خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  هرانا؛ ممانعت مسئولین زندان از آزادی رضا جوشن

هرانا؛ ممانعت مسئولین زندان از آزادی رضا جوشن

خبرگزاری هرانا – از آزادی رضا جوشن که قرار بود روز ۲۲ خرداد ماه از زندان آزاد شود ممانعت به عمل آمد و قرار بر این شد که وی تا آخر خرداد ماه برای سپری نمودن ۳ سال محکومیت تبعید خود به دامغان انتقال یابد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، رضا جوشن زندانی سیاسی محبوس در سالن ۱۲ زندان رجایی شهر کرج و از محکومین حوادث پس از انتخابات ۱۳۸۸ می‌باشد که طی چند بار محاکمه، در ‌‌نهایت به دو سال و نیم حبس و ۳ سال تبعید به شهرستان دامغان محکوم گردید.

گفتنی‌ست، با وجودی که تاریخ آزادی این زندانی سیاسی ۲۲ خرداد ماه سال جاری تقویم شده بود، مسئولین از آزادی وی امتناع ورزیدند و به وی اطلاع دادند باید مبلغ ۲۲۰ هزار تومان به عنوان کرایه راه پرداخت کند، که تا آخر خرداد ماه به شهرستان دامغان، جهت اجرای محکومیت تبعید خود، انتقال یابد.

رضا جوشن از پرداخت پول کرایه جهت انتقال به تبعید‌گاه امتناع ورزیده است.

لازم به ذکر است رضا جوشن بیش از ۸ ماه در سلولهای انفرادی بند سپاه زندان رجایی شهر کرج که متعلق به وزارت اطلاعات می‌باشد تحت فشار و بازجویی بوده است.

بررسی موراد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    اصل ۳۲ قانون اساسی جمهوری اسلامی: هیچ‌کس را نمی‌توان دستگیر کرد مگر به حکم و ترتیبی که قانون معین می‌کند. در صورت بازداشت، موضوع اتهام باید با ذکر دلایل بلافاصله کتباً به متهم ابلاغ و تفهیم شود و حداکثر ظرف مدت بیست و چهار ساعت پرونده مقدماتی به مراجع صالحه قضایی ارسال و مقدمات محاکمه، در اسرع وقت فراهم گردد.
•    بند ۳ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس به اتهام جرمی دستگیر یا بازداشت می‌شود باید او را در اسرع وقت در محضر دادرسی یا هر مقام دیگری که به موجب قانون مجاز به اعمال اختیارات قضائی باشد حاضر نمود و باید در مدت معقولی دادرسی یا آزاد شود.
•    بند ۲ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس دستگیر می‌شود باید در موقع دستگیر شدن از علل آن مطلع شود و در اسرع وقت اخطاریه‌ای دائر به هر گونه اتهامی که به او نسبت داده می‌شود دریافت دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید