خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های ملی  >  هرانا؛ ۵۷ نفر در تبریز به ۲۶ سال حبس محکوم شدند / تکمیلی

هرانا؛ ۵۷ نفر در تبریز به ۲۶ سال حبس محکوم شدند / تکمیلی

خبرگزاری هرانا – دادگاه شعبه ۱۰۴ دادگاه جزایی تبریز به ریاست کیانوش شکوه تازه به اتهام ۱۱۲ نفراز معترضین به خشکاندن دریاچه ی ارومیه رسیدگی و مبادرت به صدور حکم سنگین محکومیت حبس وشلاق در خصوص ۵۷ نفر کرده است.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا از تبریز، در میان این ۱۱۲ نفر، ۵ نفر خانم و ۹ نوجوان نیز به چشم می خورد که رسیدگی به اتهامات اطفال مذکور به دادگاه اطفال احاله شده است. همچنین ۵۵ نفر از افراد دستگیر شده از اتهامات انتسابی تبرئه شده اند.

عده ای از این افراد، روز ۱۲ شهریور ماه سال جاری در تبریزو درجریان تجمع اعتراضی مردمی به رد طرح دو فوریتی آبرسانی به دریاچه ی ارومیه دستگیر شده بودند.

عده ای دیگر نیز، پس از برگزاری مسابقات فوتبال بین تیم های تراکتورسازی و مس کرمان و استقلال دستگیر و پس از انتقال به اداره ی اطلاعات در معرض توهین و شکنجه های روحی و جسمی زیاد قرار گرفته و پی از روزها و هفته ها بازجویی موقتا آزاد شده بودند.

نقی محمودی وکیل دادگستری می گوید: «نسبت به دو نفر از اطفال دستگیر شده در اداره ی اطلاعات نیروی انتظامی تبریز از سوی بازجویان تعرض جنسی شده بود»

وی در خصوص تحلیل حقوقی رای صادره از دادگاه می افزاید: «استناد قاضی دادگاه به ماده ی ۶۱۸ قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات) استنادی حقوقی نبوده و انطباق عنصر مادی جرم موضوع این ماده با رفتار مشروع و انسانی معترضین بلا وجه و مخدوش است. چرا که معترضین به ندای وجدان بیدار خود که در بسیاری خفته است گوش فرار داده و با جدی دانستن این معضل و عدم توجه و احساس مسئولیت از جانب آن ها، قصد اخطار به مسئولین را داشته اند. بنابراین، رفتار اعتراض آمیز معترضین که ممکن است در مواردی شکل قهر آمیز و خشم آلود نیز به خود گرفته باشد به هیچ وجه من الوجوه در ردیف عنصر مادی اخلال در نظم عمومی موضوع ماده ی مذکور نیست.»

سند۱سند۲سند۳سند۴سند۵

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید