خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  تخریب گورهای اشکانی فیروزکوه توسط خاک برداری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا / تصویر

تخریب گورهای اشکانی فیروزکوه توسط خاک برداری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا / تصویر

خبرگزاری هرانا ـ محوطه‌ی باستانی “سیاده” در فیروزکوه با وجود داشتن آثاری متعلق به دوره‌ی اشکانی توسط “گروه تخصصی سماوات قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا” در بهمن ماه سال گذشته تخریب شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، محمدرضا نعمتی، مدیر مرکز باستان‌شناسی میراث فرهنگی استان تهران، گفت: مجریان طرح خط فیبر نوری سمنان به فیروزکوه “گروه تخصصی سماوات قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا” در بهمن ماه سال گذشته بدون هیچ‌گونه استعلامی از اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران اقدام به خاکبرداری در جنوب عرصه “تپه – قلعه باستانی”، “سیاده” فیروزکوه کردند، که به دنبال گزارش دفتر میراث فرهنگی شهرستان فیروزکوه و بازدید کارشناسان مرکز باستان شناسی میراث فرهنگی تهران بلافاصله ادامه کار با نامه‌نگاری‌های انجام گرفته، متوقف شد.

او افزود: “اما متاسفانه مجریان طرح با آگاهی کامل از باستانی‌بودن مسیر طرح، از تعطیلات ۱۳، ۱۴و ۱۵ خرداد ماه امسال استفاده کرده و کار خود را ادامه دادند که در خاکبرداری‌های مجدد نیز آثار تاریخی شامل گورهای سردابه‌ای به همراه قطعات زیادی سفال، استخوان و سایر مواد فرهنگی دیگر بدست آمده است”.

وی اضافه کرد: “با این اقدام بخش‌هایی از این محوطه تخریب و در چند نقطه در مسیر کانال حفر شده حفاری‌های غیر مجازی برای دستیابی به اشیای تاریخی صورت گرفته است”.

به گفته‌ی این باستان‌شناس، براساس شواهد و مستندات به دست آمده از خاکبرداری‌های مذکور قدمت آثار مکشوفه متعلق به دوره‌ی تاریخی به خصوص دوره اشکانی است.

نعمتی اظهار کرد: “نمونه گورهای کشف شده در این محوطه قابل مقایسه با گورهای به دست آمده در کاوش‌های سال ۱۳۸۵ در محوطه‌ی “ولیران” دماوند هستند که هر یک از آنها دارای اشیای زیاد و با ارزشی بودند”.

او اضافه کرد: “این محوطه‌ی تاریخی نوزدهم اسفند ۱۳۸۰ با شماره ۴۹۱۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید”.

 

 

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید