خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  ۶۵ درصد از دریاچه ارومیه خشک شده است

۶۵ درصد از دریاچه ارومیه خشک شده است

خبرگزاری هرانا – یک مقام سازمان حفاظت از محیط زیست ایران بار دیگر وضعیت دریاچه اورمیه را وخیم خواند و گفت که بر اساس گزارش‌های ارائه شده، در حال حاضر بیش از ۶۵ درصد عرصه دریاچه خشک شده است.

اصغر محمدی فاضل در گفت‌و‌گو با ایرنا، تاکید کرده است که کمتر از ۳۵ درصد از عرصه دریاچه ارومیه آبدار است.

به گفته وی، «بخش‌هایی از دریاچه به دلیل غلظت و تراکم املاح به رنگ قرمز در آمده است که نشان دهنده وخامت وضعیت دریاچه در آن بخش هاست».

آقای فاضل افزوده است: «همچنین اندازه گیری املاح برخی از نقاط دریاچه نشان می‌دهد که در این بخش‌ها املاح به حالت فوق العاده اشباع رسیده یعنی ترکیبات املاح و نمک دریاچه به حدی رسیده که نشان می‌دهد دریاچه در آن قسمت آماده خشک شدن است».

در سه دهه اخیر در حوزه آبی دریاچه ارومیه حدود ۱۷ سد ساخته شده است و یک راه گذر خاکی که شرق و غرب این دریاچه را به هم وصل می‌کند نیز حوزه آبی یاد شده را عملا به دو بخش تقسیم کرده است. به گفته کار‌شناسان محیط زیست، این اقدامات، دو دلیل عمده خشک شدن دریاچه ارومیه بوده است.

دریاچه ارومیه که شور‌ترین دریاچه جهان است به دلیل کم آبی در برخی از نقاط حتی تا ۱۰ کیلومتر پس‌روی داشته است.

در صورت ادامه روند فعلی تخمین زده می‌شود که دریاچه ارومیه تا سه سال آینده به طور کامل خشک شود که به گفته محمدباقر صدوق، معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، «در این صورت ۱۰ میلیارد تن نمک به صورت گرد و غبار و توفان بر سر شش میلیون نفر ساکن مناطق اطراف خواهد ریخت.»

این در حالی است که به گزارش خبرگزاری فارس، محمد جواد محمدی‌زاده، رییس سازمان حفاظت از محیط زیست، روز شنبه گفته است که «وجود سونامی نمک در دریاچه ارومیه را قبول ندارم».

در دو سال اخیر اعتراض‌های زیادی در شهرهای ارومیه و تبریز علیه «بی‌توجهی» مقامات دولتی ایران به خشک شدن دریاچه ارومیه صورت گرفته که این اعتراض‌ها با سرکوب نیروهای پلیس و بازداشت شمار زیادی از معترضان روبرو شده است.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    اصل اول اعلامیهٔ کنفرانس سازمان ملل متحد درباره محیط زیست (اعلامیه استکهلم): انسان از حقوقى بنیادین براى داشتن آزادی، برابرى و شرایط مناسب زندگى در محیط زیستى که به او اجازه ى زندگى با حیثیت و سعادتمندانه را بدهد، برخوردار است.
•    ماده ۱۱ پروتکل الحاقی به کنوانسیون آمریکایی حقوق بشر: هر فرد حق دارد در محیط زیست سالم زندگی کند.
•    ماده ۱۵ پیش طرح سومین میثاق بین المللی حقوق همبستگی: دولت‌ها موظف‌اند که شرایط طبیعی حیات را دچار تغییرات نامساعدی نکنند که به سلامت انسان و بهزیستی جمعی آسیبی وارد کند.
•    ماده ۱۴ پیش طرح سومین میثاق بین المللی حقوق همبستگی: هر انسان و کلیه انسان‌ها به صورت گروهی حق دارند، از محیط زیستی سالم و متعادل از نظر زیست محیطی و مساعد برای توسعهٔ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و حقوقی برخوردار گردند.
•    ماده ۲۴ منشور آفریقایی حقوق بشر: کلیه اقوام حق دارند از محیط زیستی رضایت بخش و جامع، مناسب برای توسعه خود، برخوردار باشند.
•    بخشی از ماده ۲۳ اعلامیه هزاره: تلاش‌های دسته جمعی برای مدیریت، حفاظت و توسعه پایدار تمامی جنگل‌ها تشدید شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید