خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  صدور حکم زندان و تبعید برای یک نوکیش مسیحی

صدور حکم زندان و تبعید برای یک نوکیش مسیحی

خبرگزاری هرانا – در ادامه روند بازداشت و دادگاهی نوکیشان مسیحی در ایران؛ “ابراهیم فیروزی” از سوی دادگاه انقلاب شهرستان رباط کریم به یک سال زندان و همچنین ۲ سال تبعید به یکی از شهرهای مرزی و محروم کشور محکوم شده است.

به گزارش محبت نیوز، دادگاه انقلاب شهرستان رباط کریم با اعلام ختم رسیدگی به پرونده نوکیش مسیحی “ابراهیم فیروزی” وی را به تحمل یک سال حبس و دو سال تبعید به یکی از شهرهای مرزی و محروم کشور محکوم کرد.

بر اساس گزارش و رای دادگاه که در تاریخ ۲۲ تیر ماه سال جاری از سوی دادگاه انقلاب رباط کریم صادر شده، آمده است: “به استنباط دادگاه اقدامات و فعالیت‌های تبلیغی بعمل آمده توسط متهم علیه نظام جمهوری اسلامی ایران تشخیص داده شده و بر همین اساس به موجب ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی، دادگاه وی را به تحمل یکسال حبس با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم می‌نماید.”

همچنین در ادامه گزارش دو صفحه ایی دادگاه آمده است، “به موجب ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی ارتکاب جرم و ماده ۲۳ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ بعنوان تکمیل و تتمیم مجازات، نامبرده را به اقامت اجباری (تبعید) به مدت دو سال در شهرستان سرباز استان سیستان بلوچستان محکوم می‌نماید.”

این گزارش می‌افزاید: کتب (انجیل) و اقلام تبلیغاتی مکشوفه و سایر اقلام توقیفی از جمله کامپیو‌تر که به گفته قاضی در فعالیت‌های مجرمانه از آن مورد استفاده قرار می‌گرفته به نفع دولت ضبط و معدوم خواهد شد.

“علی بابایی” رئیس دادگستری و قاضی پرونده، همچنین اتهام این نوکیش مسیحی را “تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی”، “راه اندازی و هدایت تشکل انحرافی تبشیر مسیحیت”، “ارتباط با عناصر ضد انقلاب خارج نشین و شبکه‌های ضد انقلاب خارجی” دانست و اعلام نمود که نامبرده همچنین در این رابطه (سایت اینترنتی) پایگاه مجازی الهیات مسیحی را راه اندازی کرده و با تهیه کتب تبلیغ مسیحیت اعم از انجیل، کتاب مقدس ارسالی از خارج و توزیع اقلام تبشیری نقش خود را به عنوان رابط شبکه ضد انقلاب در داخل کشور حفظ کرده و با حضور در تشکل‌های غیر قانونی کلیساهای خانگی در خصوص تبشیر مسیحیت اقدام نموده است.”

“بابایی” همچنین در بخشی دیگر از این حکم تشکیل جلسات “کلیساهای خانگی” را فعالیت‌های مجرمانه دانسته و از آن به عنوان ترویج بی‌بند و باری در میان جوانان و ایجاد شبهات در اصول دین اسلام تعریف نمود.

گفتنی است گرایش روز افزون جامعه ایرانی بویژه جوانان به سمت آئین مسیحیت به ویژه طی چند سال گذشته این موضوع را از مهم‌ترین دغدغه‌های دستگاه حاکمیت در ایران تبدیل کرده است. با تعطیلی بسیاری از کلیساهای فارسی زبان در تهران و شهرستان‌ها و افزایش فشار‌ها و بازداشت و دستگیری افرادی که به مسیحیت می‌گروند، بسیاری از این افراد بدلیل مسائل امنیتی ترجیح می‌دهند که در (کلیساهای خانگی) گروه‌ها و دسته‌های کوچک در خانه‌های یکدیگر جمع شده و به دعا و پرستش و یادگیری الهیات مسیحی بپردازند.

جلسه دادگاه این فعال مسیحی ۲۸ ساله، پیش از این در تاریخ ۱۵ تیرماه سال جاری، در شعبه دوم بازپرسی دادگاه انقلاب شهرستان رباط کریم برگزار و نامبرده در آن مکان مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.

“ابراهیم فیروزی” ساکن شهرستان رباط کریم از توابع استان تهران (چهل کیلومتری جنوب غربی تهران) در روز پنجشنبه ۱۷ اسفند ماه ۱۳۹۱ در محل کارش توسط چهار تن از ماموران لباس شخصی‌ بازداشت شد. وی پس از آن به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل و به مدت ۱۰ روز تحت بازجویی زیر نظر بازجویان بازداشتگاه زندان اوین قرار داشت، که سرانجام پس از گذراندن ۵۳ روز بازداشت در زندان اوین با سپردن سند ملکی به ارزش ۳۰ میلیون تومان بطور موقت آزاد شد.

اکنون با احتساب ۵۳ روز بازداشت که این زمان در محکومیت او محاسبه خواهد شد وی برای گذراندن ادامه باقی حکم یکساله خود باید در انتظار احضاریه بماند. بنابر حکم صادره وی همچنین پس از آن باید به مدت دو سال در تبعید و اقامت اجباری خود را در شهرستان سرباز از شهرهای محروم و مرزی بین ایران و پاکستان واقع در جنوب استان سیستان و بلوچستان بگذراند.

بنا بر گزارش حکم صادره ابراهیم فیروزی فرصت دارد تا ظرف ۲۰ روز آینده از دادگاه تجدید نظر نسبت به رای صادره اعتراض کند.

این نوکیش مسیحی پیش از این نیز در تاریخ ۲۱ دی ماه ۱۳۸۹ توسط مامورین امنیتی در شهرستان رباط کریم بازداشت شده بود که پس از انجام چندین مرحله بازجویی نامبرده به زندان قزالحصار کرج انتقال یافت و پس از ۱۵۴ روز حبس بطور مشروط آزاد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید