خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  سعید مدنی، فعال سیاسی بازداشت شد

سعید مدنی، فعال سیاسی بازداشت شد

خبرگزاری هرانا – سعید مدنی، فعال سیاسی و عضو شورای فعالان ملی مذهبی ‌شنبه شب بازداشت شده است.

به گزارش وبسایت ندای سبز آزادی، دکتر سعید مدنی و همسرش در خیابان بازداشت شده و نیروهای امنیتی آنگاه همراه با ایشان به منزل شخصی‌شان مراجعت کرده و برای چند ساعت خانه مورد بازرسی قرار می‌دهند که در پی این تفتیش برخی وسایل شخصی نامبرده را ضبط می‌کنند.

نیروهای امنیتی آنگاه به دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، و دفتر این پژوهشگر اجتماعی رفته، آنجا را نیز مورد بازرسی قرار می‌دهند و سپس وی را به زندان اوین منتقل می‌نمایند.

این پژوهشگر ارشد علوم اجتماعی، از نزدیکان مهندس عزت الله سحابی و عضو شورای سردبیری ماهنامه ایران فردا، و چند سال سردبیر فصلنامه علمی پژوهشی رفاه اجتماعی بوده است.

دکتر مدنی ازجمله بازداشت شدگان ملی مذهبی در بازداشت گروهی اسفند ۱۳۷۹ بود. وی پس از تحمل ۵ ماه حبس در سلول انفرادی و بعد‌تر حدود ۷ ماه حبس، به قید وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

لازم به ذکر است که نیروهای امنیتی با اعمال فشار بر مقام‌های دانشگاه در ماه‌های گذشته، مانع از تدریس وی شده بودند.

 

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بند ۱ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هرکس حق آزادی و امنیت شخصی دارد. هیچ کس را نمیتوان خودسرانه دستگیر یا بازداشت کرد.
  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید