خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  تخریب یک بنای باستانی دیگر؛ محوطه باستانی ۱۲ هزار ساله در یزد

تخریب یک بنای باستانی دیگر؛ محوطه باستانی ۱۲ هزار ساله در یزد

خبرگزاری هرانا – محوطه باستانی معروف به مفیدی در ۶۰ کیلومتری شهرستان اردکان استان یزد توسط یکی از حفاران غیر مجاز به بهانه یافتن گنج به صورت کامل تخریب شد.

بنا به گزارش مهر، این محوطه تاریخی که به دلیل وجود سنگ نگاره‌های متعدد سال ۸۸ توسط انجمن حامیان کهن اردکان شناسایی شد، در فهرست میراث ملی کشور قرار گرفت. در این محوطه باستانی ۵۸ سنگ نگاره و نقاشی از بز کوهی، شکار یوزپلنگ وجود داشت که بخشی از یک تپه بزرگ را تشکیل می‌داد.

در این باره نادر پیری دبیرانجمن حامیان اردکان گفت: دراین محوطه باستانی عملیات باستان‌شناسی به صورت کامل انجام نشده بود. این محوطه بدون نگهبان و در چند کیلومتری اردکان قرار داشت و در منطقه‌ای بکر واقع شده بود.

وی افزود: باستان‌شناسان قدمت محوطه باستانی مفیدی را بین ۸ تا ۱۲ هزار سال تخمین زده بودند اما چون در دید عموم قرار نداشت یکی از حفاران غیرمجاز به خود این اجازه را داد که به بهانه یافتن گنج و عتیقه این محوطه باستانی را با بیل مکانیکی به صورت کامل تخریب کند.

وی گفت: این محوطه به صورت کامل تخریب شده است به طوری که می‌توان گفت این حفار غیر مجاز ۵۰ تا ۶۰ کامیون خاک را جابجا کرده است.

تخریب محوطه چندهزار ساله مفیدی که یکی از آثار ثبت شده در میراث فرهنگی بود، نشان می‌دهد که آثار باستانی کشور پس از ثبت تحت مراقبت قرار نمی‌گیرند بخصوص محوطه‌هایی که خارج از دید عموم قرار دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید