خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  سرطانها سومین عامل مرگ و میر ایرانیها

سرطانها سومین عامل مرگ و میر ایرانیها

خبرگزاری هرانا – رئیس انجمن کلینیکال آنکولوژی، سرطان‌ها را سومین عامل مرگ‌ و میر در ایران دانست و گفت: در سالهای گذشته به خاطر تحریمهای دارویی و تجهیزات پزشکی، با مشکلاتی مواجه بودیم که در حال حاضر وضعیت بهتر شده است.

به گزارش هرانا به نقل از مهر، رئیس انجمن کلینیکال آنکولوژی با بیان اینکه سرطان سومین عامل مرگ‌ و میر در ایران است، اظهار داشت: امروز در کشورهای پیشرفته ۴۰ درصد سرطان‌ها قابل درمان هستند؛ در سالهای گذشته به خاطر تحریم‌ها در زمینه تجهیزات و ورود دارو مشکل داشتیم که در حال حاضر وضعیت بهتر شده است.

وی با بیان اینکه طبق آمار در سال ۸۸، ۸۰ هزار نفر مبتلا به سرطان بوده‌اند، گفت: مرگ و میر ناشی از سرطان سالانه ۳۵ هزار نفر است.

رئیس انجمن کلینیکال انکولوژی ادامه داد: در ایران آقایان بیشتر به سرطان پوست، معده و پروستات مبتلا می‌شوند و در کودکان نیز سرطان خون بیشتر از سایر سرطان‌هاست.

وی افزود: علت سرطان خون در کودکان به سرب بنزین‌، ریزگرد، آلودگی هوا و امواج موبایل ارتباط دارد همچنین در جهان شیوع تومورهای مغزی افزایش پیدا کرده است ضمن اینکه قرص‌های ضدبارداری نیز سرطان‌زاست.

در ادامه این نشست خبری دکتر حسین فولازی عضو انجمن کلینیکال آنکولوژی، به مقوله نارضایتی بیماران از هزینه‌های درمانی و دارویی اشاره کرد و گفت: حجم زیادی از بیماران سرپایی هستند و بخشی نیز بیماران بستری، طرح تحول نظام سلامت شامل بیماران بستری است تا دو سال پیش سبد کالایی مشخصی داشتیم که داروهای آن مورد توجه انجمن علمی انکولوژی نبود اما در حال حاضر این وضعیت بسیار بهبود یافته است.

وی ادامه داد: آمار جهانی نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۲۰ سرطان کشنده‌ترین عامل مرگ و میر بشر خواهد بود اما می‌توان از ۶۰ درصد سرطان‌ها پیشگیری کرد.

این متخصص کلینیکال انکولوژی گفت: هدف از برگزاری کنگره‌ها اولاً افزایش دانش همکاران است زیرا درمان سرطان مزمن، طولانی و چند گروهی است و ثانیاً وظیفه حاکمیت است که با بولتنی که در کنگره تهیه می‌شود و به آن‌ها انتقال می‌یابد، تمهیدات لازم را بیندیشد؛ خوشبختانه در سیستم اجرایی کنونی شنوایی وجود دارد اما یک نکته می‌ماند و آن این است که بیمه‌ها باید پاسخگو باشند؛ وزارت بهداشت بیشتر ابزار نظارتی است و ممکن است بیمه‌ای تا دو میلیارد تومان هزینه کند و یک بیمه پایه هم فقط تا ۲۰ میلیون هزینه درمان را فرد بدهد.

وی در ادامه به موضوع غربالگری سرطان‌ها در کشور اشاره کرد و افزود: ما می‌دانیم غربالگری موجب کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان می‌شود اما به طور مثال برای غربالگری سرطان پستان باید ۱۶۰۰ دستگاه ماموگرافی دیجیتال و ۹۰۰ رادیولوژیست آماده در این زمینه باشند که در شرایط کنونی شاید نتوانیم این کار را به طور کامل انجام دهیم.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید