خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های ملی  >  هرانا؛ مخالفت دادگاه با آزادی موقت ۳ فعال مدنی

هرانا؛ مخالفت دادگاه با آزادی موقت ۳ فعال مدنی

خبرگزاری هرانا – دادگاه با آزادی موقت سه فعال مدنی بنامهای محمد اسکندرزاده، وحید حبیب‌چشمه و وحید راستگو مخالفت کرد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جلسه رسیدگی به اتهامات سه فعالین مدنی بنامهای محمد اسکندرزاده، وحید حبیب چشمه و وحید راستگو در روز دوشنبه دهم مهرماه در شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز با وکالت آقایان جعفر افشارنیا و علی عباس‌زاده و خانم فاطمه ستاری برگذار شد.

در این جلسه دادگاه این سه فعال مدنی به اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام وتوهین به رهبری محاکمه شدند و باوجود درخواست تبدیل قرار بازداشت به قرار وثیقه با مخالفت رئیس شعبه قاضی رحیم حملبر رو برو شدند وبا رد اعتراض ایشان با قرار بازداشت همچنان، بلاتکلیف در زندان مرکزی تبریز به سرمی برند.

همچنین، اعتراض آقای مهندس وحید راستگو به قرار بازداشتش مورد قبول شعبه دوم دادگاه انقلاب قرار گرفته بود که هاشم‌زاده معاون دادستان تبریز مبادرت به صدور قرار وثیقه یک میلیارد ریالی برای وی کرده و این قرار در زندان تبریز به مشارالیه ابلاغ شده است ولی با وجود آمادگی خانواده وی برای تودیع وثیقه با کارشکنی هاشم‌زاده و حملبر همچنان در زندان به سر می‌برد.

وکلای پرونده در جلسه دادگاه به این امر اعتراض نموده‌اند ولی قاضی شعبه اول دادگاه انقلاب علی رغم صراحت قانونی، از آزادی این فعال مدنی خودداری می‌کند.

با توجه به مقررات قانونی، تحت بازداشت بودن این فعالان به هیچ وجه وجاهت قانونی ندارد و گفته می‌شود مخالفت قاضی با صدور قرار وثیقه با درخواست ادارهٔ اطلاعات صورت می‌گیرد.

حتی رئیس دادگاه، وکلای پرونده را از مطالعهٔ اوراق جدید التحصیل پرونده، به بهانهٔ درز اطلاعات پرونده منع کرده است.

لازم به ذکر است این فعالین مدنی به ظن نشر و توزیع نشریهٔ “سوسما” وپخش اطلاعیه دعوت به تجمعات اعتراضی، اول خرداد ماه توسط ادارهٔ اطلاعات دستگیرشده‌اند.

به همراه آن‌ها خانم افسانه توقیر نیز بازداشت و محاکمه شده است ولی نامبرده با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون ریالی آزاد شده و در انتظار صدور رای است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید