خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  هرانا؛ محکومیت و بازداشت امیر شیبانی‌زاده در مشهد

هرانا؛ محکومیت و بازداشت امیر شیبانی‌زاده در مشهد

خبرگزاری هرانا – امیر شیبانی‌زاده شهروند مشهدی در طی حکمی به ۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری، ۵ میلیون تومان جریمه نقدی و تبعید به زندان آب حیات کرمان محکوم شد. وی پس از معرفی خود به دادگاه بازداشت و به زندان وکیل آباد مشهد منتقل گردید.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امیر شیبانی‌زاده شهروند مشهدی که در ۲۴ بهمن سال پیش بازداشت و در زندان وکیل آباد سه ماه زندانی بوده و ۲۴ روز قبل با قید وثیقه موقتا آزاد شده بود؛ در طی چند روز اخیر احضاریه‌ای از سوی دادگاه انقلاب برای وی فرستاده شد و ایشان امروز خود را به دادگاه انقلاب مشهد شعبه ۹۰۵ به ریاست خلیقی معرفی کردند.

قاضی خلیقی حکم صادر شده برای این فعال سیاسی را که شامل ۵ سال و ۶ ماه زندان تعزیری، ۵ میلیون جریمه نقدی و تبعید به زندان آب حیات کرمان می‌باشد به امیر شیبانی‌زاده ابلاغ نمود.

گفتنی‌ست، امیر شیبانی‌زاده پس از ابلاغ حکم در‌‌ همان مکان بازداشت و با دستبند و پابند به زندان وکیل آباد مشهد منتقل گردید.

برسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
•    ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخص با مساوات کامل حق دارد که دعوایش در دادگاهی مستقل و بی‌طرف، منصفانه و علنی رسیدگی شود و چنین دادگاهی درباره حقوق و الزامات وی، یا هر اتهام جزایی که به او زده شده باشد، تصمیم بگیرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید