزرگان طوایف در شهرستان چرام برگزار خواهد شد”.

محمدی اظهار کرد: “بسیاری از این پرونده ها که حتی حکم اعدام برخی ها نیز صادر شده بود ،با همکاری و نقش آفرینی معتمدان محلی، بزرگان طوایف و دستگاه قضائی و نیز با محوریت استاندار و نماینده ولی فقیه در استان به سازش انجامید”.

وی یکی از مهمترین این پرونده ها را نیز که تا حدود زیادی جنبه بین المللی و رسانه ای پیدا کرده بود را مربوط به پرونده محیط بان دنا دانست و گفت: “پس از هشت سال و با سخاوت و بزرگواری خانواده مقتول (مجتبی رضایی) متهم (اسعد تقی زاده) از زندان مرکزی یاسوج آزاد شد”.

در تاریخ ۲۶ مرداد سال ۸۷ در منقطه حفاظت شده دنا مرحوم مجتبی رضایی نیک به دست اسعد تقی زاده محیط بان دنا کشته شد.

دادگاه کیفری اسعد تقی زاده را به جرم قتل مجتبی رضایی نیک به اعدام محکوم کرده بود.

سرانجام پس از هشت سال از این اتفاق خانواده مرحوم رضائی نیک بهمراه بستگان و نزدیکان خود هفته گذشته با حضور در دفتر آیت الله ملک حسینی نمانیده ولی فقیه و در آیینی معنوی اقدام به بخشش قاتل کردند.

در این آیین باشکوه ،صحنه های زیبایی از سخاوت و مردانگی خلق شد و اسماعیل رضایی نیک ولی دم و ‘بیت الله تقی زاده’ پدر اسعد تقی زاده محیط بان دربند، همدیگر را در آغوش فشردند تا پرونده محیط بان دنا با پایانی خوش همراه باشد.

با وساطت آیت الله ملک حسینی دومین محیط بان محکوم به اعدام دنا نیز در هفته های آینده از زندان آزاد می شود.

اولیای دم مرحوم “محمد پایه گذار” نیز رضایت شفاهی خود را اعلام کرده اند و پس از انجام مقدمات کار، “غلام حسین خالدی” دیگرمحیط بان دنا نیز از چوبه دار رهایی خواهد یافت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید