خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۴, 16th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۸/۲۰ ساعت ۱۷:۳۴:۰۱

    خانه  > اعدام  >  گذشت از قصاص و بخشش یک محکوم به اعدام

گذشت از قصاص و بخشش یک محکوم به اعدام

خبرگزاری هرانا ـ مرد ایرانی که به اتهام “قتل” شریک ترکیه‌ای خود، محکوم به “قصاص” شده بود، با رضایت اولیای‌ دم از مرگ رهایی یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شرق، این مرد که یک تاجر است، متهم است که بعد از جروبحث با شریکش به نام محمت، او را به قتل رساند و جسدش را در یک بشکه به آتش کشید.

پیداشدن جسدی سوخته در یک بشکه سرآغاز پرونده‌ای بود که معمای مرگ مرد ترکیه‌ای را رمزگشایی ‌کرد. وقتی مأموران جسد سوخته را پیدا کردند در همان بررسی اولیه متوجه شدند این مرد به قتل رسیده و جسدش به آتش کشیده ‌شده ‌است.

هرچند در ابتدا هویت مقتول مشخص نبود اما چندی بعد خانواده مردی ترکیه‌ای به ایران آمدند و به پلیس تهران شکایت کردند و گفتند محمت فرزندشان گم شده ‌است. نشانی‌هایی که آنها دادند با جسد سوخته مطابقت داشت و مأموران فهمیدند با قتل یک تبعه خارجی روبه‌رو هستند.

شناسایی جسد ازسوی اولیای‌دم به سوالاتی از پرونده پاسخ داد و مأموران فهمیدند مقتول مردی ٣۵ساله به نام محمت است که از سال‌ها پیش در ایران زندگی می‌کرد و با مردی ایرانی نیز شریک بود. خانواده مقتول به پلیس گفتند او و شریک ایرانی‌ا‌ش کارگاهی تولیدی داشتند و اجناسشان را به ترکیه هم می‌بردند و می‌فروختند. از چندماه قبل که دیگر خبری از محمت نشد چندباری با شریکش تماس گرفتند اما او گفت، نمی‌داند چه بلایی سر محمت آمده و او به صورت ناگهانی گم شده ‌است.

پلیس، شریک ایرانی را مورد پرسش قرار داد، اما او ادعا کرد هیچ‌ چیز نمی‌داند و خودش هم به صورت ناگهانی متوجه گم‌شدن محمت شده‌ است.

تحقیق از گذشته این مرد و زندگی کاری‌اش نشان داد مرد ایرانی و محمت از ماه‌ها قبل با هم اختلافاتی داشتند و این اختلافات به حدی بالا گرفته که با هم درگیر شده بودند. سرانجام شریک ایرانی اعتراف کرد که شریک ترکیه ای خود را کشته و جسد او را در بشکه ای سوزانده است.

بعد از اعترافات متهم و هنگامی که بازپرس از این مرد خواست آخرین دفاعیات خود را در مرحله دادسرا بیان کند متهم قتل را قبول کرد و گفت که حاضر است خسارت خانواده مقتول را جبران کند و از کرده خودش پشیمان است. با صدور کیفرخواست و شکایت اولیای‌ دم، پرونده برای رسیدگی به شعبه هشتم دادگاه کیفری استان تهران فرستاده ‌شد.

اولیای‌دم مرد ترکیه‌ای که حق قصاص داشتند، اعلام کردند نمی‌خواهند مرد ایرانی را قصاص کنند؛ چون با این کار فرزندشان برنمی‌گردد به همین دلیل اعلام گذشت کردند و مجازات قانون ایران در مورد قاتل فرزندشان را قبول کردند.

متهم به‌زودی به لحاظ جنبه عمومی جرم پای میز محاکمه می‌رود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید