خبرگزاری هرانا

    خانه  > اقلیت های ملی  >  هرانا؛ گزارشی از وضعیت چهار فعال آذربایجانی

هرانا؛ گزارشی از وضعیت چهار فعال آذربایجانی

خبرگزاری هرانا – پرونده چهار فعال مدنی آذربایجانی، که به ظن انتشار نشریهٔ “سوسما” توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند به شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز ارجاع شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پرونده محمد اسکندرزاده، افسانه توقیر، وحید حبیب چشمه و وحید راستگو به شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز ارجاع شد.

این چهار نفربه ترتیب در ۳۱ اردیبهشت (محمد اسکندرزاده) یکم خرداد (افسانه توقیر) یکم تیرماه (وحید حبیب چشمه) و هفتم تیرماه (وحید راستگو) سال جاری دستگیر و در بازداشتگاه ادارهٔ اطلاعات و در بندهای متادون و کاردرمانی زندان مرکزی تبریز در بازداشت به سر می‌برند.

البته خانم افسانهٔ توقیر با قرار وثیقهٔ ۵۰۰ میلیون ریالی پس از تحمل ۲۳ روز حبس و شکنجه و توهین نیروهای امنیتی آزاد شده است.

ولی سایر فعالین همچنان در حبس بوده و به اعتراض آنان نسبت به قرار بازداشت در شعبه دوم دادگاه انقلاب رسیدگی نشده است و دادسرا نسبت به فک یا تمدید قرار بازداشت و یا تبدیل آن به قرار سبک‌تر، به رغم انقضاء دوماه نیز اقدامی نکرده است.

با پیگیری خانواده این فعالین و وکیلشان آقای جعفر افشارنیا معلوم شده است که پروندهٔ این فعالین مدنی آذربایجان به شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی رحیم حملبر ارجاع شده است.

وکیل پرونده، تقاضای تبدیل قرار بازداشت به قرارهای تامین کیفری دیگر از جمله کفالت و یا وثیقه نموده است که فعلا جوابی از دادگاه به این درخواست نیز داده نشده است.

اتهام این فعالین مدنی آذربایجان، اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید