خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۰, 15th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۱۲/۲۷ ساعت ۱۲:۲۳:۴۰

    خانه  > اقلیت های ملی  >  هرانا؛ گزارشی از پخش اعترافات تلویزیونی فعالان عرب دستگیر شده

هرانا؛ گزارشی از پخش اعترافات تلویزیونی فعالان عرب دستگیر شده

خبرگزاری هرانا – شبکه دولتی پرس تی وی روز گذشته با پخش اعترافات عده ای از بازداشت شدگان عرب شهر شوش آنها را متهم به خشونت، ترور و بصورت مشخص شایسته اعدام معرفی نمود.

شبکه مذکور با پخش اعترافات جمعی از بازداشت شدگان آنها را وابسته به یک گروه مسلح و متهم به ترور نمود، در فیلم مذکور و در اعترافاتی که بنظر می رسد تحت فشار صورت گرفته است این افراد به اقدامات تروریستی اعتراف میکنند.

برادر یکی از بازداشت شدگان به نام “سعید دبات” که در فیلم مذکور به عنوان یکی از عوامل تحریک این افراد از وی چندین بار یاد شده است در گفتگو با گزارشگر هرانا اعترافات پخش شده در این خصوص را تکذیب کرد.

سعید دبات در گفتگو با هرانا گفت:” برادرش احمددبات ۲۱ ساله به همراه، سجاد بیت عبدالله (کعبی) ۱۸ ساله، ماهر کعبی، حسن ناصری ۲۴ ساله از جمله بازداشت شدگان تظاهرات شوش هستند که اعترافاتشان روز گذشته در شبکه پرس تی وی پخش شده است.

سعید دبات در ادامه افزود: در شب اربعین سال ۹۰ که همه ساله در شهر شوش مراسم عزاداری در دسته های مختلف برپا می شود جمعی از جوانان اقدام به سر دادن شعارهایی به زبان عربی در تشویق به تحریم انتخابات مجلس و همینطور شعارهایی با مضمون مطالبات قومی نمودند که با دخالت نیروهای انتظامی و اطلاعاتی حدود ۴۰ نفر از جمله برادرم در آن تجمع بازداشت شدند.

پس از بازداشت این افراد پیگیری ها زیادی از سوی خانواده انجام گرفت از جمله مراجعه به دفتر نمایندگان مجلس، مراجعه به دادسرای شهر شوش، مراجعه به اداره اطلاعات شوش، نیروی انتظامی، دادسرای انقلاب اهواز، اداره اطلاعات استان خوزستان، اما هیچ نتیجه ای از این پیگیری ها حاصل نشد.

سر انجام پس از یک ماه دوندگی و عدم نتیجه مناسب مادران بازداشت شدگان با گذاشتن قران بر سر مقابل دادسرا و اداره اطلاعات شوش تجمع کردند که با ایشان برخوردی هم صورت گرفت و در این بین مادر سجاد بیت عبدالله به نام حمیده دبات مجروح شده و هم اکنون در بیمارستان به سر می برد.

با توجه به این پیگیری ها هنوز نشانی از محل نگهداری این افراد به دست نیامده است تا اینکه روز گذشته با مراجعه خانواده ها به اداره اطلاعات ماموران با بلوتوث کردن فیلم پخش شده در پرس تی وی و با به کار بردن این جمله که ” اینها فرزندان تروریست شما هستند” بروید نگاه کنید، باز هم پاسخی در مورد وضعیت این افراد به خانواده ها ندادند.

وی در ادامه خاطر نشان ساخت: ” کلیه مطالبی که از سوی بازداشت شدگان در فیلم پخش شده؛ دروغ است و هیچ فعالیت سازمان یافته تروریستی از سوی این افراد انجام نپذیرفته است و افراد در تظاهرات خودجوش مردمی بازداشت شدند و جرمشان در بدترین حالت بر اساس قوانین فعلی جمهوری اسلامی تبلیغ علیه نظام و یا اخلال در نظم عمومی است.”

وی هم چنین تاکید کرد:  “در مستند پخش شده اعترافات افرادی پخش می شود که اقدام به قتل یک کشاورز نموده اند که هیچ ربطی به اعتراضات شهر شوش ندارد و فرد به قتل رسیده حدود ۴ سال پیش در حمیدیه به قتل رسیده است.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید