خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  هرانا؛ صدور ۱۹ ماه حبس قطعی در دادگاه تجدید نظر برای پدرام نصرالهی

هرانا؛ صدور ۱۹ ماه حبس قطعی در دادگاه تجدید نظر برای پدرام نصرالهی

خبرگزاری هرانا – دادگاه تجدید نظر سنندج پدرام نصرالهی فعال کارگری دربند را به یک سال و ۷ ماه حبس محکوم نمود.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، پدرام نصرالهی که در تاریخ ۱۸ اسفند ماه سال گذشته طی یک تماس تلفنی به اداره اطلاعات در سنندج احضار و به مدت ۴۸ روز مورد بازجویی قرار گرفته و سپس با قید وثیقه ۷۰ میلیون تومانی آزاد شده بود، توسط دادگاه انقلاب اسلامی در سنندج به اتهام عضویت در کمیته هماهنگی به ۲ سال حبس و به اتهام اطلاع رسانی به کومه له به یک سال حبس محکوم شد.

پدرام نصرالهی این اتهامات را نپذیرفت و تنها از عضویت خود در کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری دفاع کرد.

با اعتراض پدرام نصرالهی این حکم به دادگاه تجدید نظر کردستان ارجاع شد و این دادگاه طی حکمی نامبرده را به تحمل یک سال حبس به اتهام عضویت در کمیته هماهنگی و ۷ ماه حبس به اتهام اطلاع رسانی به کومه له محکوم نمود.

گفتنی است، این فعال کارگری از سال ۸۲ تا کنون بیش از ۲۰ مرتبه به اداره اطلاعات رژیم احضار و بیش از ۱۰ بار نیز دستگیر و زندانی شده است.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

بند ۴ ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد که برای دفاع از منافع خود با دیگران اتحادیه تشکیل دهد و یا به اتحادیه‌های موجود بپیوندد.

· ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر:
هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.

· بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی:
هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.

· بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.

· بند ۱ ماده ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی:
هر کس حق اجتماع آزادانه با دیگران دارد از جمله حق تشکیل سندیکا (اتحادیه‌های صنفی) و الحاق به آن برای حمایت از منافع خود.

· بخش الف ماده ۸ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی: حق‌ هر کس‌ به‌ اینکه‌ به‌ منظور پیشبرد و حفظ‌ منافع‌ اقتصادی‌ و اجتماعی‌ خود با رعایت‌ مقررات‌ سازمان‌ ذیربط‌ مبادرت‌ به‌ تشکیل‌ اتحادیه‌ نماید و به‌ اتحادیه‌ مورد انتخاب‌ خود ملحق‌ شود، بایستی به رسمیت شناخته شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید