خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۲۰ تیر ۱۳۸۹, 22nd of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۴/۲۰ ساعت ۷:۱۷:۴۶

    خانه  > کارگران  >  نرخ بیکاری در زنجان، همچنان بالاست

نرخ بیکاری در زنجان، همچنان بالاست

خبرگزاری هرانا –  “رضا عبداللهی” نماینده مردم ماهنشان در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به نرخ بالای بیکاری اظهار داشت: متأسفانه بیکاری در زنجان خانواده‌ها را فلج کرده است به طوری که برای رفع این معضل اجتماعی باید زیرساخت‌های اقتصادی در بخش کارآفرینی را تقویت کرد.

به گزارش خانه ملت، وی گفت بیکاری در زنجان در شرایطی وجود دارد که استان زنجان جزو مستعد‌ترین استان‌ها به ویژه در بخش کشاورزی است و در کنار آن ظرفیت بالایی برای ایجاد صنایع تبدیلی وجود دارد. شرایط جغرافیایی مشتمل بر تنوع آب و هوایی با برخورداری از منابع آب و حاصلخیزی خاک این استان را به یک منطقه مناسب کشاورزی تبدیل کرده است و در حال حاضر زنجان یکی از قطب های کشاورزی و دامداری غرب کشور به حساب می‌آید.

عبدالهی ادامه داد، رویکرد جاری دولت هم در موضوع کشاورزی و جایگاه آن در قانون بودجه سال ۱۳۸۹، استفاده از ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و برنامه‌ریزی راهبردی در بخش کشاورزی برای ایجاد اشتغال پایدار است. اما با این حال متأسفانه امروز شاهدیم به خاطر استفاده ناصحیح از ظرفیت‌های فراوان استان زنجان، نرخ بیکاری در استان بالاست و این برای استانی مانند زنجان مناسب نیست. اگر از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده شود، نه تنها مشکل اشتغال در استان حل خواهد شد، بلکه می‌توان کارگران سایر استان‌ها را نیز تحت پوشش قرار داد.

بررسی میزان اشتغال در بخش‌های اقتصادی نیز نشان می‌دهد که بیشترین سهم شاغلان به بخش کشاورزی و کمترین میزان به بخش صنعت اختصاص دارد. به طوریکه بخش کشاورزی با ‌۱/۳۷ درصد، بیشترین سهم اشتغال را در فصل تابستان ‌۱۳۸۸ در استان زنجان به خود اختصاص داده است و بخش صنعت با ‌۴/۳۲ درصد و بخش خدمات نیز با ‌۵/۳۰ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

وی در پایان با رائه دادن تعریفی به روشن تر شدن این مساله پرداخت: بیکار در اقتصاد به فردی گفته می‌شود که در سن کار (۱۵ تا ۶۵ سال) قرار دارد و جویای کار است، که البته کودکان و افراد مسن از آن جهت که قادر به انجام کار نیستند جزو جمعیت فعال به حساب نمی‌آیند. زنان خانه‌دار و دانشجویان نیز اگر جویای کار نباشند جزو جمعیت فعال شمرده نمی‌شوند.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید