خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  هرانا؛ رضا جوشن همچنان در بازداشت بسر می‌برد

هرانا؛ رضا جوشن همچنان در بازداشت بسر می‌برد

خبرگزاری هرانا – با وجودی که چند روز پیش رضا جوشن زندانی سیاسی از زندان رجایی شهر کرج به شهرستان دامغان جهت تبعید خارج شد، وی همچنان در کلانتری منطقه ۱۵ کرج بسر می‌برد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، با وجود اینکه چند روز پیش رضا جوشن از زندان رجایی شهر کرج جهت انتقال به شهرستان دامغان از زندان رجایی شهر کرج خارج شد، وی تا این لحظه در کلانتری منطقه ۱۵ گوهردشت در بازداشت بسر می‌برد و مامورین از اعزام وی به شهرستان دامغان جهت تبعید، سر باز می‌زنند.

گفتنی‌ست، وی در شرایط بسیار بدی در بازداشتگاه این کلانتری نگهداری می‌شود.

رضا جوشن از محکومین حوادث پس از انتخابات ۱۳۸۸ می‌باشد که طی چند بار محاکمه، در ‌‌‌‌نهایت به دو سال و نیم حبس و ۳ سال تبعید به شهرستان دامغان محکوم گردیده بود.

لازم به ذکر است رضا جوشن بیش از ۸ ماه در سلولهای انفرادی بند سپاه زندان رجایی شهر کرج که متعلق به وزارت اطلاعات می‌باشد تحت فشار و بازجویی بوده است.

برسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    اصل ۳۲ قانون اساسی جمهوری اسلامی: هیچ‌کس را نمی‌توان دستگیر کرد مگر به حکم و ترتیبی که قانون معین می‌کند. در صورت بازداشت، موضوع اتهام باید با ذکر دلایل بلافاصله کتباً به متهم ابلاغ و تفهیم شود و حداکثر ظرف مدت بیست و چهار ساعت پرونده مقدماتی به مراجع صالحه قضایی ارسال و مقدمات محاکمه، در اسرع وقت فراهم گردد.
•    بند ۳ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس به اتهام جرمی دستگیر یا بازداشت می‌شود باید او را در اسرع وقت در محضر دادرسی یا هر مقام دیگری که به موجب قانون مجاز به اعمال اختیارات قضائی باشد حاضر نمود و باید در مدت معقولی دادرسی یا آزاد شود.
•    بند ۲ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس دستگیر می‌شود باید در موقع دستگیر شدن از علل آن مطلع شود و در اسرع وقت اخطاریه‌ای دائر به هر گونه اتهامی که به او نسبت داده می‌شود دریافت دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید