خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  اژه‌ای: حکم اعدام محیط‌بان دنا تایید شده و مراحل اداری را طی می‌کند

اژه‌ای: حکم اعدام محیط‌بان دنا تایید شده و مراحل اداری را طی می‌کند

خبرگزاری هرانا – سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی از تایید حکم قصاص اسد تقی‌زاده، محیط‌بان اداره کل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد، از سوی دیوان عالی خبر داد و اعلام کرد که این حکم در حال طی کردن مراحل اداری است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه و دادستان کل کشور، گفت که “پرونده محیط‌بان تقی‌زاده بررسی شده و دیوان عالی کشور حکم قصاص (اعدام) وی را تایید کرده‌ است.”

در همین حال این خبرگزاری از قول یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود نوشت که هم‌اینک تنها راه عدم اجرای حکم اعدام، رضایت اولیای دم است.

اسد تقی‌زاده، مردادماه ۱۳۸۶ در منطقه حفاظت شده دنا و در پی درگیری با پنج شکارچی غیرمجاز به سمت آن‌ها تیراندازی می‌کند که در نتیجه این تبادل آتش، یک نفر از شکارچیان کشته می‌شود.

حکم اعدام این محیط‌بان یک بار توسط دیوان عالی کشور نقض شده اما با رسیدگی مجدد در استان فارس، اکنون دیوان عالی کشور این حکم را برای اجرا تایید کرده است.

او از ۴ سال پیش تاکنون در زندان به سر می‌برد، این درحالی است که وی در حال انجام وظیفه بوده و بر اساس قانون محیط‌بانان در حال انجام ماموریت، ضابط خاص دستگاه قضایی محسوب می‌شوند.

در اعتراض به تایید حکم محیط بان دنا، اعتراضات زیادی در شهرهای مختلف ایران از جمله تهران صورت گرفته و برخی از نمایندگان مجلس ایران می گویند سعی دارند اجرای حکم اعدام را متوقف کنند.

گفتنی ست که این مهم در حالیست که علاوه بر اسد تقی‌زاده، دو محیط‌بان دیگر نیز به اتهام قتل در انتظار قصاص‌اند.

در ایران ۲۷۰۰ محیط‌بان فعالیت دارند و تا کنون بیش از صدتن از محیط‌بانان حین انجام وظیفه جان خود را از دست داده‌اند.

خبرگزاری فارس تعداد محیط‌بانان کشته شده توسط شکارچیان را ۱۰۵ نفر اعلام کرده و تأکید کرده‌است که خانواده‌های آنان نه شاهد مجازات قاتلان بوده‌اند و نه از حقوق «خانواده شهدا» بهره‌مند شده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید