خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  هرانا؛ ضرب و شتم رضا جوشن در بند ۲۰۹ و انتقال به بهداری

هرانا؛ ضرب و شتم رضا جوشن در بند ۲۰۹ و انتقال به بهداری

خبرگزاری هرانا – در پی ضرب و شتم رضا جوشن، زندانی سیاسی محبوس در بند ۲۰۹ نامبرده هفته گذشته به بهداری زندان اوین منتقل شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این زندانی سیاسی که از مدتی پیش به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است اخیرا به دلیل اعمال شکنجه در بازجویی‌ها از ناحیه ساق پای چپ دچار آسیب دیدگی شده است.

نامبرده پس از ضرب و شتم توسط ماموران وزارت اطلاعات به دلیل آسیب دیدگی هفته گذشته به بهداری زندان منتقل شده بود.

در پیگیری‌های صورت گرفته از سوی خانواده ایشان و اطلاع از وضعیت جسمی این زندانی ماموران خانواده وی را تهدید کردند که اینبار به مانند دفعات قبلی نخواهد بود و اینبار می‌دانیم که چه کاری انجام دهیم.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بند ۳ ماده ۷ کنوانسیون منع شکنجه و دیگر رفتار‌ها یا مجازاتهای بیرحمانه، غیر انسانی یا ترذیلی: افرادی که به اتهام ارتکاب جرمی تحت تعقیب قرار می‌گیرند باید در کلیۀ مراحل دادرسی از رفتاری عادلانه برخوردار شوند.
•   بند ۱ ماده ۲ کنوانسیون منع شکنجه و دیگر رفتار‌ها یا مجازاتهای بیرحمانه، غیر انسانی یا ترذیلی: بایستی تمامی موازین قانونی، اداری، قضایی و موازین مؤثر دیگری را جهت پیشگیری از اِعمال شکنجه در حوزۀ قضایی خود، اتخاذ کرد.
•   اصل ۳۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی: هتک حرمت و حیثیت کسی که به حکم قانون دستگیر، بازداشت، زندانی یا تبعید شده، به هر صورت که باشد ممنوع و موجب مجازات است.
•   ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان مورد آزار و شکنجه یا مجازات‌ها یا رفتارهای ظالمانه یا خلاف انسانی یا رذیلی قرار داد.
•    ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هیچ کس نباید شکنجه شود یا تحت مجازات یا رفتاری ظالمانه، ضد انسانی یا تحقیر آمیز قرار گیرد.
•   بند ۱ ماده ۱۰ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: در باره کلیه افرادی که از آزادی خود محروم شده‌اند باید با انسانیت و احترام به حیثیت ذاتی شخص انسان رفتار کرد.
•    ماده ۳۱ کنوانسیون حقوق زندانیان: تنبیه و شکنجه بدنی، قرار دادن زندانی در سلول تاریک و یا هرگونه مجازات بیرحمانه، غیرانسانی و اهانت آمیز تحت هر شرایطی ممنوع است و باید به طور کامل از لیست مجازات و تنبیه برای جرائم انضباطی خارج شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید