خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  هشدار محققان زمین‌شناسی در خصوص ریزگردهای نمکی دریاچه ارومیه

هشدار محققان زمین‌شناسی در خصوص ریزگردهای نمکی دریاچه ارومیه

خبرگزاری هرانا – رئیس مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی از انجام پروژه نمک‌زدایی محدوده حاشیه دریاچه ارومیه خبر داد.

به گزارش هرانا، مجری این پروژه با اشاره به آثار شور شدن زمین در این محدوده به ایسنا گفت: سطح خشکی‌های نمکین و شور در منطقه پیرامونی دریاچه افزایش یافته و با ادامه کاهش سطح آب و خشک شدن کف دریاچه بر اثر وزش بادهای تند و انتقال نمک سطح مناطق خشک شده دریاچه توسط باد، به مرور اراضی زراعی و مرغوب منطقه آذربایجان شرقی و غربی مانند دشت‌های ارومیه، تبریز، بناب و مراغه به سمت شور شدن و در ‌‌‌نهایت به اکوسیستم کویری پیش می‌رود.

غلامرضا فتح‌آبادی افزود: تنفس ریزگردهای نمکی باعث مشکلات ریوی خواهد شد و اگر این روند ادامه یابد و مدیریت زیست‌محیطی مناسبی در سطح کلان ملی و منطقه‌ای متوجه این موضوع نشود، بی‌تردید در بلندمدت باید در انتظار آشفتگی‌های زیست‌محیطی زیادی باشیم.

وی ادامه داد: اگر در سطوح خشک شده دریاچه کانال‌هایی مناسب با شیب منطقه حفر شود، بارش‌های جوی با برخورد با سطح نمک‌زار باعث حل شدن نمک در آب می‌شود که ضمن بارش‌های جوی، جریان آب به داخل ترانشه انتقال می‌یابد و در امتداد کانال‌های طراحی شده به گود‌ترین منطقه در داخل دریاچه هدایت شده و در نتیجه باعث شستشوی سطح نمک زار می‌شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید