خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  سانسور مضامین حقوق بشری و سیاسی در موتور جست‌وجوی بومی «پارسی‌جو»

سانسور مضامین حقوق بشری و سیاسی در موتور جست‌وجوی بومی «پارسی‌جو»

خبرگزاری هرانا ـ موتور جست‌وجوگر بومی «پارسی‌جو» در ایران، نتایج جست‌وجوی موضوعات مربوط به حقوق بشر یا منتقدان سیاسی را سانسور می‌کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، این موتور جست‌وجوگر مانند موتورهای دیگر جست‌وجو در ایران که پیش از این راه اندازی شده‌اند، نتایج متفاوتی را نسبت به جست‌وجوگرهای گوگل یا یاهو نشان می‌دهند.

برای مثال در بخش ویدئوی «پارسی‌جو» با نوشتن نام میرحسین موسوی، یکی از رهبران اعتراض‌های سال ۱۳۸۸ که هم‌اکنون در حبس خانگی به‌سر می‌برد، کاربر با ویدئوهای تبلیغاتی حکومتی علیه او مواجه می‌شود.

همچنین در بخش ویدئوی این موتور جست‌وجوگر هیچ اطلاعاتی درباره افرادی همچون بهاره هدایت، فعال دانشجویی زندانی نیز یافت نمی شود. یا با جست‌وجوی عبارت «منشور حقوق بشر در ایران» با هیچ ویدئویی روبه‌رو نمی‌شوید. درحالی‌که در جست‌وجوگر گوگل در این زمینه ویدئوی‌های بسیاری می‌یابید.

این جست‌وجوگر ساخت جمهوری اسلامی ایران اطلاعات موجود درباره چنین موضوعاتی را سانسور کرده و به جای آن به کاربران اطلاعاتی عرضه می‌کند که با معیارها و گفتمان حکومتی همنوایی می‌کنند.

طراحی و ایجاد موتور‌های جست‌وجوی بومی با راه‌اندازی سه موتور جست‌وجوی «فجر»، «یاحق» و «سلام» از سال ۸۹ شروع شد و در ۷ بهمن ماه ۹۳ محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات خبر راه‌اندازی دو موتور جست‌وجوی «پارسی‌جو» و «گُرگُر» را داد.

در ۱۲ بهمن سال ۹۳، برات قنبری معاون برنامه‌ریزی وزیر ارتباطات گفت که در حال حاضر بیش از ۱۷۰ میلیارد تومان برای حمایت از موتورهای جست‌وجو بودجه پیش‌بینی شده که بخشی از این بودجه تاکنون اختصاص یافته و بخش دیگری از آن نیز به مرور زمان به این طرح‌ها تخصیص داده خواهد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید