خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  گذشت از قصاص و بخشش یک محکوم به اعدام

گذشت از قصاص و بخشش یک محکوم به اعدام

خبرگزاری هرانا ـ یک زندانی محکوم به قصاص با گذشت اولیای‌دم و پرداخت دیه، از اعدام رهایی یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایران، عصر ۱۸ آبان ماه سال ۹۱ مأموران کلانتری چهاردانگه در جریان دعوای چند پسر جوان قرار گرفتند و وارد عمل شدند.

در جریان این درگیری دسته جمعی، جوان ۲۲ ساله ای به نام حمید پس از مجروحیت در مسیر بیمارستان جان باخت.

پس از آن تیمی از مأموران پلیس آگاهی با دستور بازپرس پرونده برای ردیابی عامل قتل وارد عمل شدند و در گام نخست به شناسایی شرکت‌کنندگان در صحنه قتل پرداخته و گروهی از آنها را دستگیر کردند.

کارآگاهان در این مرحله پی بردند که این درگیری به خاطر اختلافات و کینه‌های طایفه‌ای بوده که با دعوای ۲ جوان آغاز شده و با زمین افتادن حمید پایان یافته است. مأموران با تجسس‌های پلیسی پی بردند که عامل این قتل جوانی به نام امیر ۲۲ ساله است که برای هواخواهی از پسر عمویش وارد صحنه شده و با چاقویی که در دست داشته است حمید را هدف قرار داده است.

خانواده قربانی در جلسه رسیدگی به پرونده از قاضی دادگاه خواستار قصاص قاتل پسرشان شدند و این در حالی بود که امیر از آنها درخواست رضایت می‌کرد.

قاضی پرونده و ۴ قاضی مستشار پس از شنیدن دفاعیات قاتل وارد شور شده و امیر را به خاطر قتل عمد به قصاص نفس – اعدام”- محکوم کردند و این حکم نیز در شعبه ۱۱ دیوان عالی کشور مهر تأیید زده شد.

بخشش پس از ۲بار مهلت

عامل قتل پس از صدور حکم به انتظار مرگ نشست و این در حالی بود که خانواده‌اش بارها برای گرفتن رضایت به سراغ خانواده قربانی جنایت رفته بودند اما به نتیجه‌ای نرسیدند. امیر برای اجرای حکم ۲ بار تا پای چوبه دار رفت که هر بار توانست از خانواده حمید که برای اجرای حکم در زندان حاضر شده بودند مهلت بگیرد تا شاید با گذشت زمان اولیای دم برای بخشش رضایت دهند. روز دوشنبه ۲۳ آذر ماه سال‌جاری خانواده حمید با حضور در شعبه اجرای احکام دادسرای امور جنایی تهران با در خواست بخشش قاتل پسرشان موافقت کردند. خانواده حمید پذیرفتند تا در ازای گرفتن دیه فرصت زندگی دوباره به امیر دهند اما یک شرط برای بخشش پیش روی خانواده قاتل جوان گذاشتند. خانواده قربانی جنایت که پسرشان به خاطر یک اختلاف طایفه‌ای به قتل رسیده بود از خانواده امیر خواستند تا همه طایفه شان از محلی که آنها زندگی می‌کنند بروند تا دیگر شاهد درگیری‌های دیگری نباشند که خانواده امیر با پذیرفتن این خواسته و پرداخت دیه موفق به گرفتن رضایت برای بخشش متهم جوان شدند.

بنا به این گزارش، با رضایت اولیای دم پرونده برای رسیدگی‌های بیشتر و صدور حکم زندان به دادگاه کیفری انتقال داده شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید