خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۳, 13th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۰۹/۰۵ ساعت ۱۵:۵۴:۱۸

    خانه  > کارگران  >  دعوای کارگران اخراجی با «پتروشیمی ایلام» وارد فاز جدیدی شد

دعوای کارگران اخراجی با «پتروشیمی ایلام» وارد فاز جدیدی شد

خبرگزاری هرانا – در حالی که یکی از مدیران پتروشیمی ایلام در گفتگو با خبرگزاری رسمی دولت مدعی شده است یکصد کارگری که یکشنبه هفته گذشته مقابل مجلس تجمع کرده بودند، مطالبه خاصی از این واحد تولیدی ندارند و رای اداره کار به سود آنان صادر نشده است، این کارگران احکام هیات‌های تشخیص و حل اختلاف اداره کار و اجراییه دادگستری که از میلیون‌ها تومان بدهی کارفرما و الزام او برای انعقاد قرارداد مستقیم با این کارگران حکایت می‌کند را در اختیار ایلنا قرار دادند.

به گزارش هرانا به نقل از ایلنا، بیش از یکصد کارگر اخراجی پتروشیمی ایلام یکشنبه هفته گذشته (۲۵ آبان) با سفر به تهران مقابل مجلس تجمع کرده بودند. این کارگران با وجود نزدیک به ۵۰ میلیون تومان حقوق معوقه و حکم اداره کار مبنی بر بازگشت به کار، اجازه ندارند به این واحد تولیدی وارد شوند. هم اکنون بیش از سه ماه از ممنوعیت ورود آن‌ها به کارخانه می‌گذرد.

کارگران اخراجی پتروشیمی ایلام با وجود حکم اداره کار مبنی بر الزام کارفرما برای انعقاد قرارداد مستقیم با آنان بار‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند که در صورت تضمین امنیت شغلی حاضرند حتی با پیمانکار قرارداد امضاء کنند، البته با این شرط که مدت زمان قرارداد کارشان کمتر از یکسال نباشد و امنیت شغلیشان در صورت تعویض پیمانکار به خطر نیافتد اما کارفرما با شکایت به دیوان عدالت اداری، اجرای احکام اداره کار را به تعویق انداخته و به کارگران گفته است با آنان قرارداد کار یک ماهه یا در ‌‌‌نهایت ۴۵ روزه منعقد می‌کند.

در همین حال، یک مقام آگاه در پتروشیمی ایلام در اظهار نظری عجیب مدعی شده است مطالبه کارگران اخراجی، عدم پرداخت حقوق و مزایا نیست بلکه آن‌ها می‌خواهند در پتروشیمی استخدام شوند.

این مقام آگاه تعداد کارگران اخراجی را به ۴۰ نفر تقلیل داده و سپس گفته است که این افراد زیر نظر شرکت پیمانکاری «خادم» فعالیت می‌کنند ولی اکنون خواهان انعقاد قرارداد مستقیم با شرکت پتروشیمی ایلام هستند.

او در عین حال گفته است: شرکت پتروشیمی ایلام به تازگی اقدام به استخدام و جذب نیروی جدید از طریق آزمون کرده و قصد بکارگیری نیروهای متخصص دارد در حالی که تحصن کنندگان شرایط استخدام (داشتن تخصص) را ندارند. زمینه کار با حقوق و حق بیمه و مزایای دیگر برای این افراد همچون گذشته در پتروشیمی فراهم است و آن‌ها می‌توانند از طریق قراردادشان با شرکت پیمانکاری فعالیت خود را ادامه داده و مشغول به کار باشند.

این مقام آگاه در ادامه گفته است: این افراد چندی پیش نیز از طریق اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین دیوان عدالت اداری شکایت کرده بودند که بدلیل ارایه مدارک و مستندات قانونی از سوی پتروشیمی، رای به نفع آن‌ها صادر نشد.

ایلنا در ادامه احکام هیات‌های تشخیص و حل اختلاف اداره کار و اجراییه دادگستری که نشان می‌دهد کارفرما به پرداخت حدود ۵۰ میلیون تومان حقوق معوقه و انعقاد قرارداد مستقیم با بیش از یکصد کارگر اخراجی پتروشیمی ایلام محکوم شده است را منتشر می‌کند:

36861 36862 36863 36864 36865 36866

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید