خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  رئیس سازمان سینمایی: بهمن قبادی می‌تواند به ایران بیاید و فیلم بسازد

رئیس سازمان سینمایی: بهمن قبادی می‌تواند به ایران بیاید و فیلم بسازد

خبرگزاری هرانا ـ رئیس سازمان سینمایی ایران در گفت‌وگویی با روزنامه آمریکایی “وال استریت جورنال” با اشاره به تلاش برای حل مشکل جعفر پناهی، اعلام کرده که بهمن قبادی برای فیلمسازی در ایران مشکلی ندارد. ‌

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رادیو فردا، روزنامه وال استریت جورنال روز ۲۲ ژوئیه “۳۱ تیرماه” با انتشار گزارشی به وضعیت آینده سینمای ایران پس از توافق هسته‌ای پرداخته و با رئیس سازمان سینمایی وزارت ارشاد هم گفت‌وگو کرده است.

حجت‌الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی وزارت ارشاد،‌ با اشاره به توافقات هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی و در پی آن رفع تحریم‌ها به خبرنگار این روزنامه گفته است: “تصمیم غرب برای رفع تحریم‌های ایران به دیده شدن فیلم‌های ایرانی در خارج کمک خواهد کرد”.

آقای ایوبی در ادامه ادعا کرد: “توافق هسته‌ای نشانه باز شدن درهای ایران به روی کل دنیا و برعکس است، حالا سینمای ایران که قبلا می‌توانست از یک پنجره وارد دنیا بشود می‌تواند از طریق در ورودی وارد دنیا بشود”.

اما بخش مهم صحبت‌های مسئول سینمای ایران،‌ به برخی از فیلمسازانی مربوط می‌شود که با محدودیت‌هایی برای ساخت فیلم در ایران مواجه هستند.

آقای ایوبی در این باره گفته است: “ما می‌خواهیم تمام فیلمسازان خودمان را تشویق به فیلمسازی کنیم از جمله فیلمسازانی که در دوران احمدی نژاد کار نکردند”.

وضعیت جعفر پناهی و ممنوعیت‌هایی که شامل او شده، دیگر بخش اظهارات رئیس سازمان سینمایی بوده است: “جعفر پناهی یک مورد خاص است چون تنها فیلمساز ایرانی است که مشکل قضایی دارد و دولت و وزارت ارشاد کاری از دستش برنمی‌آید. از طرف خودم و دستگاه قضایی به دنبال راه حلی هستیم تا به شکل قانونی راه حلی برای مورد آقای پناهی پیدا کنیم”.

همچنین آقای ایوبی در مورد بهمن قبادی، دیگر فیلمساز ایرانی که هم اکنون ساکن خارج از کشور سکونت دارد، ‌ادعا کرد: “در، برای همه هنرمندان ایرانی باز است و من می‌دانم که بهمن قبادی اگر به ایران بیاید و در ایران فیلم بسازد مشکلی نخواهد داشت”.

پیشتر حسین نوش‌آبادی سخنگوی وزارت ارشاد، درباره امکان ادامه فعالیت جعفر پناهی به خبرگزاری‌های داخلی اعلام کرده بود: “اگر محدودیت‌هایی که فراروی ایشان است برطرف شود، وزارت ارشاد از کارهایی که همسو با ضوابط باشد حمایت می‌کند و او هم می‌تواند به کار و فعالیت بپردازد”.

جعفر پناهی که به حکم دادگاه، دوران محدودیت و ممنوع‌الخروجی خود را سپری می‌کند، سال گذشته با فیلم جدیدش “تاکسی” در جشنواره برلین حضور داشت و خرس طلایی بهترین فیلم این جشنواره را هم از آن خود کرد.

این فیلمساز در دوران ممنوع‌الکاری خود،‌ سه فیلم “این یک فیلم نیست”، “پرده” و “تاکسی” را کارگردانی کرده و به جشنواره‌ها فرستاده است.

اما بهمن قبادی هم در دوران حضور خود در خارج از ایران،‌ یک فیلم سینمایی بلند و چند کار نیمه بلند و کوتاه و مستند ساخته است. ‌

“فصل کرگدن” با بازی بهروز وثوقی و مونیکا بلوچی فیلم بلند این فیلمساز است که طی چند سال گذشته در جشنواره‌های بین‌المللی نمایش داشته است.

او همچنین در جشنواره ونیز سال گذشته، یک بخش از یک فیلم اپیزودیک را کارگردانی کرده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید