خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  هرانا؛ چهار فعال مدنی آذربایجانی هریک به ۱ سال زندان محکوم شدند

هرانا؛ چهار فعال مدنی آذربایجانی هریک به ۱ سال زندان محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – چهار فعال مدنی آذربایجانی بنامهای افسانه توقیر، وحید حبیب چشمه، وحید راستگو و محمد اسکندرزاده هرکدام به یک سال زندان محکوم شدند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، چهار فعال مدنی آذربایجانی بنامهای افسانه توقیر، وحید حبیب چشمه، وحید راستگو و محمد اسکندرزاده که دادگاه رسیدگی به اتهاماتشان در مورخ ۹۱/۷/۱۰ روز دوشنبه، با حضور وکلایشان (جعفر افشارنیا و علی عباس‌زاده و فاطمه ستاری) برگزار شده بود هر یک به یکسال حبس محکوم شدند.

اتهام افسانه توقیر فعالیت تبلیغی علیه نظام و اتهام وحید حبیب چشمه و محمد اسکندرزاده فعالیت تبلیغی علیه نظام و مشارکت در اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و اتهام وحید راستگوفعالیت تبلیغی علیه نظام و مشارکت در اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و توهین به رهبری بوده است که مبنای این اتهامات در نظر مراجع اطلاعاتی و قضایی ظن انتشار نشریه “سوسما” و ایجاد وبلاگ “سوسوز گؤل” می‌باشد و در این خصوص از این فعالین در ایام بازداشت در اداره اطلاعات با اعمال شکنجه‌های جسمی و روحی اعتراف گیری غیر قانونی شده است.

گفتنی است، در بازجویی‌های بعمل آمده بعدی در بازپرسی و دادگاه، کلیه اعترافات تحت شکنجه مورد انکار قرارگرفته است و همین امر موجب اعمال تهدید از طرف نیروهای اطلاعاتی و شخص بازپرس هاشم‌زاده شده و علت اصلی مخالفت با درخواست تبدیل قرار بازداشت به وثیقه و حتی انتقال مجدد وحید راستگو به اداره اطلاعات نیز انکار اعترافات تحت شکنجه و حتی اعلام شکنجه بعمل آمده و شرح ماوقع آن در دادگاه در هنگام رسیدگی می‌باشد و حتی وکلای پرونده نیز به این امر اعتراض نموده ودر دفاعیات خود با استناد به اصول قانون اساسی و مقررات قانونی کشور غیر قانونی بودن شکنجه و عدم اعتبار اقرار حاصل از شکنجه و ضرب و شتم را به اطلاع دادگاه رسانده‌اند.

دادگاه با ختم رسیدگی و با رد درخواست تبدیل قرار بازداشت به وثیقه، اقدام به صدور رای نموده و نسبت به اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه کشور برای آقایان وحید حبیب چشمه و وحید راستگو و محمد اسکندرزاده حکم برائت صادر نموده و حتی آقای وحید راستگو از اتهام واهی توهین به رهبری تبرئه شده است ولی قاضی حملبر برای اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام برای هر کدام از فعالین فوق الذکر یکسال حبس صادر کرده که شش ماه از حبس آقایان وحید راستگو، وحید حبیب چشمه و محمد اسکندرزاده و کل محکومیت خانم افسانه توقیر برای مدت ۵ سال تعلیق شده است.

اتهام فعالیت تبلیغی بر علیه نظام به استناد ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی سه ماه الی یکسال حبس دارد که قاضی دادگاه حداکثر مجازات را برای این اتهام واهی در نظر گرفته است.

رای صادره در زندان مرکزی تبریز به این فعالین آذربایجانی ابلاغ شده و تا بیست روز می‌توانند نسبت به رای صادره تقاضای تجدیدنظر نمایند. هر چند که در عرف نانوشته در دادگستری تبریز پرونده‌های امنیتی به شعب ۶ و ۸ دادگاه تجدید نظراستان آذربایجان شرقی ارجاع می‌شود و در این شعب قضات منصوب اداره اطلاعات تبریز، آقایان ایمانی، نصیری و موسوی آرا بدوی را عینا تایید نموده و در برخی اوقات تشدید نموده‌اند.

چنین پرونده سازی‌ها و محکوم کردن‌ها و حتی اخذ اقرار و حتی مصاحبه تلویزیونی در مراجع اطلاعاتی و قضایی تبریز و سایر شهرهای آذربایجان مسبوق به سابقه بوده و علیرغم اعتراض فعالین آذربایجانی و وکلایشان این روند با گذشت زمان تشدید می‌شود نیروهای اطلاعاتی که عملا دستگاه قضایی را نیز در سیطره خود گرفته‌اند به هیچ شخص یا نهادی به دلیل اعمال غیر قانونیشان در بازداشت وشکنجه و پرونده سازی پاسخگو نمی‌باشند.

این فعالین آذربایجانی به ظن انتشار نشریهٔ “سوسما” توسط نیروهای امنیتی به ترتیب در ۳۱ اردیبهشت (محمد اسکندرزاده) یکم خرداد (افسانه توقیر) یکم تیرماه (وحید حبیب چشمه) و هفتم تیرماه (وحید راستگو) سال جاری دستگیر شده‌اند.

گفتنی است، افسانهٔ توقیر با قرار وثیقهٔ ۵۰۰ میلیون ریالی پس از تحمل ۲۳ روز حبس و شکنجه و توهین نیروهای امنیتی آزاد شده است. ولی سایر فعالین همچنان در حبس بوده و به اعتراض آنان نسبت به قرار بازداشت در دادگاه انقلاب رسیدگی نشده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید