خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  تایید محکومیت ۵ سالهٔ بهنام ابراهیم‌زاده در دادگاه تجدید نظر

تایید محکومیت ۵ سالهٔ بهنام ابراهیم‌زاده در دادگاه تجدید نظر

خبرگزاری هرانا – حکم ۵ سالهٔ زندان برای بهنام ابراهیم‌زاده فعال حقوق کودک و فعال کارگری توسط شعبهٔ ۳۶ دادگاه تجدید نظر در تهران تایید شد.

به گزارش کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل‌های کارگری، بهنام ابراهیم‌زاده بیش از ۱۶ ماه است که به دلایل واهی دستگیر و متهم شده در حالی که هنوز هیچ ادله‌ای مبنی بر اتهام وی به او و وکیلش ارائه نشده است.

بهنام ابراهیم‌زاده هم اکنون در بند ۳۵۰ زندان اوین با چند بیماری دست به گریبان است و علاوه بر آن چندین هفته است او و زندانیان دیگر از امکان استحمام با آب گرم نیز محروم شده‌اند.

لازم به ذکر است که بهنام پیش‌تر به ۲۰ سال زندان محکوم شده بود که به دلیل اشتباه مسلم شعبه‌ای که رای را صادر کرده بود حکم در شعبهٔ دیگری به ۵ سال حبس تعزیری تبدیل شده و گمان می‌رفت توسط شعبهٔ تجدید نظر حکم زندان وی به کلی شکسته شده و برای او حکم برائت صادر کنند اما آخرین خبر‌ها حاکی از صدور ۵ سال حکم زندان است.

 

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بند ۴ ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد که برای دفاع از منافع خود با دیگران اتحادیه تشکیل دهد و یا به اتحادیه‌های موجود بپیوندد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • بند ۱ ماده ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق اجتماع آزادانه با دیگران دارد از جمله حق تشکیل سندیکا (اتحادیه های صنفی) و الحاق به آن برای حمایت از منافع خود.
  • بخش الف ماده ۸ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی: حق‌ هر کس‌ به‌ اینکه‌ به‌ منظور پیشبرد و حفظ‌ منافع‌ اقتصادی‌ و اجتماعی‌ خود با رعایت‌ مقررات‌ سازمان‌ ذیربط‌ مبادرت‌ به‌ تشکیل‌ اتحادیه‌ نماید و به‌ اتحادیه‌ مورد انتخاب‌ خود ملحق‌ شود، بایستی به رسمیت شناخته شود.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید