خانه  > زندانیان  >  سعید مدنی از زندان اوین به زندان دماوند تبعید شد

سعید مدنی از زندان اوین به زندان دماوند تبعید شد

خبرگزاری هرانا – سعید مدنی، نویسنده و جامعه شناس که در حال تحمل دوران محکومیت خود در زندان اوین بود، امروز سه شنبه چهاردهم فروردین ماه، به زندان دماوند تبعید شد. وکیل این زندانی سیاسی، انتقال آقای مدنی را “خلاف آیین‌ نامه زندان‌ ها” عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از امتداد، امروز سه شنبه چهاردهم فروردین ۱۴۰۳، سعید مدنی از زندان اوین به زندان دماوند تبعید شد.

براساس این گزارش، این اقدام با “فشار نهاد امنیتی و حکم دادستان کل” صورت گرفته است.

همزمان محمود بهزادی‌ راد، وکیل سعید مدنی در مصاحبه ای با ایلنا درباره انتقال موکلش به زندان دماوند گفت: امروز با آقای مدنی ملاقات داشتم و امروز صبح از طرف زندان به ایشان گفتند احتمالا به یک زندان دیگر انتقال پیدا می‌کند و سپس به من گفتند فعلا منتفی شده است. اما خبردار شدیم که به زندان دماوند منتقل شده‌اند.

وی افزود: انتقال زندانی باید بر اساس حکم تبعید از محلی که محل جرم یا زندگی‌اش بوده صورت گیرد یا به درخواست خود زندانی برای انتقال به نزدیک‌ترین محل سکونت‌شان باشد. ولی آقای مدنی درخواست انتقال و یا حکم تبعید نداشته است و ما نمی‌دانیم با چه مجوزی به یک زندان دیگر منتقل‌شان کرده‌اند.

وی افزود: فردا پیگیری خواهم کرد تا ببینم دلیل انتقال چه بوده است زیرا خلاف آیین‌نامه زندان‌ها است.

سعید مدنی، در اردیبهشت سال ۱۴۰۱، بازداشت شد. خبرگزاری مهر، وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی “ارتباط مشکوک خارجی و اقدامات ضد امنیتی” را از دلایل بازداشت او عنوان کرد. آقای مدنی پس از دو ماه بازداشت در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین به بند چهار زندان اوین منتقل شد.

ابتدای دی ماه ۱۴۰۱، سعید مدنی توسط شعبه بیست و نه دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی سیدعلی مظلوم از بابت اتهامات «تشکیل و اداره گروه‌های معاند نظام» به هشت سال حبس و «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» به یک سال حبس محکوم شد. این حکم توسط شعبه سی و شش دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، هشت سال حبس در خصوص وی قابل اجرا خواهد بود.

وی در خرداد سال گذشته در خصوص پرونده ای دیگر که علیه وی گشوده شده بود، مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.

گفتنی است، سعید مدنی، جامعه شناس، نویسنده و زندانی سیاسی سابق تاکنون پژوهش‌هایی در زمینه مسایل اجتماعی ایران از جمله فقر و نابرابری، اعتیاد، کودک آزاری، خشونت علیه زنان، تن فروشی، رفاه اجتماعی و امثال آن را در زمینه اجتماعی منتشر کرده است. وی در سال‌های ۱۳۷۳، ۱۳۷۹، ۱۳۸۰ و ۱۳۹۰ سابقه بازداشت و محکومیت دارد.

همچنین در دیماه ۱۴۰۰، گذرنامه آقای مدنی در فرودگاه ضبط و از خروج وی از کشور جلوگیری شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید