خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  گرمابه میرزا یوسف در بابل به‌طور کامل تخریب شد

گرمابه میرزا یوسف در بابل به‌طور کامل تخریب شد

خبرگزاری هرانا – گرمابه میرزا یوسف بدون هیچ چون و چرایی ویران شد. حالا دیگر از این اثر تاریخی و متعلق به دوره صفوی جز شماره ثبت ملی و خروار‌ها خاک چیزی باقی نمانده است.

بنا به گزارش تارنمای میراث‌فرهنگی، دی ماه سال گذشته بود که شهرداری بابل بدون هماهنگی با میراث‌فرهنگی بلدوزر‌هایش را به جان گرمابه میرزا یوسف انداخت. دوستداران میراث‌فرهنگی که به‌شدت مخالف این اقدام بودند حتی با اطلاع به سازمان میراث‌فرهنگی و طرح شکایت نیز نتوانستند مانع تخریب شهرداری شهرستان بابل شوند. گرمابه میرزا یوسف از بناهای شاخص دوره صفوی و سبک اصفهانی شهرستان بابل بود.

به‌گزارش CHN، گرمابه تاریخی میرزا یوسف بابل مربوط به دوره صفوی به شماره ثبت ملی ۲۴۵۷ در تاریخ هفدهم مهرماه سال۷۸به ثبت ملی شد. این اثر تاریخی در مرداد ۹۱ به‌طور کامل تخریب شد.

علیرضا صادقی امیری دبیر انجمن میراث‌فرهنگی جوانان سپید پارس مازندران دررابطه با علت تخریب این اثر دوره صفویه می‌گوید: “پیش از این‌که حمام تاریخی میرزا یوسف به‌طور کامل تخریب شد دخل و تصرفاتی داخل و بخش بیرونی بنا صورت گرفته بود و برخی از کاشیکاری‌ها و نقاشی‌های آن از بین رفته بود.”

به‌گفته وی، “اما به طور کلی هنوز آثار نفیسی شامل نقاشی و کاشیکاری در گرمابه میرزا یوسف قابل رویت بود و تا دوماه پیش هم مردم از این حمام به صورت زنانه- مردانه استفاده می‌کردند.”

صادقی امیری اعتقاد دارد: در حال‌حاضر بناهای بسیاری در شهرستان بابل در معرض تخریب قرار دارند و با وجود گزارش‌های مداوم به اداره کل میراث‌فرهنگی شهرستان اما هیچ اقدامی انجام نمی‌شود. بازار قدیمی “چهار شمع پیش” یکی از نقاط پر تردد بابل و فاقد پارکینگ است که بنا بر توافقاتی بین وراث و شهرداری به شرط اجازه ۲۰ تا ۲۴ ماهه برای کاربری پارکینگ، مجوز تخریبش از سوی شهرداری بدون موافقت میراث برای مالکان صادر شده است.

به گفته صادقی امیری با اطلاع رسانی فعالان میراث فرهنگی، یگان حفاظت و نیروی انتظامی برای جلوگیری از تخریب در محل حاضر شدند، اما عده‌ای از اهالی بازار مانع توقف تخریب شدند. این افراد معتقد بودند این منطقه نیازمند پارکینگ است و نباید جلوی تخریب یک اثر ثبت ملی شده با قدمت دوره صفوی گرفته شود!

هم‌اکنون نیز گرمابه میرزا یوسف با وجود اعتراض و پیگیری کار‌شناسان و فعالان میراث‌فرهنگی کاملا ویران شد. این درحالی است که عمر بنای متعلق به دوره صفوی از ثبت تا تخریب بیش از ۱۳سال طول نکشید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید