خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۳, 17th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۱۲/۰۲ ساعت ۱۲:۲۹:۰۲

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  بیش از ۹۵‌درصد ذخیره جانوری ایران نابود شده است

بیش از ۹۵‌درصد ذخیره جانوری ایران نابود شده است

خبرگزاری هرانا – مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بی‌تدبیری مسئولان، سکوت نخبگان و افزایش سد سازی و احداث قنات مهم‌ترین عوامل نابودی احیای دریاچه ارومیه بود ولی احیای دریاچه در صورت اجرای سیاست‌های عملی در طول زمان ممکن است.

به گزارش هرانا به نقل از ایسنا؛ منطقه آذربایجان شرقی، محمد درویش در همایش «آب، نبض زندگی» که در تبریز برگزار شد با بیان اینکه می‌توانیم دریاچه مرده ارومیه را بار دیگر احیاء کنیم افزود: فرآیند احیای دریاچه ارومیه طولانی ولی ممکن است.

وی بی‌تدبیری مسئولان و عدم آگاهی مردم از سوء استفاده‌های مغرضانه برخی افراد از طبیعت را مهم‌ترین عامل خشک شدن دریاچه ارومیه و سایر بحران‌های زیست محیطی عنوان کرد و گفت: دریاچه ارومیه باارزش‌ترین زیست‌گاه کشور بود که متاسفانه نفس‌های آخر خود را می‌کشد ولی فعالین زیست محیطی کشور و عموم مردم انتظار دارند بار دیگر شاهد تنفس نگین فیروزه‌ای دریاچه باشند.

درویش در بخش دیگری از سخنان خود از قطع هزاران اصله درخت بلوط به بهانه انتقال خطوط گاز انتقاد و تصریح کرد: وقتی علت را از پیمانکار جویا شدیم گفت ببخشید، مسیر را اشتباهی انتخاب کردیم! همین کارفرما به بهانه ایجاد اشتغال برای ۲۰۰نفر، حق السکوت‌هایی از صد هزار تا ۵۰۰ هزار تومان به اهالی روستا داده بود تا مانع از ورود فعالان زیست محیطی به این منطقه شوند.

این فعال‌زیست محیطی با بیان اینکه از تکرار خطاهای زیست محیطی در کشور باید پرهیز کنیم گفت: مهم‌ترین حرف و خواسته فعالان زیست محیطی کشور این است که باید از تخریب محیط زیست بیش از پیش جلوگیری کنیم چرا که تخریب محیط زیست اثرات بسیار نامطلوبی بر وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشور خواهد گذاشت.

درویش با تاکید بر تلاش در راستای حفظ زیست گاه‌های جانوری نیز گفت: متاسفانه در چند سال گذشته به دلیل بی‌تدبیری مسئولان، بیش از ۹۵ درصد ذخیره جانوری خود را از دست داده‌ایم.

وی با انتقاد از اکثر سدسازی‌های موجود در کشور ابراز کرد: متاسفانه قصه سدسازی در این کشور، فقط بر اساس منافع یک قشر خاص از مسئولان و مردم صورت می‌گیرد و به گفته معاون وزیر نیرو دولت نهم و دهم، در حال حاضر سدهای کشور به جای اینکه مکانی برای ذخیره منابع آبی باشد به مصرف کننده آب تبدیل شده‌اند.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در روزهای گذشته شاخص آلودگی هوا در اصفهان به بالای ۳۰۰ رسیده است ادامه داد: شاخص آلودگی هوای تهران در مواقع بحرانی رقمی حدود ۱۰۰ است در حالی که به دلیل استقرار یکسوی صنایع کشور در اصفهان، شاهد افزایش میزان آلایندگی‌ها در این شهر به بالای ۳۰۰ هستیم.

درویش گفت: ایرانیان در طول ۱۰ سال گذشته، ذخیره آبی هزاران سال خود را استفاده کرده‌اند.

وی با انتقاد شدید از جنگل تراشی‌های موجود در کشور نیز گفت: متاسفانه در درجه اول به بهانه توسعه کشاورزی، جنگل‌ها را تخریب می‌کنند در حالی که در گذر زمان، تخریب جنگل‌ها به ویلاسازی منتهی می‌شود!

وی با اشاره به وضعیت زندگی مردم اهواز پس از بروز طوفان‌ها ریزگردی اظهار کرد: در اثر طوفان‌های اخیر اهواز و چندین شهر مجاور، باکتری‌ها و قارچ‌های مفید منطقه از بین رفت و به دلیل تیره‌تر شدن برف موجود در ارتفاعات و تبخیر سریع آن، ذخیره آبی این منطقه که معمولا تا خرداد ماه دادامه داشت تا انتهای فروردین تمام می‌شود.

ایران که در سال ۲۰۰۶، از نظر محیط زیست در سطح جهان در رتبه ۴۰ بود، در سال ۲۰۱۲ با اختلاف ۷۴ پله به رتبه ۱۱۴ سقوط کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید