خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  محکومیت غیابی سعید رضوی فقیه به چهار سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق

محکومیت غیابی سعید رضوی فقیه به چهار سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق

خبرگزاری هرانا – سعید رضوی فقیه، روزنامه نگار، به صورت غیابی به چهارسال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده و به تازگی برای گذراندن این دوران به اوین فراخوانده شده است. 

به گزارش جرس، پس از گذشت نوزده ماه و ممنوع الخروج بودن، حکم غیابی دادگاه انقلاب بدون برگزاری مجدد به وی ابلاغ شده است.

وی هشتم بهمن ماه  پس از عزیمت به کشور، با جلب گذرنامه در فرودگاه امام خمینی، از سوی دادگاه انقلاب ممنوع الخروج، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. این روزنامه نگار پس از شانزده روز به قید و ثیقه صد میلیونی تومانی آزاد شد تا محاکمه ای که به صورت غیابی برگزار شده بود تجدید شود. اما اینک با دریافت احضاریه وی موظف است که خود را به اوین معرفی کند. 

دادگاه انقلاب اسلامی تهران،  رضوی فقیه را به اتهام “تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی”، “شرکت در تجمعات غیرقانونی” و “توهین به مقام رهبری”، به طور غیابی محاکمه و به تحمل چهار سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده اما اخیرا پرونده اتهامی دیگری نیز برای او مطرح شده است.

رضوی فقیه گفته بود که اتهام های مطرح شده را قبول ندارد و قصد واخواهی از پرونده ای را دارد که دادگاهش بدون حضور وی برگزار شده است. وی امیدواربود که از این اتهام ها در دادگاه بعدی تبرئه شود.

دو سال پیش نعمت احمدی، وکیل سعیدرضوی فقیه از ارسال پرونده سابق موکل خود به دادگاه تجدیدنظر خبرداده بود. به گفته وی موکلش دو پرونده دارد که یکی از آنها مربوط به سخنرانی هایی است که بعد از ماجرای بازداشت آقاجری انجام داده و به همین دلیل پرونده ای برای رسیدگی به اتهاماتش در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی حداد تشکیل شده است.

در آن زمان پس از اینکه رضوی فقیه احضار و برای وی قرار صادر شد، به خارج از کشور سفر کرد و به دلیل اینکه آدرسی از محل سکونت وی در دست نبود، دادگاه بدون حضور وی برگزار شد.

رضوی فقیه  سابقه فعالیت در روزنامه‌های اصلاح طلب صبح امروز، بهار، دوران امروز، بنیان، نوروز، یاس نو و وقایع اتفاقیه را در کارنامه خود دارد. رضوی فقیه هنگام عضویت اش در شورای سردبیری “یاس نو” در دفتر این روزنامه بازداشت شد. وی به حکم سعید مرتضوی و بدلیل مقالاتی که در اعتراض به صدور حکم اعدام برای هاشم آغاجری در مطبوعات منتشر کرده بود از مرداد ۱۳۸۲ بیش از دو ماه را در انفرادی گذراند.

رضوی فقیه طی سال های ابتدایی دهه هشتاد دو دوره بعنوان عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت انتخاب شد.

او که دارای مدرک دکتری فلسفه از دانشگاه تربیت مدرس تهران است برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری در رشته‌ای دیگر به فرانسه رفت و در آنجا نیز در مهر ۱۳۸۵ بعنوان دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا انتخاب شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید