خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۴, 23rd of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۴/۳۰ ساعت ۲۱:۱۳:۰۲

    خانه  > slide, اعدام  >  صدور اعدام پس از رضایت؛ انتشار اسنادی از حکم اعدام ضارب یک بسیجی

صدور اعدام پس از رضایت؛ انتشار اسنادی از حکم اعدام ضارب یک بسیجی

خبرگزاری هرانا – تصاویر زیر اسنادی از روند صدور حکم اعدام احسان شاه قاسمی را نشان می دهد که به اتهام قتل یک “ناهی از منکر” به اعدام محکوم شده است، این تصاویر نشان می دهد که زمان مرگ سه سال پس از درگیری بوده و مضروب پیش از آن رضایت رسمی داده و مبلغی را نیز به عنوان دیه یا هزینه درمان دریافت کرده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، احسان شاه قاسمی و دوستانش در تیر ماه سال ۱۳۹۰ و به دنبال “نهی از منکر” یک بسیجی به نام علی خلیلی، با او درگیر شدند و در این درگیری احسان شاه قاسمی با چاقو علی خلیلی را مضروب کرد.

علی خلیلی مدتی در بیمارستان بستری بود و چند عمل جراحی روی او انجام گرفت و مرخص شد اما حدود سه سال بعد و در فروردین سال ۱۳۹۳ درگذشت.

علی خلیلی و خانواده‌اش در پرونده درگیری به احسان شاه قاسمی رضایت داده بودند اما بعد از درگذشت علی خلیلی پرونده دوباره به جریان افتاد و اتهام قتل علیه احسان شاه قاسمی مطرح شد. رئیس پزشکی قانونی ایران اعلام کرده بود که ضربات چاقو “با مرگ او [علی خلیلی] بی‌ارتباط نبوده است”.

سازمان عفو بین‌الملل نیز طی بیانیه ای صدور حکم اعدام احسان شاه قاسمی را محکوم کرده و عنوان نموده که احسان شاه قاسمی دسترسی به وکیل مورد نظر خود و محاکمه‌ عادلانه نداشته و در اصل یک بار محاکمه شده و مورد عفو قرار گرفته بود.

بعد از درگذشت علی خلیلی گروهی از او با عنوان “شهید امر به معروف و نهی از منکر” یاد می‌کنند.

احسان شاه قاسمی هم اینک در زندان رجایی شهر کرج در انتظار رضایت خانواده علی خلیلی و یا اجرای حکم اعدام به سر می برد.

 

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید