خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۸ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۸ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، مصادف با اول ماه مه “روز جهانی کارگر”، جمع کثیری از کارگران و بازنشستگان اقدام به برگزاری تجمع کردند. در سقز و تهران نیز این تجمعات برگزار شد و تعدادی از تجمع کنندگان بازداشت شدند. در تهران کارگران واحدهای تولیدی و صنعتی مقابل خانه کارگر، جمعی از رانندگان شرکت واحد تهران در پایانه آزادی و در شهر یزد نیز جمعی از کارگران در بلوار مدرس، اقدام به برگزاری تجمع کردند. همچنین در شهرهای دیگر کسبه و بازاریان شهرستان بانه، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در رشت و مشهد و جمعی از مرغداران استان فارس در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، امروز ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، همزمان با روز جهانی کارگر، صبح امروز جمعی دیگر از کارگران و بازنشستگان مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

خواسته‌های اصلی تجمع کنندگان، افزایش دستمزد عادلانه، تامین امنیت شغلی و رفع قراردادهای موقت است. آنها خواستار رسیدگی مسئولان و نمایندگان مجلس به مطالبات قانونی خود شدند.

دستکم هفت نفر از تجمع کنندگان از سوی پلیس بازداشت شدند.

اسامی تعدادی از دستگیر شدگان این تجمع “حسین آذرگشسب، محسن ثقفی، پیمان احمدی، مصطفی آقایی، بابک….، افشین حیرتیان و تهمینه خسروی” احراز شده است.

در سقز نیز نیروهای لباس شخصی به تجمع مستقل روز جهانی کارگر که در میدان کارگران ساختمانی برگزار شده بود حمله کردند و چند تن از شرکت‌کنندگان از جمله عثمان اسماعیلی کارگر نقاش را با خود بردند.

لازم به ذکر است عثمان اسماعیلی فعال کارگری پیش‌تر نیز به دلیل شرکت در مراسم روز جهانی کارگر به دو ماه حبس تعزیری محکوم شده بود، و به تازگی در تاریخ ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ با پایان دوران محکومیت خود از زندان مرکزی سقز آزاد شده بود.

از وضعیت بازداشت شدگان تا لحظه تنظیم این گزارش از وضعیت بازداشت شدگان اطلاعی در دست نیست.

تجمع کارگران واحدهای تولیدی و صنعتی

امروز ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، جمع کثیری از کارگران واحدهای تولیدی و صنعتی با تجمع در مقابل خانه کارگر (تهران) مراتب اعتراض خود را به عدم صدور مجوز برای راهپیمایی در روز جهانی کارگر اعلام کردند.

با آنکه مجوزی از سوی مسئولان ذیربط برای راهپیمایی در روز جهانی کارگر صادر نشده است اما کارگران برای رساندن صدای خود به مسئولان به صورت خودجوش با پیاده شدن در خیابان‌های کارگر و حافظ به سمت خانه کارگر در حال حرکت هستند.

حسن صادقی (رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) با تشریح شرایط سخت کارگران در کشور گفت: “این چه منطقی است که به کارگران در روز خودشان؛ مجوزی برای راهپیمایی و بیان خواسته‌ها و مطالباتشان نمی‌دهند”.

همزمان با روز جهانی کارگر، راهپیمایی کارگران در تهران از خیابان کارگر و خیابان حافظ به سمت ساختمان تشکیلات مرکزی خانه کارگر واقع در خیابان ابوریحان برگزار می‌شود.

اصلاح قراردادهای موقت کار از طریق اجرای کامل تبصره‌های ۱ و ۲ ماده ۷ قانون کار، اعتراض به دست‌اندازی منابع سازمان تامین اجتماعی، تامین امنیت شغلی کارگران، تمایز مشاغل مستمر از غیرمستمر، تعیین تکلیف قراردادهای موقت و تلاش برای دائمی شدن قرارداد در محیط‌های کارگری، سامان‌بخشی به وضعیت نابسامان واحدهای تولیدی، حمایت از کالاهای ایرانی، توجه به مطالبات صنفی کارگران و به رسمیت شناخته شدن حق آزادی فعالیت‌های صنفی کارگری ازجمله خواسته‌هایی صنفی است که کارگران راهپیمایی‌کننده از طریق حمل پارچه‌نوشته یا سردادن شعار، تحقق آنها را از دولت خواستار هستند.

 برگزاری مراسم روز جهانی کارگر توسط رانندگان شرکت واحد تهران

به گزارش هرانا، امروز ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، جمعی از رانندگان شرکت واحد تهران در پایانه آزادی در روز جهانی کارگر اقدام به برگزاری تجمع کردند.

تجمع کارگران در یزد

امروز ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، جمعی از کارگران در بلوار مدرس شهر یزد در روز جهانی کارگر اقدام به برگزاری تجمع کردند.

ادامه اعتصاب بازاریان بانه

به گزارش هرانا، امروز ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، کسبه و بازاریان شھرستان بانه در اعتراض به بالابردن تعرفە گمرکی و بستە شدن مرزھا اعتصاب کردند.

تجمع مالباختگان موسسه کاسپین در رشت و مشهد

امروز ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در رشت و مشهد اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند و خواهان رسیدگی به مطالبات خود شدند.

تجمع مرغداران استان فارس

امروز ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، جمعی از مرغداران استان فارس در مقابل استانداری، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند و خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید