خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, کارگران  >  دادگاه تجدید نظر؛ بهنام ابراهیم زاده به ۶ سال حبس محکوم شد

دادگاه تجدید نظر؛ بهنام ابراهیم زاده به ۶ سال حبس محکوم شد

خبرگزاری هرانا – دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم دادگاه بدوی بهنام ابراهیم زاده، فعال کارگری را عیناً تایید کرد. گفته می شود که شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران با استناد به ماده ۴۵۰ قانون آیین دادرسی کیفری مبنی بر عدم ضرورت تشکیل جلسه تجدید نظر با حضور متهم و وکیل مدافع حکم ۶ سال حبس آقای ابراهیم زاده را تایید کرده است. از این میزان با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری در خصوص وی قابل اجرا خواهد بود. بهنام ابراهیم زاده در آذرماه سال گذشته بازداشت و در اسفندماه با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم دادگاه بدوی بهنام ابراهیم زاده را عیناً تایید کرد.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “با تصمیم قاضی شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران مبنی بر عدم نیاز به رسیدگی مجدد به پرونده آقای ابراهیم زاده، رای صادره در دادگاه بدوی علیه ایشان عیناً تایید شد”.

آقای ابراهیم زاده پیشتر توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام “عضویت در گروه ها و دسته جات به جهت برهم زدن امنیت ملی” به ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام از طریق عضویت در گروه های مخالف نظام” به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. از این میزان با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “عضویت در گروه ها و دسته جات به جهت برهم زدن امنیت ملی” در خصوص وی قابل اجرا خواهد بود. همچنین بر اساس حکم صادره، بهنام ابراهیم زاده به عنوان مجازات تکمیلی باید سه جلد کتاب معرفی شده “دا”، “دشمن شناسی” و “حکایت زمستان” در این دادنامه  را خوانده و رونویسی کند.

لازم به ذکر است که در رویکرد جدید قوه قضاییه، الزامی برای برگزاری تشکیل دادگاه تجدیدنظر وجود نداشته و در صورت تشکیل نیز حضور متهم و وکیل مدافع آن به امری غیر ضروری بدل شده است. این موضوع اخیرا با کسب اجازه رئیس قوه قضاییه از آیت الله خامنه ای برای عدم تشکیل دادگاه تجدید نظر در محاکم قضایی جلوه ای دیگر به خود گرفته است. این در حالی است که به گفته بسیاری از حقوق دانان، این شیوه بر خلاف قانون است و فردی بصورت آیین نامه ای یا سلیقه ای امکان ارائه دستور جهت توقف قانون را ندارد و تنها مجلس شورای اسلامی مرجع تصویب، توقف اجرا یا اصلاح قوانین کشوری است.

بهنام ابراهیم زاده در تاریخ ۲۲ آذرماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. خانواده این فعال کارگری تا چند روز پس از بازداشت اطلاع دقیقی از وضعیت و محل نگهداری او نداشتند. آقای ابراهیم‌زاده در روز بازداشت مطلع شده بود که توسط دادگاه انقلاب شهرستان دالاهو به صورت غیابی به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

این فعال کارگری در تاریخ ۲۸ بهمن ماه جهت تعیین شعبه و اطلاع از کیفرخواست به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران منتقل شده و در تاریخ ۵ اسفندماه، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری مورد محاکمه قرار گرفته بود.

وی نهایتاً در تاریخ ۱۳ اسفندماه ۱۳۹۷ با تودیع قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.

بهنام ابراهیم‌زاده متولد ۱۳۵۶ در شهرستان اشنویه است که از سال ۸۷ تاکنون بارها در بازداشت و حبس بوده است. هرانا پیشتر نیز در گزارش مربوط به اردیبهشت ماه ۹۶ از آزادی بهنام ابراهیم زاده از زندان رجایی شهر با پایان دوران محکومیت ۷ ساله وی خبر داده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید