خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۱, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۶/۱۳ ساعت ۱۵:۵۶:۱۲

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ هاشم حسین­‌پناهی از فعالان اهل‌سنت کردستان بازداشت شد

هرانا؛ هاشم حسین­‌پناهی از فعالان اهل‌سنت کردستان بازداشت شد

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه مورخه ۱۳۹۱/۶/۱۲ ساعت ۳۰: ۹ صبح ماموران اداره اطلاعات کردستان با مراجعه به منزل هاشم حسین­‌پناهی از فعالان اهل سنت وی را بازداشت نمودند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هاشم حسین­‌پناهی مدرس مدرسه علوم دینی امام بخاری سنندج، مدیر دفتر مفتی و حاکم شرع مردمی کردستان و عضو شورای مکتب قرآن کردستان توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شد.

این فعال اهل سنت کارمند سابق قوه قضائیه بوده و مدت ۱۲ سال در دادگستری مشغول فعالیت بوده است که به علت دفاع از حقوق اهل‌سنّت و شرکت در فعالیتهای دینی سه سال پیش از کار برکنار و اخراج شدند.

گفتنی است، در طی سالهای گذشته یکی از علمای اهل‌سنت بنام مفتی حسن امینی به کرات به دستگاههای امنیتی و قضایی احضار و مورد بازخواست، تعقیب و بازداشت قرار گرفته­‌اند.

حدود دو ماه قبل یکی از مدیران دفتر این عالم اهل سنت بنام کاک عبدالله عباسی دستگیر و تا به امروز به صورت غیرقانونی در بازداشت به سر می‌­برند.

پس از آن و در مورخه ۱۳۹۱/۶/۹ صیدمراد فتحی از اعضای شورای مکتب قرآن کردستان به اداره اطلاعات استان احضار و ساعت‌ها مورد بازجویی قرار گرفت.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی: تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی‌توان به صرف داشتن عقیده‌ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.
•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
•    ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد از آزادی اندیشه، وجدان و دین بهره‌مند شود: این حق مستلزم آزادی تغییر دین یا اعتقاد و همچنین آزادی اظهار دین یا اعتقاد، در قالب آموزش دینی، عبادت‌ها و اجرای آیین‌ها و مراسم دینی به تنهایی یا به صورت جمعی، به طور خصوصی یا عمومی است.
•    بند ۱ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هرکس حق آزادی و امنیت شخصی دارد. هیچ کس را نمی‌توان خودسرانه دستگیر یا بازداشت کرد.
•    بند ۱ ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی فکر، وجدان و مذهب دارد. این حق شامل آزادی داشتن یا قبول یک مذهب یا معتقدات به انتخاب خود، همچنین آزادی ابراز مذهب یا معتقدات خود، خواه بطور فردی یا جمعی، خواه به طورعلنی یا در خفا در عبادات و اجرای آداب و اعمال و تعلیمات مذهبی می‌باشد.
•    بند ۱ ماده ۱ اعلامیه مربوط به اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی: از موجودیت و هویت ملی، قومی، فرهنگی، دینی و زبانی اقلیت‌ها در سرزمین‌های خود حمایت و ایجاد شرایط را برای ارتقای این هویت تشویق شود.
•    بند ۱ و ۲ ماده ۲ اعلامیه مربوط به اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی: اشخاص متعلق به اقلیت‌ها حق دارند در نهان و به طور علنی، آزادانه و بدون مداخله و یا هر شکل از تبعیض، از فرهنگ خاص خود بهره‌مند و برخوردار شوند، دین خود را اعلام و به آن عمل کنند و به زبان خاص خود سخن بگویند و به صورتی موثر در زندگی فرهنگی، دینی، اجتماعی، اقتصادی و عمومی شرکت کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید