خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۲, 20th of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۲/۰۳/۳۰ ساعت ۱۷:۳۱:۴۹

    خانه  > سایر گروهها  >  تجمع یزدی ‌ها در اعتراض به تخریب خانه های تاریخی

تجمع یزدی ‌ها در اعتراض به تخریب خانه های تاریخی

خبرگزاری هرانا – تعدادی از ساکنان بافت تاریخی یزد و دانشجویان معماری و مرمت و فعالان میراث فرهنگی در اعتراض به طرح توسعه امامزاده جعفر، ساعت ۱۰ صبح چهارشنبه جلوی سازمان میراث فرهنگی و فرمانداری تجمع کردند. معترضان دلیل اصلی این تجمع را اقدام مجریان طرح به تخریب ناگهانی خانه ‌های تاریخی بدون رضایت مالکان پیش از تصویب این طرح عنوان کردند.

جمعی از معترضان در گفت و گو با خبرگزاری میراث فرهنگی مهمترین دلیل این تجمع را، اقدام مجریان طرح توسعه امامزاده جعفر به تملک خانه ‏ها بدون تصویب نهایی این طرح از سوی ارگان ‏ها و نهادهای مربوطه عنوان کردند.

ساکنان بافت تاریخی یزد می‏ گویند که بدون رضایت آن‌ ها این طرح در حال اجرا است و بسیاری از آن‌ ها مایل نیستند که خانه ‌هایشان را بفروشند.

دوستداران میراث فرهنگی هم می‏ گویند که این طرح در بافت تاریخی یزد اجرا می‏ شود؛ بافتی که در فهرست آثار ملی ایران جای دارد و بسیاری از این خانه ‌ها متعلق به دوران قاجار هستند. تخریب این خانه ‏ها برابر با از بین بردن مهمترین بخش ‏های بافت تاریخی ایران است.

سامان کارگر، معاون حفظ و احیای سازمان میراث فرهنگی یزد در این باره به خبرگزاری میراث فرهنگی می‏ گوید: این طرح کاملا مورد پذیرش میراث فرهنگی نبوده که کارفرما اقدام به اجرای آن کرده است. کارفرمای این طرح هیات امنای امامزاده جعفر و اداره اوقاف و اجرا کننده آن شهرداری بوده است.

او بار دیگر تاکید می‌کند که این طرح پیش از تصویب شورای بافت، اجرا شده است و سازمان میراث فرهنگی یزد نقشی در این زمینه ندارد.

کارگر همچنین درباره معترضان می گوید: “کسانی که در این تجمع بودند، رضایت به فروش ملک خود نداشتند و علی‏القاعده این مسئله ربطی به سازمان میراث فرهنگی ندارد.”

او در پاسخ به این سوال که سازمان میراث فرهنگی چه تدابیری برای کمک به معترضان اندیشیده است، می‏ گوید: “درخواست این افراد مربوط به ماده پنج راه و شهرسازی و خود استانداری است و ما آن‌ ها را به استانداری ارجاع دادیم که مبادا مردم به رغم میل باطنیشان برای فروش تحت فشار قرار بگیرند.”

به گفته معاون حفظ و احیای سازمان، طرح جامع حفاظت از بافت قدیم در سال گذشته به تصویب رسیده و ضوابط مشخصی دارد. کارفرمای آن راه و شهرسازی و مجری آن شهرداری است. ضوابطی که در طرح توسعه امامزاده جعفر تعیین شده، کاملا منطبق بر آن نیست. این طرح پیش از اجرایی شدن باید در کمسیون دیگری تصویب می شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید